Wpis z mikrobloga

Cześć.
Od stycznia zaczyna mi się kontrakt, w związku z czym zostałem poproszony, żeby już w pierwszej połowie grudnia założyć działalność, aby dopełnić formalności związanych z samym podpisaniem kontraktu.
Teraz zaczynają się schody - jako że nie mam kompletnie pojęcia o tym jak B2B dokładnie działa, zastanawiam się nad skorzystaniem z biura księgowego. Z drugiej strony czytałem, że w przypadku kiedy wystawiam jedną fakturę miesięcznie, jest to zupełnie zbędne i powinienem sobie poradzić sam. Może ktoś poradzić, w jaki sposób wygląda wystawianie przykładowej faktury?
Druga sprawa, samo założenie działalności - wiem, że nie należy jej zakładać pierwszego dnia miesiąca, ze względu na ulgę na start. Natomiast zastanawiam się nad wyborem formy opodatkowania. Czy bardziej opłaca się ryczałt (12%) czy może liniówka+IPBOX (o którym to wiele osób pisze, że może się odbić czkawką po 5 latach)?
Co do pierwszego pytania - czy ktoś ma do polecenia jakieś biuro księgowe, najlepiej w #krakow ? Czy może takie wynalazki jak infakt czy wfirma działają okej?

#programista15k #programowanie #jdg #b2b #dzialalnoscgospodarcza #nowylad #infakt
  • 51
  • Odpowiedz
@elric: jak masz jedną fakturę bez kosztów to wystarczy darmowa księgowość online [ifirma, wfirma itp...] gdzie samo fakturowanie masz zazwyczaj za free a przynajmniej niedawno jeszcze tak było.

IMO lepiej zapłacić tą stówkę i mieć święty spokój z jpk, zus, us, vat [jeśli jesteś płatnikiem] a i jakieś koszty Ci odpowiednio zaksięgują.
  • Odpowiedz
Dzisiaj mam rozmowę z infakt i dowiem się ile dokładnie taka księgowość kosztuje.
A co do drugiego pytania - lepiej ryczałt czy liniówka? Słyszałem, że na ryczałcie mocno spada zdolność kredytowa...
  • Odpowiedz
@elric: Cześć, polecam do księgowości Infakt. Z tego typu programem da się ogarnąć samemu tylko potrzeba czasu żeby się wdrożyć a jak coś przoczysz to potem musisz wyprostować. Ja np przeoczyłem że z ZUSu wyrejestrowujemy się dzień po okresie a nie ostatniego dnia. W sumie ok 20h trzeba włożyć przed i w poczatkowym okresie JDG, potem ilość pracy przy księgowaniu samemu jest porównywalna z księgowym. Żeby zdecydować się samemu to robić
  • Odpowiedz
@zibizz1: no to trochę lipa, bo myślałem o kredycie w tym roku :(
Ale też i czytałem, że w związku z tym, iż wielu programistów przeskoczy na ryczałt po nowym roku, możliwe że banki zaczną inaczej na to patrzeć.
  • Odpowiedz
@elric: może, na JDG też trudniej z kredytem. Każde zawirowanie(zmiana formy opodatkowania) jest na Twoją niekorzyść, banki chcą pełny rok JDG, wiec niezależnie jaką formę wybierzesz w 2022 będzie ciężko z kredytem
  • Odpowiedz
@UnderratedMoviesBot: dzięki za rady :)
Ogólnie z różnych kalkulatorów wynika, że ryczałt dla mnie najbardziej się opłaca, tym bardziej, że nie będę miał za wiele kosztów (chyba że o czymś nie wiem :D ). Jedyne o co się martwię, to własnie ta zdolność.
@zibizz1: a, że ogólnie na JDG zdolność spada, to wiem. Czyli generalnie mogę się pożegnać z myślą o kredycie w 2022 :(
  • Odpowiedz
@elric: Polecam jednak księgową. Fakt, księgowość w takim przypadku jest mega prosta, ale myśl o tym w kategorii kosztów alternatywnych - koszt księgowości to maks 200 zł netto miesięcznie, wszystko ci ogarniają i o nic nie musisz się martwić (prócz puszczenia dokumentów mailem i potem przelewu z podatkami w terminie), usługa jest tez ubezpieczona (każda usługa księgowa jest). A Ty ile byś musiał temu poświecić czasu? Nie wspominając o nauce i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@elric: pożegnać może nie, ale będzie bardzo ograniczony wybór banków lub ograniczoną kwota, kwestia czy chcesz brać pod korek. Musisz się skonsultować z doradcą/brokerem kredytowym.
  • Odpowiedz
@elric: patrząc na poziom Twojej wiedzy o b2b weź sobie księgową za 200 zł miesięcznie. Będziesz spokojny, że masz wszystkie formalności ogarnięte i urząd się nie przyczepi. Księgowy powinien Ci też policzyć mniej więcej jaki rodzaj opodatkowania będzie najkorzystniejszy dla Ciebie.
  • Odpowiedz
@Benio_Czarodziej: a i jeszcze pytanie, może głupie. Czy dla kontraktorni (nie będę ukrywał, że chodzi o Sii) ma znaczenie czy jestem VATowcem (czyli jak sądzę liniówka) czy nie (ryczałt)?
  • Odpowiedz
@elric: bycie vatowcem, a formwa opodatkowania (czuli ryczałt, liniówka) to dwie różne rzeczy, ale żadna z nich nie powinna mieć znaczenia dla kontraktorni
  • Odpowiedz
@ismenka: w przypadku JDG nie ma obowiązku, żeby biuro rachunkowe miało OC. Obowiązkowe jest jak się prowadzi księgowość spółek lub jak JDG ma przychód powyżej 2 mln euro.
Do wyboru formy opodatkowania raczej potrzebny jest doradcą podatkowy a nie księgowy, bo księgowy nie może doradzać takich rzeczy zgodnie z prawem.
@elric: forma opodatkowania (liniowka a ryczałt) nie mają nic wspólnego z byciem VATowcem. Dwie różne rzeczy od siebie niezależne.
  • Odpowiedz
@PepeXD: Tak, pisałam ogólnie. Biuro, które polecam, ma swoich doradców (wiem, że księgowi nie mogą doradzać) i oferuje ubezpieczenie OC w standardzie i w sumie nie spotkałam się z biurem, które by tego nie miało :) Dzięki za wyjaśnienie.
  • Odpowiedz