Wpis z mikrobloga

Pany jak sie nauczyc dobrych wzorcow / SOLID / itp. wiem, ze jest troche wpisow na blogach ze SOLID to i wymienione 5 krokow z przykladami, ale jakos ciezko mi to swiadomie przekladac na kod, podobnie z wzorcami.

Poki co staram sie uzywac interfejsow zamiast dziedziczenia, tam gdzie to mozliwe i sensowne. a z wzorcow to jedynie singleton i ten co zwraca gotowy obiekt.

W obecnej robocie nie mamy unit testow/ code review itp. Kazdy robi swoje i o dziwo to dosc sensownie i stabilnie dziala.
Jednak mysle nad zmiana roboty i boje sie ze mnie uwala na tym na rozmowie, bo wiele firm ma to w wymaganiach.
Mam niby ten cert z c# i te 3 lata expa, ale to robienie tego samego w kolko i brak rozwoju wiec chce zmienic i chcialbym byc lepszym devem. (chociaz moze nie przychodzi mi to tak latwo jak niektorym studenciakom to sie staram).

Walcze z https://refactoring.guru/ ale moze ktos cos jeszcze?
#csharp #programowanie #dotnet
  • 10
@obieq:

Kazdy robi swoje i o dziwo to dosc sensownie i stabilnie dziala.


bo do tego ta cała teoria służy xD wszystkie wywody o SOLIDACH i innych ładnie zrobionych skrótowcach można by zawrzeć w kilku protipach które każdy doświadczony programista i tak na logikę stosuje xD
@obieq: Jednym z założeń SOLID-a i wzorców jest ułatwienie pisania unit testów jeżli kod jest trudny w przetestowaniu to zapewne warto by było gdzieś zastosować zasadę/wzorzec/abstrakcję w tę stronę na Twoim miejscu bym szedł czyli testy. To co u Ciebie firmie robią to typowe PDD wszytsko ok jeżeli nie wprowadza się grubszych zmian które wiążą się z ingerencja w insteniejący kod
@grap32: są testy ręczne i cała firma działa na wersji która się builduje kilka razy dziennie. Na śród testowym jak jest ok to leci do nas na prod a później do klientów