Wpis z mikrobloga

Nie umiem w budowlanka a buduję dom.
Elektryk dał mi wykaz gniazdek itp.
Na wykazie są włączniki rolet.

Ale dodał info 'jeżeli włączniki mają być sterowane, to trzeba kupić włączniki w wersji monostabilnej podwójne (odbijają) plus orzekazniki F&F str-1.

Moje pytanie. O co chodzi. J o to znaczy, że mają być sterowane? Jak nie kupię tych przekaźników to jak to będzie działać???

#elektryka #budownictwo
  • 5
@nowekontobomoderacjaniepomaga: wydaje się, że te odbijające to działają tak, że do momentu jak trzymasz naciśnięty przycisk to roleta się opuszcza / podnosi - jak puścisz to przestaje. Ja wziąłem takie z premedytacją a później wrzuciłem do każdego gniazdka fibaro roller shutter. Nie żebym polecał takie rozwiązanie, bo cenowo drogowe, ale pewno są tańsze odpowiedniki.
@nowekontobomoderacjaniepomaga: Każdy napęd rolety sprowadzić do rozdzielnicy YDYp 5x1.5mm. Do łączników roletowych doprowadzić skrętkę. W przypadku okablowania pod automatykę warto doprowadzić skrętki w każde miejsce, które może być miejscem instalacji przycisku wielofunkcyjnego systemu automatyki.
Oczywiście wybrane sterowane punkty świetlne również sprowadza się do rozdzielnicy (najlepiej wszystkie). Obowiązkowo skrętka do takich urządzeń jak kocioł CO/PC, rekuperator, rozdzielacz ogrzewania podłogowego, jednostki wewnętrzne klimy. Warto pomyśleć o oświetleniu LED w sufitach i listwach przypodłogowych