Wpis z mikrobloga

Cześć.
Mam pytanie do znawców #excel #vba #office

Mianowicie, korzystam z excela do wciągania danych obliczeniowych z dokumentów tekstowych.
Moje dane wsadowe do arkusza to PDF z powtarzającymi się parametrami. Każdy plik zawiera te same dane w kilkudziesięciu wierszach. W większości przypadków wiersze te są na powtarzających się pozycjach, czyli np. wiersz "efficiency" jest zawsze w wierszu 20. I to znacząco ułatwia pracę. Zdarzają się jednak sytuacje, w której niektóre wiersze różnią się swoją pozycją w zależności od pliku PDF. I tak np. wiersz "flow" znajduje się raz w wierszu 35 a raz 37, a innym razem 36. I tu jest problem, bo moje formuły zaciągają dane z konkretnego wiersza danego arkusza i zwyczajnie przez takie mieszanie wierszami zaciągam niepoprawne liczby.

Nie jestem wirtuozem excela, w googlu też nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. Szukam sposobu na implementacje poniższego algorytmu:

1. Za pomocą bliżej nieokreślone funkcji szukam komórki w arkuszu 1, która zawiera określony string, np. "WaterTemperature";
2. Funkcja kopiuje mi cały wiersz z arkusza 1 (w którym znajduje się poszukiwany przeze mnie string "Water
Temperature") do odpowiednego wiersza w arkuszu 2.

W ten sposób będę mógł "panować" nad nieposegregowanymi dannymi. Istotne jest to, że każdy z istotnych "stringów" pojawia się tylko raz w całym PDFie, dzięki czemu szukanie powinno być łatwiejsze.

Wie ktoś może czy da się do zrobić jakąś sensowną metodą? Ewentualnie, w "ktorych rejonach" excela powinien szukać rozwiązania?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdr.
  • 13
@Wogybogy: roznica w polozeniu wierszy moze wynikaz z dodatkowych stron dokumentu, za dlugiiego tekstu w kolumnie, zawijania wierszy itp.
PQ powinno zaczytac to prawidlowo, do wlasciwych kolumn.
Po zaladowniu uzyj zrodla danych (wczytanego pliku) do stworzenia tabeli / pivota zgodnie z potrzeba.