Wpis z mikrobloga

Mam w planach ocieplić dom, już ocieplony ale 20lat temu styropianem o grubości 5cm. Niestety jeden z boków domu leży w granicy i nie wiem jeszcze czy sąsiedzi się zgodzą, żeby cokolwiek zrobić. Wykładali rok temu nową kostkę i przy naszym budynku mają postawioną wiatę. Czytam, że jest możliwość ocieplenia od środka panelami MULTIPOR, czy jest to coś warte? Sama zaprawa kosztuje jakieś 90zł i wystarcza raptem na 10m2. Czy może jest jakaś lepsza metoda docieplenia budynku?
#budownictwo #remontujzwykopem
  • 16
@ksiak: nie jest przytwierdzona do naszego budynku, stoi sobie "wolno". Na taką też potrzebują zezwolenie?

Edit. nie ma raczej więcej jak 35m2 więc nie muszą mieć zezwolenia, z tego co teraz wyczytałem.
Na taką też potrzebują zezwolenie?

Edit. nie ma raczej więcej jak 35m2 więc nie muszą mieć zezwolenia, z tego co teraz wyczytałem.


@modnak: a co w tej wiacie trzymają?
, stoi sobie "wolno".


@modnak: No to bez problemu ocieplasz. Dojście do elewacji mieć musisz. Idź najpierw pogadaj z sąsiadem jak się nie zgodzi to dzwoń do urzędu i zapytaj jakie papiery masz dostarczyć i co zrobić jak Ci sąsiad nie pozwala budynku ocieplić.
Opcja droga to usunąć ten styropian 5cm i dać inny materiał który przy tej grubości będzie miał dużo lepsze właściwości.
a jakie to może być materiał?


@modnak: w kolejności od najtańszego z najgorszym współczynnikiem do najtańszego z najlepszym:
Styropian/Wełna -> Styropian XPS -> Płyty PIR -> Aerożel.
Poszukiwania parametrów pozostawiam tobie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@modnak: Spośród dostępnych rozwiązań ociepleń od wewnątrz rozróżnić można takie, które dopuszczają wnikanie pary wodnej z pomieszczeń do wnętrza przegrody, oraz takie, które to uniemożliwiają. W teorii te drugie blokują dostęp pary wodnej i nie dopuszczają do jej wykroplenia wewnątrz przegrody na styku izolacji i muru. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ z definicji eliminuje ono ryzyko długotrwałego zalegania wilgoci pochodzącej z kondensacji pary wodnej w przegrodzie. Do rozwiązań tego typu należy
@ksiak: xps ma gorsze bądź porównywalne właściwości niż styropian/wełna lambda na poziomie 0.04 do 0.032 na elewacji nie robi różnicy między eps. Xps robi natomiast znaczną różnicę ze względu na wytrzymałość
@lobo: XPS ma zakres parametrów: 0,027-0,040 W
EPS 100 0,031 – 0,035 W/mK.
zatem da się trochę urwać. U niego jest problem z miejscem zatem te różnice są na wagę złota.
@ksiak: eps to najniższa lambda jaką widziałem to 0.03 dl xps widziałem 0,032 w zasadzie to tylko płytę pir widziałem z lambdą 0.022-0.027, ale może i są takie xps
@modnak: nigdy nie przerabiałem takiego tematu ale odradzam rozmowę z sąsiadem. Lepiej zadzwonic do Starostwa Powiatowego albo do Powiatowego Inspektora Budowlanegoi zapytać czy w takiej sytuacji powinieneś się tym przejmować.
Poza tym jesteś pewien że idealnie lico elewacji jest przystawione co docentymetra do granicy działki?
@modnak: Jakiej mapki? Ewidencja z neta albo z urzędu? Czy dokładna mapa powykonawcza lub do celów projektowych od geodety? Na skali 1:500 już grubość kreski może mieć znaczenie dla twoich 5cm ocieplenia.