Wpis z mikrobloga

1 styczeń 1933. W Polsce masowa rozbudowa przemysłu aby zwiększyć potencjał gospodarczy kraju, całość kosztem modernizacji przestarzałego sprzętu militarnego. Napięte stosunki z Litwą skutkują poparciem społecznym do interwencji zbrojnej na północ od Suwałk. Do owej interwencji dochodzi po przegrupowaniu wojsk i wysłaniu ich na północ. W odpowiedzi wojnę wypowiada Łotwa i Estonia nie będąca celem operacji. Rozprawienie się w bardzo szybkim tempie z Litwą prowadzi na wyłamania się jej z sojuszu państw nadbałtyckich i podpisaniem pokoju z Polską kosztem oddania części terytorium. Wojna ciągle trwa, leczo kilku pojedynczych i nierozstrzygających bitwach dochodzi do pokoju z pozostałymi państwami, którego skutkiem jest przejęcie estońskichj wysp Sarema i Hiuma na Bałtyku oraz dwóch prowincji Parnawa i Narwa. Utworzenie liczącego 8 okrętów stałego konwoju transportującego ropę wydobywaną na zdobytych wyspach. W międzyczasie u zachodnich sąsiadów władzę przejmuje partia NSDAP pod wodzą A. Hitlera. Przeszkodą w dalszym rozwoju jest brak surowców, w tym głównie stali. Handel nie jest w stanie zaspokoić potrzeby rozwoju.

Wrzesień 33 roku. Produkcja kraju stanęła ze względu na brak stali. Krytycznym krokiem, jaki podjął rząd (z biegiem czasu jego rola maleje na rzecz rządów autorytarnych, obecnie określa się mianem autokracji) jest zajęcie ziem bogatych w rudy żelaza, ale obecnie należących do Czechosłowacji. Rozmowy kończą się fiaskiem, dochodzi do interwencji zbrojnej.

Plan zakładał przecięcie kraju wpół na wysokości Katowic-Krakowa tak, aby odizolować pozostałe jednostki będące na ziemiach docelowych na wschodzie od tych pozycji, a druga fala uderzeniowa poszłaby od wschodu na zachód do spotkania się polskich sił. Plan B zakładał cofnięcie się sił na linię Kraków-Katowice w celu ustanowienia linii obrony i część sił przerzucić do grupy uderzeniowej na wschodzie w celu sukcesywnego nacierania przez górzysto-wyżynny teren.

Przegrupowanie wojsk zajęło półtora miesiąca i w połowie paździenrika nastąpiło natarcie. Nie udało się odciąć wojsk nieprzyjaciela, lecz natarcie przy pomocy lotnictwa bombowego od wschodu powiodło się. Jugowławia, będąca gwarantem niepodległości Czechosłowacji wypowiedziała wojnę, lecz nic w tym kierunku nie zdziałała. Cel został osiągnięty. Wojska się spotkały na linii Cieszyn - Bratysława. Przegrupowanie sił jednej i drugiej strony doprowadziło do zaprzestania działań do grudnia. Jedynie lotnictwo przechwytujące wroga aktywowało się na terenie, co wycofało jednostki bombowe i rzucono polskie siły myśliwskie, które jednak przegrały i stracono inicjatywę w powietrzu. Połowa grudnia przyniosła wypowiedzenie wojny przez Rumunię. Podpisanie rozejmu z Czechosłowacją (część zajętych ziem, w tym cel interwencji, ozstały przyłączone do Polski) w połowie grudnia i stopniowe przerzucanie wojsk na granicę z Rumunią kończy rok 1933. Rumunia oprócz wypowiedzenia wojny nie rozpoczęła działań militarnych.

#alternatywnahistoria #gry
Cender - 1 styczeń 1933. W Polsce masowa rozbudowa przemysłu aby zwiększyć potencjał ...

źródło: comment_l6AGvO0urZfnIxmkbiGFDgmTUEW6EVE0.jpg

Pobierz
  • 7
@Cender: Ja kiedyś stworzyłem sojusz z III Rzeszą i ruszyłem z nią na ZSRR. Udało mi się dojść dokładnie pod Stalingrad i okolice Moskwy. Francuzi jednak zaatakowali Rzeszę, ta wycofała swoje jednostki pod Zagłębie Ruhry, a mnie czerwoni zniszczyli :<
@variss: też kiedyś tak zrobiłem, sojusz z niemcami, ja uparłem się o tą litwę chcąc ją podbić rozjuszyłem ruskich, wpierw niemcy pomagali ale potem przerzucili siły na zachód a u mnie powoli zaczęły wojska się przemęczać w walce obronnej

@redheart: tak, a dokładnie Darkest Hour