Wpis z mikrobloga

Czy istnieje na rynku coś w postaci wielorazowej butli na sprężone powietrze (w domyśle do czyszczenia elektroniki), która posiada wentyl rowerowy lub samochodowy?
Jeżeli pompka którą posiadam może napompować koło samochodu i roweru to wystarczy do napełnienia powyższego wynalazku, czy zrobi to tylko kompresor?

#pytaniedoeksperta #elektronika #diy
  • 17
@goromadska: fabrycznie nigdy nie widziałem, ale bez problemu zrobisz samemu.

Jeżeli pompka którą posiadam może napompować koło samochodu i roweru to wystarczy do napełnienia powyższego wynalazku, czy zrobi to tylko kompresor?


@goromadska: generalnie nie wiem, czy używanie do tego choćby i kompresora to jest dobry pomysł - taki pojemnik wiele tego powietrza nie pomieści, choćbyś go do 10 barów pompował, w użyciu praktycznym to będzie puste po paru psiknięciach.
Te
a propan


@Jarek_P: wystarczy przeczytać skład ( ͡ ͜ʖ ͡)
stąd też pytanie, czy to jakkolwiek ma sens na powietrzu. Problemem innej mieszanki gazów niż w gotowych produktach tego typu może być temperatura na wylocie i skraplanie pary wodnej - powietrze zdaje się być bezpieczniejsze niż testy.
@nophp:

ale nie lepiej kupić jakiś kompresor mały

Tak - do pracy stacjonarnej.
Nie - gdy chce oszczędzić lub nie mieć zbędnych rzeczy, napompować tym sprzętem co posiadam, mogę wieźć autem coś mniejszego niż kompresor.
@goromadska: pompką do roweru, czy takim gównokompresorkiem do opon 10 barów nie uzyskasz. Ale nawet gdybyś uzyskał, to jak pisałem, napełniając taką puszkę samym powietrzem masz materiał na trzy psiknięcia na krzyż. Używałem lodówkowca, wraz z butlą 5l, nabita do 10 barów przy użyciu dmuchawki schodziła w moment, a tu masz jaką pojemność, pół litra? Sprawę może trochę uzdrowi fakt, że dysza będzie mniejsza, niż przy dmuchawce, ale nie wydaje mi
@Jarek_P:
wydaje się że możesz mieć dużo racji, gdyż gazy w powietrzu mają pewnie małą ściśliwość.
Dodatkowo poniższe info z wiki:

Powietrze opuszczające stację kompresorową ma zwykle temperaturę o 10–15 °C wyższą od temperatury otoczenia. Podczas stygnięcia powietrza w instalacji pneumatycznej następuje skroplenie się pary wodnej. Aby skroplona woda nie dostawała się do instalacji sprężonego powietrza, stosuje się urządzenia osuszające sprężone powietrze.

sugeruje że przy optymalnym do dmuchania ciśnieniu też
Czy poniższe rozwiązanie ma na tyle niskie ciśnienie, że nie generuje takiego efektu?

Kompresor "do aerografu"


@goromadska: efekt jest na tyle nikły, że przy przedmuchiwaniu elektroniki nawet go nie zobaczysz, ale jeśli bardzo chcesz, to na wylocie kompresora dodasz odwadniacz. Taki, jak przedpiśca pokazał, albo (z tej samej aukcji) ten mniejszy plastikowy - całkowicie wystarczy do takiego aerografowego:

https://allegro.pl/oferta/reduktor-powietrza-1-4-z-filtrem-odwadniacz-9680299589