Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 917
Odkąd istnieją portale społecznościowe, ukrywające content za prośba o zalogowanie się
- nie sposób tych treści archiwizować przez archive.com,
- wyszukiwarki internetowe straciły sens i są bezużyteczne bo wszystko jest za paywalem konta na danym portalu
- zarządzanie treścią na takiej grupie fejsbukowej, przy phpbyprzemo to cofnięcie się z ery nowożytnej do mieszkania w lepiankach ( ͡º ͜ʖ͡º), a wyszukiwanie jest upośledzone tak że co chwila pojawiają się nowe identyczne pytania

Przeżyłem grupy mailingowe które miały swój urok ale kiepsko się ich używało, fora tematyczne, irc ale rak facebooka to najgorsze co spotkało internet, jak tak to ma wyglądać to niech ginie.

Change my mind. ( ͡ ͜ʖ ͡)

#oswiadczeniezdupy #internet #facebook #phpbb #gruparatowaniapoziomu
  • 60
fora tematyczne, irc ale tak facebooka to najgorsze co spotkało internet, jak tak to ma wyglądać to niech ginie.


@PortowySzczur: fora tematyczne to był skarb, bardzo ich brakuje i nie wiem jak to się stało, że ludzie masowo z nich zrezygowlali na rzecz czegoś tak niepraktycznego jak fb. Teraz na fb zadaje się pytanie, ktoś odpowie (albo nie) i to na zawsze gdzieś tam ginie, zakopane kilka kilometrów pod zestawem nowych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 221
@Pink_Floyd: pamiętam, że przeżyłem szok kulturowy na studiach gdy starostka mojego roku ogarniała praktycznie wszystko mailowo i łatwo było wyszukać wszystko co się po kolei działo, z kolei jak musiałem zaliczać dwa przedmioty z innym rocznikiem to jak zwierzęta fejsbuczek, heheszki przemieszane z ważnymi plikami i datami poprawek, ściek panie i syf xD
wyszukiwanie jest upośledzone tak że co chwila pojawiają się nowe identyczne pytania

@PortowySzczur: Moim zdaniem nie uczy się (w szkole?) osób szukać. Szukać odpowiedzi na pytania, a jeśli nie znajdzie się rozwiązania starać się dzielić problemy na mniejsze i szukać rozwiązań tych mniejszych kawałków, by finalnie rozwiązać cały problem. No i - przede wszystkim - najpierw szukać, a dopiero potem pytać.

Dlatego po pierwsze widać te same pytania zadawane dziesiątki razy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
I dlatego przyznam, że denerwuje mnie, gdy ktoś na forum zakończy dyskusję, w której nikt nie udzielił odpowiedzi, postem w stylu "Problem rozwiązany. Temat do zamknięcia" albo wręcz usuwa wpis lub temat na Wykopie i innych stronach to umożliwiających.


@mp107: no ale to samo masz na Twitterze czy FB, wszędzie jest moderacja, jakby ciężko z tym walczyć. Czasem nawet gorsza bo ci zbanują konto ;P

Do agregacji forów polecam z całego
@PortowySzczur: Nie miałem tutaj na myśli moderacji. Miałem na myśli sytuację, w której autor tematu (wątku, wpisu, itp.) o coś zapytał, nikomu nie udało się mu pomóc lub w ogóle nikt nie odpowiedział i wątek kończy się stwierdzeniem autora tematu "Problem rozwiązany. Temat zamknięty." bez opisu, choćby krótkiego, metody rozwiązania. Ten opis mógłby komuś w przyszłości pomóc, stwierdzenie "Problem rozwiązany" - nie pomoże już nikomu. To podejście egoistyczne, wbrew idei dzielenia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mp107: staram się znaleźć przyczynę i zakładam że powodem jest popularny "necrobump", wyciąganie martwych wątków aby podziękować autorowi że mi też działa, znany problem na bbq.archlinux.org. Może to automat jakiś ustawiał z braków kadrowych w moderacji? ¯\_(ツ)_/¯
@PortowySzczur: Jak mam jakiś problem to wchodzę na grupę FB, pytam i za 5 minut mam odpowiedź. Nie muszę przekopywać się przez tonę tematów sprzed lat, wertować dziesiątek stron wątków (które gdzieś w okolicy drugiej strony zeszły na off-top) po to żeby ostatecznie usłyszeć "było, zamykam".
Owszem, takie fora to potem kopalnia wiedzy, ale FB jest bardziej "instant" i dlatego odniósł sukces.
Fora można było przejrzeć nawet kilka lat wstecz, poczytać o swoich problemach, dowiedzieć się czegoś ciekawego, FB to jeden gigantyczny syf.


@Pink_Floyd: i ta pogarda dla Elektrody płynąca z wykopu xD
@PortowySzczur: zarządzam pewną małą grupą ,ok 60 chłopa. Do niedawna jeszcze miałem podgląd kto widział dany post, a kto nie i ewentualnie napisać prv do tych, którzy jeszcze się nie wypowiedzieli na dany temat. Teraz takie informacje są ukryte, a i tak musieliśmy stworzyć zbiorową konwersację na Messenger, bo sporo osób nie wchodziło w ogóle na FB i teraz zamiast konkretnych tematów są gówno memy i #!$%@? na każdy temat oprócz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PortowySzczur: gdyby tak moderatorzy z elektrody weszli na takie grupki na fb i banowali jak leci za zadawanie powtarzających się pytań. "użyj opcji szukaj" - kiedyś się z tego śmialiśmy dziś za tym tęsknimy.

Do tego dochodzi fakt, że ludzie zadając to durne pytanie typu "jak ugotować parówki" myślą, że są fajni bo "patrzcie, będę gotować, zaraz wrzucę relacje na insta, tiktok i inne gówno". I tak to się kręci
teraz zamiast konkretnych tematów są gówno memy i #!$%@? na każdy temat oprócz tego, który powinien nas interesować...


@adiiiiii: Dokładnie takie same mam obserwacje. Im bliżej do czlowieka pod kątem czasu odpowiedzi tym gorsza bywa dyskusja w internecie ;d nawet fasada w postaci odpowiedzi na maila którą uzyskasz powiedzmy jutro powoduje, że mówisz co chcesz powiedzieć a nie wysyłasz heheszki.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@PortowySzczur: Ja mam problem w terenówce z Limited Slip Differential czyli LSD i Facebook nie pozwala mi tego wyszukać na grupach motoryzacyjnych BO NARKOTYKI. Fora to były kopalnie wiedzy i prawdziwe społeczności.
@PortowySzczur:

Zmieniło się przede wszystkim to, że obniżono próg wejścia. Dawne metody wyszukiwania jakościowych informacji przestały działać, bo internet z miejsca pełnego ciekawych świata ludzi stał się miejscem do trzepania kasy. "Twoim zadaniem" jest znaleźć inny sposób, niż ten wykorzystywany przez większość do konsumpcji, ale kojarzony przez jakościowe społeczności.

Dla przykładu z grupek o programowaniu najbardziej wartościową informacją jaką wyniosłem jest to, że większość z nich nie wyjdzie. Uczysz się od
@PiccoloGrande: mnie osobiście #!$%@?ą te grupy. zapisałem się na grupę swojego auta. I auto ma przypadłość (nie wadę) że jesienią falują obroty na zimnym silniku. Od 4-5 tygodni po 2-3 osoby dziennie pytają o to. A to wstawi filmik i pyta czy tak ma być. Kolejny wstawi zdjęcie, że o co chodzi, jeszcze inny doda zdjęcie z pytaniem. I opcja szukaj tego nie wychwyci, a ja zaglądając tam raz w tygodniu
ludzie masowo z nich zrezygowlali na rzecz czegoś tak niepraktycznego jak fb. Teraz na fb zadaje się pytanie


@Pink_Floyd: znowu ten wątek. Nie wiem jakim cudem ale w życiu by mi nie przyszło do głowy, że ktoś używa FB jako forów tematycznych. Od tego jest Reddit i specjalistyczne subreddity.

Fakt, że polskich brakuje jest oczywiście problemem, ale nie miałem wielu pytań/problemów których nie dałoby się znaleźć poza polskim Internetem. Plus jest
Też mi brak for tematycznych - co prawda siedzę na jednym ale to z przyzwyczajenia i do pośmiania się już teraz, bo pewnie też niedługo zdechnie. Fajnie było.