Wpis z mikrobloga

wytłumacz mi to ktoś bo ja #januszekonomii

parę dni temu oglądałem wiadmości w #tvpis i był dumny materiał, że w tym roku jest 50 miliardów nadwyżki w budżecie

z ciekawości sprawdziłem jak tam dług polski czy zmalał czy urus i jest to 1400 miliarów przy czym ostatnie 500 miliardów przybyło za aktualnych rządów PiSu

to gdzie ta nadwyżka?

to tak jakbym ja zarobił 2000zł, pożyczył w providencie jeszcze 5000zł, wydałbym 4000zł i mówił, że mam teraz 3000 zł nadwyżki

#bekazpisu #ekonomia #polska #provident #gospodarka #finanse
Ksemidesdelos - wytłumacz mi to ktoś bo ja #januszekonomii 

parę dni temu oglądałe...

źródło: comment_16385363483Kt7YBQJL1YmSVedNhg0QD.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
Deficyt jest mniejszy, niż w założeniach budżetu


@kamil-wasniewski: no ok, deficyt jest mniejszy ale czy to jest nadwyżka? to tak jakby ktoś kto bierze co miesiąc chwilówki na 1000zł raz wziął na 500zł i mowil ze w tym miesiacu ma 500zl nadwyzki

jaki sens jest chwalenie sie tym, że wydali mniej o 50 miliardów skoro 1400 miliardów jest długu i dlaczego ktoś wpadł na pomysł żeby nazwać to nadwyżką?
  • Odpowiedz
to tak jakbym ja zarobił 2000zł, pożyczył w providencie jeszcze 5000zł, wydałbym 4000zł i mówił, że mam teraz 3000 zł nadwyżki


@Ksemidesdelos: dokładnie tak jest, z tym że zamiast pożyczać w providencie na 20% rocznie - panstwo emituje po prostu obligacje z oprocentowaniem <2% rocznie. Ale nie zmienia to faktu, że twierdzenie przez TVPis o nadwyżce to jest po prostu chamskie kłamstwo i manipulacja ciemnym ludem. Poza tym ten wykres i
  • Odpowiedz
@Ksemidesdelos: z samego VAT-u MF prognozuje wieksze wplywy o 20mld jak ? ano tak ze VAT to ok 200mld w 2020. W koncu VAT od paliwa za 6.1 to nie to samo co za 5 albo od serka za 30 a nie za 20. Tak sie dyma ten kraj i jeszcze ludzie to pochwalaja. Lat 90tych z wolnoscia gospodarcza juz nie bedzie zeby sie odbic.
  • Odpowiedz
wytłumacz mi to ktoś bo ja #januszekonomii

parę dni temu oglądałem wiadmości w #tvpis i był dumny materiał, że w tym roku jest 50 miliardów nadwyżki w budżecie

z ciekawości sprawdziłem jak tam dług polski czy zmalał czy urus i jest to 1400 miliarów przy czym ostatnie 500 miliardów przybyło za aktualnych rządów PiSu

to gdzie ta nadwyżka?

to tak jakbym ja zarobił 2000zł, pożyczył w providencie jeszcze 5000zł, wydałbym 4000zł i
  • Odpowiedz
@jaskins: Ceny rosną na calym świecie i jaki rząd w Polsce by nie był teraz u steru, to wciąż odczuwalibyśmy te wzrosty.
Bardziej można sie przyczepić do NBP o to, że wysyla rynkowi niejasne komunikaty i to może zniechęcać inwestorów do Polskiego rynku.
  • Odpowiedz
@kamil-wasniewski: niejasne sygnaly o bozenko. A ktore sa "jasne" Inflacja jest na calym niby swiecie a ile jest w chinach ?, albo w Japoni, albo w indonezji. glupi google:

China's annual inflation rate accelerated sharply to 1.5% in October 2021 from 0.7% a month earlier, above market consensus of 1.4%. ... Beijing has set a 2021 CPI target of around 3%, compared with 3.5% last year.

ja rozumiem ze cieszysz sie,
  • Odpowiedz
@Ksemidesdelos:
Oba te stwierdzenia są prawdziwe. Wynika to z faktu, że finanse publiczne != budżet państwa.
Finanse publiczne obejmują finanse wszystkich jednostek publicznych co jest dużo szerszą definicją niż budżet.
Można posłużyć się przykładem:
- dziecko chwali się, że zostało mu po zakupie czochoszków część kieszonkowego
- jednocześnie dług rodziców jest na takim poziomie, że wchodzi komornik ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- dodatkowo dziecko podbiera pieniądze z
  • Odpowiedz