Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z Was budował samodzielnie dom nie mając wcześniej pojęcia o budowlance, ucząc się jedynie z muratora i YouTube? Temat do zrobienia? Jestem inżynierem - ale automatykiem i z zawodu informatykiem, a nie budowlańcem, a chce się podjąć tego tematu (,)

#budujzwykopem #budownictwo #budowadomu #budowa
  • 74
  • Odpowiedz
@Arhkoe: Obserwując różne dzienniki budowy "samorobów" na muratorze myślę, że spokojnie dasz radę, ale musisz mieć dużo samozaparcia i przede wszystkim zrobić przemyślany projekt, który będzie ograniczał potencjalne błędy do minimum.

Taki najprostszy przepis na dom dla kogoś kto buduje sam, to:

- parterówka na planie prostokąta bez żadnych podcieni, załamań itp.
- dach dwuspadowy
- konstrukcja dachu z wiązarów
- płyta fundamentowa
- brak nośnych ścian wewnętrznych - wieniec wtedy
  • Odpowiedz
@Arhkoe: pytajac na ile wyceniasz swój czas miałem na myśli rodzinę, wakacje, możliwość dorobienia. Przez okres budowy (kilka lat) nie będziesz tego miał. Nie będzie opcji dorobienia, nie będzie wakacji, nie będzie wolnego czasu spędzonego z dziećmi.
  • Odpowiedz
@sixty-five: Wybrałem projekt, gdzie jest fundament tradycyjny, ściany nośne po obrysie i dwa kominy (tutaj zamierzam skorzystać z gotowych systemów). Materiał to rzecz jasna beton komórkowy, dach czterospadowy (ale to zlecam).
  • Odpowiedz
@Arhkoe: Jeśli masz zdolności manualne to do zrobienia tylko warto mieć kontakt z jakimś fachowcem i wziąć dobrego kierownika budowy który będzie odbierał telefon i doradzał. Jeśli nie znasz się na hydraulice to rozłożenie kanalizacji zleć fachowcom by nie paprac się w gównie potem bo to jednak twój dom. I nie oszczędzaj na materiałach, izolacji, zbrojeniu itp. nie warto
  • Odpowiedz
@sixty-five: ej, ale co ty piszesz ;) ktoś, kto nigdy generalnego remontu mieszkania nie robił, nie uczestniczył (np. pomagał rodzinie, znajomym) w budowie domu, to tak trochę porywanie się z motyką na słońce. I nie chcę tu zdyskredytować OPa, tylko to jest fakt. Popełnione błędy wyjdą po miesiącach, latach i będą to dodatkowe koszty. Uwielbiam majsterkowanie, mam narzędzia, zrobię sobie półki, ogarnę szlifowanie ścian, tynk itp. ale to są wykończenia, jak
  • Odpowiedz
nie mając wcześniej pojęcia o budowlance


@Arhkoe: mój ojciec tylko, że wtedy nie było jeszcze internetu. Myślę, że dzięki YT można takie coś samemu bez problemu zrobić. Od razu zainteresował bym się rozwiązaniami pasywnymi. Większość budowlańców nie ma o nich pojęcia i budują domy z poprzedniej epoki.
  • Odpowiedz
@justypl: Nie jestem aż tak zielony, robiłem remonty w mieszkaniu, a nawet miałem okazję robić kanalizację w domu kilka lat temu (nie swoim), więc to nie tak, że nie miałem w dłoni wiertarki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@FejsFak: A z czym kominy systemowe odstają pod tym względem? Firmy budowlane, gdy rozmawiałem o budowie domu, również niejednokrotnie polecały rozwiązanie systemowe
  • Odpowiedz
@justypl: Czyli te wszystkie kanały na YT gdzie ludzie budują sami domy, to pewnie taki sam wałek jak ci hindusi, co budują te domki z basenem w dżungli xD

Jestem zdania, że wybierając na maksa uproszczony projekt, czerpiąc przed budową sporo teorii z internetu i ucząc się na błędach ludzi, którzy budowali w taki właśnie sposób, jesteś w stanie samemu wybudować taki dom (nie cały, ale zdecydowaną większość). No ale to
  • Odpowiedz
@Arhkoe: hej, ale to wciąż nie jest budowa domu. Nie odbieraj tego jako krytykę. To jest ciężka robota. Kibicuję, ale ogarnij ekipę ;) dla własnego dobra.
  • Odpowiedz
@inko-gnito: Przecież wiem, że pełno jest też kanałów gdzie walą ściemę, ale są też goście którzy wzbudzają zaufanie i nie widzę powodu czemu mieliby oszukiwać.

Wykopka, którego kanał podałem wyżej, kojarzę jeszcze z forum muratora gdzie sam się udzielał w różnych dziennikach samorobów, potem dopracowywał koncepcje i technologię swojego domu, a potem ruszył ze swoją budową. No ale gościu bardzo dużo czytał, jest super zorganizowany, dostosował projekt domu do swoich możliwości
  • Odpowiedz
@Arhkoe: Zbudowaliśmy z żoną cały dom, razem z więźbą, pełnym kryciem i dachówką karpiówką. Jedynie strop wylała nam firma, całą resztę zrobiliśmy we dwoje. Nie ma w tym żadnej filozofii, żadnej "sztuki", żadnej tajemnej wiedzy. Praktycznie wszystkiego dowiesz się z netu. Wystarczy inteligencja, wyobraźnia i staranność, aby nie powtarzać czegoś, co można zrobić raz a dobrze. Na co dzień zajmujemy się grafiką, nigdy nie byliśmy na żadnej budowie.
  • Odpowiedz
Zbudowaliśmy z żoną cały dom, razem z więźbą, pełnym kryciem i dachówką karpiówką. Jedynie strop wylała nam firma, całą resztę zrobiliśmy we dwoje. Nie ma w tym żadnej filozofii, żadnej "sztuki", żadnej tajemnej wiedzy. Praktycznie wszystkiego dowiesz się z netu. Wystarczy inteligencja, wyobraźnia i staranność, aby nie powtarzać czegoś, co można zrobić raz a dobrze. Na co dzień zajmujemy się grafiką, nigdy nie byliśmy na żadnej budowie.


@Sahelantrop: Zaraz @inko-gnito powie,
  • Odpowiedz
@sixty-five: nawet jeśli nie oszukują, to nie pokazują choćby 10% problemów, z którymi zmierzy się potencjalny inwestor @Arhkoe i piszę to jako praktyk, który właśnie kończy budowę domu. Gdybym uparł się budować samodzielnie, to teraz wiem, że nigdy bym nie skończył tej inwestycji. Zamiast tracić czas, nerwy, zdrowie i pieniądze na coś na czym się nie znam, wolałem zlecić wykonanie i skupić się na rodzinie oraz zarabianiu pieniędzy. A zarabiałem je
  • Odpowiedz
@Arhkoe: to ze ekipa ci spieprzyla plot nie powod by lepiej by samemu budowac ploty ale by samemu lepiej wybierac/nadzorować ekipy.

Uczac sie czegos nowego od zera czegos czego akurat potrzebujesz jednorazowo wyjdziesz gorzej niz wykorzystujac juz zdobyte umiejętności do zarabiani kasy i zlecać wszystko inne.

Dlatego wlasnie warto rozwijac swoj glowny skill dla zarabiani dobrej kasy oraz kilka miekkich umiejetnosci ktore pozwola ci dobrze dobierac ludzi, zlecac, dawac feedback, wymagac
  • Odpowiedz