Wpis z mikrobloga

Skoro nowy wykop już jest gotowy (nowa architektura, nowy layout, nowe funkcjonalności) i trwają tylko ostatnie testy z użytkownikami, to pytam czemu te testy oraz testowana (prawie skończona) wersja są tajne? Wyniki testów z użytkownikami robionych na koniec projektu nie mają prawa wywrócić całości. Czego zatem boi się moderacja? Czemu nie możemy zobaczyć choćby sreenshota z nowym layoutem, nową AI, a uczestnicy muszą podpisywać tajne umowy?

Jak zwykle zamiast oficjalnie zaprosić wszystkich do współpracy w ocenie nowego wykopu, to oni puszczają jakieś tajne pierdy to wybranych wykopków (ze 8-miesięcznym stażem na serwisie). Moim zdaniem nie ma szans, aby nowy wykop spodobał się userom, skoro tak wygląda jego powstawanie ¯\_(ツ)_/¯

#wykop #ux #usability #webdev #moderacjacontent
Pobierz toznowuja - Skoro nowy wykop już jest gotowy (nowa architektura, nowy layout, nowe fu...
źródło: comment_1634810762PsmcbQALRJ7apZ2KQVuvVr.jpg
  • 20
patrząc na to ile ścieku jest na wykopie to nie dziwie się że nie potrzebują oceny od wszystkich użytkowników


@DenNarcoSmurfen: Takie badanie/ sondowanie opinii można odpowiednio zaplanować i przeprowadzić moderując odpowiednio. Ściek łatwo odsiać. Teraz moderacja sama jeszcze nasikała do tego ścieku ¯\_(ツ)_/¯
@to_znowu_ja: pierwsze fazy testów z użytkownikami raczej zawsze są tajne żeby wyłapać większość problemów i wystarczy do tego niewiele użytkowników, po co pokazywać publicznie coś co potencjalnie jest do poprawki? Może potem zrobią jakieś beta testy na większą skalę.

BTW @wykop jak chcecie do testów kogoś kto ma spore doświadczenie w projektowaniu cyfrowych produktów to walcie śmiało, tylko potem bez żalu że się czepiam ( ͡° ͜ʖ ͡°
@Kien: no panie, gdzie. Projektant nie powinien być respondentem w testach :(

@to_znowu_ja: nie wiadomo jak i kto to realizuje. Normą przy outsourcingu badań jest klauzula poufności z agencją, a agencja z respondentem.
Ewidentnie szukają danych jakościowych, więc tu raczej nie ma potrzeby i podstaw żeby rzucać nową wersję wszystkim użytkownikom
@dziendobrry: chodziło Ci pewnie o to że projektant nie może powinien być uczestnikiem ani moderatorem w testach projektu który współtworzył :) ale w niezależnych testach myślę że mógłby, tylko musiałby patrzeć z perspektywy użytkownika, a nie przez pryzmat swojego zboczenia zawodowego, a pewnie nie każdy to potrafi rozdzielić.

ale ja i tak bardziej bym do tego podszedł jak do mini-audytu eksperckiego, gdzie już jak najbardziej musi być osoba z branży (
pierwsze fazy testów z użytkownikami raczej zawsze są tajne żeby wyłapać większość problemów


@Kien: Pierwsze fazy testów, o których piszesz nie robi się NA GOTOWYM PRODUKCIE. Skoro mają już gotową architekturę, funkcjonalności i layout, to znaczy że to są już końcowe testy ¯\_(ツ)_/¯

ale w niezależnych testach myślę że mógłby,


@Kien: Pierwsze pytanie podczas rekrutacji osób z rynku do badan usability z userami brzmi: "Czy zawodowo zajmujesz się projektowaniem/ tworzeniem
@Kien: nie powinno się być respondentem w testach niezależnie czy brałeś udział w projekcie czy nie. Chociażby z tego powodu, że nie jesteś w stanie być w pełni obiektywny i oddzielić wiedzę ekspercką wczuwając się w rolę użytkownika.
W każdym screenerze przy rekrutacji respondentów wyklucza się projektantów, badaczy, czasem socjologów i psychologów (chyba że narzędzie jest dla projektantów.
Danych jakościowych poszukuje się w początkowej fazie projektu, jak jeszcze nie masz gotowego IA, funkcjonalności i layoutu ( ͡º ͜ʖ͡º)


@to_znowu_ja: no gdzie. Testy użyteczności to testy ewaluacyjne, które są niczym innym jak badaniem jakościowym (dostarczającym dane jakościowe). Badania jakościowe możesz realizować na każdym etapie cyklu życia produktu
@dziendobrry:
Tak - każde badanie usability jest jakościowym - poza A/B ( ͡º ͜ʖ͡º). Ale po 5 latach pracy nad nowym wykopem moderacja pisze, że jest już gotowy i zapraszają userów na testy. W takim badaniu byliby schizofrenikami, gdyby poszukiwali odpowiedzi na otwarte pytania typu "jakie są twoje oczekiwania odnosnie wykopu". Mają już zaprojektowaną IA i nowy layout. Skoro jest blisko wejścia na proda to oczekuję,