Wpis z mikrobloga

#slusarstwo #obrobkametali #tokarka
#konstruktorelektrykamator <= mój tak do obserwowania moich wysrywów.

Oto i jest, jeden z dwóch. Tłok do pompy płuczki do wiertnicy.
Wcześniejsza wersja była wykonana w postaci odlewu, lecz obróbka PU nie jest prosta, czas przygotowania mieszanki jest długi (bo to są 3 składniki które trzeba podgrzać, potem wsadzić do komory próżniowej) a po uformowaniu trzeba wygrzać przez 24h w 100°C, a do tego potrzebny jest piec. A i tak nie było to zbyt udane bo po ok 15h pracy jeden tłok się trochę wytarł i zaczął przepuszczać wodę.

Więc zrobiłem nową wersję w postaci metalowego rdzenia i dodatkowych elementów z tworzyw sztucznych.
No to tak, licząc od góry.
Zielony pierścień to uszczelnienie zgarniające z PE1000.
Potem jest uszczelniacz z PU ale sprzedawany pod nazwą Tecnolan
Taka cienka taśma to PTFE z 40% dodatkiem brązu. Jest to element prowadząco centrujacy.
No i drugi uszczelniacz z PU.

Mam nadzieję że tym razem to zadziała, i będzie działało dłużej niż wcześniejsze.
A i tak planuje wymianę cylindrów i tłoków na fi140mm. Będę miał 2x większą wydajność pompy i 2x mniejsze ciśnienie maksymalne, które teraz na cylindrach 100mm jest ok 30 barów.
źródło: comment_1640267377lRpZpoLsEZfqO1R7xhX1C5.jpg
  • 2
@bambus94: toczyłeś to na tokarce do drewna? Ja rozumiem, że estetyka nie jest tu najważniejsza ale można było chociaż zaczyścić to papierem czy coś. Poza tym projekt uszczelnień na tłoku jest dziwny. Zgarniacz (?) mocowany na śruby? I po co dwie uszczelki wargowe skoro są dostępne uszczelnienia dwukierunkowego działania, a miejsca jak widzę jest pod dostatkiem. Uszczelnienia wargowe typu "U" stosuje się zazwyczaj do dławicy. Taśma prowadząca ok ale powinna być
@zolgar: Tak, można powiedzieć że to jest tokarka do drewna, bo ma spore luzy na suporcie a nie chce mi się go rozbierać żeby poustawiać.
A co czyścić coś papierem ściernym skoro było toczone? Żeby wygładzić? Powierzchnie która z założenia nie ma prawa mieć kontaktu z niczym innym?
Pierwotny projekt zakładał zgarniacz, uszczelnienie, uszczelnienie i dopiero taśma, ale nie byłoby możliwości założenia drugiego uszczelniacza. Bo nie da się ich tak rozciągnąć.