Wpis z mikrobloga

Cześć #komputery i może trochę #pcmasterrace
Składam dzieciom komputer i potrzebuję waszej pomocy, bo 15 lat temu wypadłem z obiegu :)
1. Czy jak zamówiłem procesor Ryzen 5 5600G i będzie wykorzystywany do grania na integrze w takie gry jak np. fortnite to muszę dodatkowo wziąć jakieś chłodzenie do tego procka? w obudowie, którą zamówiłem (oberon pro) są jakieś wiatraki i mogę mieć od brata dodatkowo te "stockowe" (ma taką samą, ale wymienił chłodzenie na jakieś rgb)
2. czy pamięć patrion viper steel 3200 cl16 da się podkręcić do 3600? podobno znacznie wpływa na wydajność iGPU
3. czy wystarczy mi do tego wszystkiego mobo gigabyte a520m ds3h? czy powinienem dołożyć do b450 tomahawk II?
reszta to zasilacz silentium pc elementum e2 550W i jakiś dysk za około 200pln np goodram px500 512gb

tak wiem, że lepiej wziąć i5 11400, ale ja nie mam karty graficznej, a wszyscy wiemy, że ceny są w tej chwili najwyższe w historii :) budżet też jest ograniczony - tutaj mam ~2200-2300
  • 13
1. Czy jak zamówiłem procesor Ryzen 5 5600G i będzie wykorzystywany do grania na integrze w takie gry jak np. fortnite to muszę dodatkowo wziąć jakieś chłodzenie do tego procka?

Jeśli bierzesz "box" procesor, to w pudełku z nim masz radiator z wentylatorem (do procesora). Nic więcej nie potrzebujesz, by działało. Dla swojej przyjemności w obudowie możesz mieć wentylatory (dodatkowe) - jeśli w obudowie będzie zimniej, to chłodzenie procesora będzie mogło ustawić
@rmx2: Chodziło mi jedynie o to, że ten SPC Elementum 550W to nie do końca najlepszy wybór, proste rozwiązanie z podciągniętą mocą, zależy co w przyszłości miałby uciągnąć, bo to czasem 50 zł różnicy, a sprzęt tysiące. Przy wyższych mocach raczej jakiś Supremo L2 V2 550W bardziej, a jeszcze lepiej Seasonic'a. Tylko to będzie odpowiednio więcej kosztować. Jak chcesz zaoszczędzić to masz bardzo fajny o mocy 350W:
https://www.morele.net/zasilacz-lc-power-lc6350-350w-634214/
z konwerterami DC-DC.
@rmx2: Ta ten tomahawk to zajebista płyta, dobrze schłodzone sekcje. W tym zestawie od PurePC wrzucili płytę ASUS-a, też spoko, zobacz sobie na nią, porównaj złącza, ta od Asusa ma lepszy kodek dźwięku, jeśli Ci na tym zależy. Na pewno lepiej napędzi jakieś porządniejsze słuchawki.