Wpis z mikrobloga

Nigdy się nie przejmowałam zbytnio geopolitycznymi wydarzeniami na świeci. Wszelkie BLM latały mi koło warg.
Natomiast totalnie jest mi żal naszych wschodnich sąsiadów Ukraińców. Może nietypowo dla mnie, mnie to obchodzi, bo z kilkoma stykam się w pracy i są to naprawdę fajni ludzie.
Ale do rzeczy, Rosja się przygotowuje na inwazję. Światowe media o tym mówią. Ukraińcy muszą żyć ze świadomością, że jedyne co zrobi świat po inwazji to potępiające wpisy na Twitterze (,)
Nikt zbrojnie nie zareaguje. Sankcje ograniczą się do tych nieznaczących, a Nord Stream powstanie.
Taka świadomość bezradności musi być dla nich straszna.
#wojna #swiat #ukraina #rosja #geopolityka
  • 35
  • Odpowiedz
A czego oczekujesz że państwa nie posiadające broni atomowej będą wchodzić w konflikt z państwem taką broń posiadającą? żeby zrobić dobrze oligarchom na Ukrainie... Czy będzie tam Rosja czy Ukraina to dla zwykłego zjadacza chleba nic się nie zmieni... a oligarchowie kto mądrzejszy to po prostu zmieni szyld a drugi wyjedzie i straci majątek...
  • Odpowiedz
ukraina to nie tylko oligarchowie, a


@RozowaWkolorachTeczy: To nie ma nic do rzeczy... to oligarchowie zpijaja całą śmietankę Ukrainy... cała reszta żyje od pierwszego do pierwszego a nawet nie żyje tylko przeżywa... dla tych ludzi i czy pod taką władzą czy pod drugą nic się nie zmieni... Zresztą oligarcha Aby ochronić swój styl posiadania bez problemu zmieni sztandar i będzie rosjaninem... ważne żeby kasa się zgadzała...
  • Odpowiedz
@RozowaWkolorachTeczy: Sankcje do dziś bolą Rosjan. Gdyby jednak publicznie ich władza płakała z tego powodu to straciłaby twarz. Pamiętasz ostatnią inwazję na Irak? Do samego końca Irakijczycy wygrywali, a przynajmniej tak twierdzili.

Wracając do stawienia czoła, to wszystko o czym pisałem we wcześniejszym wpisie powoduje, iż Ukraina jest trudniejsza do zajęcia. Ich potencjał militarny jest zapewne większy niż w 2014. Czy Twoim znajomi Ukraińcy są gotowi porzucić pracę w Polsce i
  • Odpowiedz
@RozowaWkolorachTeczy: Oligarchowie, korupcja etc są przyczyną dla której szkoda walczyć dla takiego kraju(tak na marginesie Polska i inne kraje ma podobny problem, w wielu krajach wmówiono ludziom, iż politycy są nieuczciwi). To jest potęgowane przez porażkę w Afganistanie, gdzie się okazało, iż szkoda interweniować bez wsparcia lokalnej ludności.
  • Odpowiedz
@RozowaWkolorachTeczy: Sądzę, że niedoceniasz też Ukrainców. To już nie ten sam kraj i nie ta sama armia. Moim zdaniem, mogą stanąć z ruskimi jak równy z równym, przynajmniej tak długo jak ich gospodarka utrzyma koszty wojenne. Zobacz ile zachodni świat im uzbrojenia dosyła, oraz jaki mają pobór.
  • Odpowiedz
@RozowaWkolorachTeczy: Stany pomału dozbrajają Ukrainę.
Sama Ukraina przywróciła do życia sporo sprzętu wojskowego, postawiła na większą profesjonalizację armii i ewentualny konflikt będzie inaczej wyglądał niż wojna w Donbasie.

Dodatkowo Rosja ma sporo sprzętu poradzieckiego i większość tego sprzętu modernizuje, a fabrycznie nowych sztuk mają mało. Jeżeli poniosą znaczne straty w sprzęcie, to swoje zdolności militarne będą odbudowywali latami (już Syria kosztowała ją duże ilości sprzętu, bo sporo tego dostarczali milicją szyickim
  • Odpowiedz
@kolanin: @RozowaWkolorachTeczy: @Reevo: Zebranie wojsk rosyjskich wzięło się też trochę z tego, że Ukraińcy w ostatnich miesiąch zniszczyli stanowiska artylerii rosyjskiej w Ługańsku i Donbasie nowym sprzętem i poczuli się zbyt pewnie, prawdopodobnie szykowali się do ofensywy i odbicia, bez pełnego wsparcia z Rosji separatyści padliby szybko. Problem w tym, że za bardzo liczyli na gwarancje Amerykanów, a Rosjanie już wywietrzyli, że USA nie zareaguje i zgromadzili duże siły.
  • Odpowiedz
@djtartini1: Wiesz, warto podkreślić, że siły z Donbasu ciągle ostrzeliwują pozycje Ukraińców i zabijają ich żołnierzy, więc to, że Ukraińcy reagują jest naturalne. Chociaż wiem, że współpraca coraz większa Turcji i Ukrainy zarówno militarna jak i gospodarcza jest problematyczna dla Rosji.

Z drugiej strony Rosja szykuje się do rozgrywki od dłuższego czasu - sporo sprzętu zgromadzili i zostawili w czasie manewrów zapad-21. Cała ta sytuacja z imigrantami na naszej granicy była
  • Odpowiedz