Wpis z mikrobloga

Tagi do czarnolistowania - #linuksowyswir #linuksowyswirblog

Myślę, że część osób z przerażeniem patrzy na aktualne ceny w sklepach (przynajmniej ja) i dochodzi do wniosku, że trzeba ograniczać koszty. Nie dziwię się ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sam za serwer płaciłem koło 500zł / rok i chociaż maszyna była niczego sobie - postanowiłem zakasać rękawy i przenieść się na serwery mikr.us.

Możliwe, że słyszeliście o mikr.us, ale jeśli nie - wpis jest dla Was, bo w całości ma opowiedzieć najważniejsze funkcje i zalety tego dostawcy. Na dole znajdą się reflinki, które mogą Was (i mnie oczywiście) wspomóc :P

Mikr.us to usługa serwerowa stworzona przez Jakuba Mrugalskiego znanego jako unknow / imlmpe. Powstał on jako serwery dla pasjonatów / do nauki niż do masakrowania ich, więc w skrócie jeśli chcecie budować Facebooka - to raczej nie na tych serwerach. Ich zaletą jest przede wszystkim niska cena, która wynika z:
- Braku IPv4 (dostajemy ogólny adres i do 5 portów TCP + 2 UDP) i oczywiście dostajemy IPv6
- Dość małych parametrach
- Brak typowego supportu (jest społeczność na Facebooku / Klientach czatów wszelakich) i jeśli błąd jest typowo adminowy, wtedy wkraczają do akcji
- To nie jest projekt stricte komercyjny. Ma się zwracać, ale nie sprawić, że właściciele będą pływać w luksusach
- Backupy robimy ręcznie

Tak więc najtańsza wersja mikr.us kosztuje 35zł za rok i ma 384MB ramu, 1 rdzeniowy procesor i 5GB pamięci na dysku SSD. Wiele osób czytając o czymś takim łapie się za głowę, że parametry za niskie, ale wbrew pozorom są dość wysokie (zawsze można podpompować serwer, o czym za chwilę). Mikr.us w pewien sposób uczy na temat gospodarowania zasobami.

Dzisiaj pojęcie optymalizacji przestaje obowiązywać, zrobić coś byle jak, a w razie czego dorzuci się pamięć RAM czy dodatkowy procesor, bo programista droższy od kości. Ale wbrew pozorom takie serwery mają rację bytu i są dość dobre jak ktoś zamiast robić coś byle jak - chce zrobić porządnie.

Co dostajemy / możemy dokupić do mikr.us

Mikr.us to nie jest VPS rzucony na wiatr. Ktoś może się przerazić jak umieścić wszystko na małym serwer (co jest możliwe), ale można też na różne sposoby "optymalizować" mikr.us.

* Amfetamina, jest to przydatna funkcja, która na 30m (raz na 6h można aktywować) zwiększa wydajność maszyny. Przydatne jeśli coś kompilujemy przykładowo.
* Za 30zł (chyba 2 razy można :P) można powiększyć na stałe zasoby serwera o 256MB ramu i 5GB dysku.
* Jeśli ktoś kupuje z naszych reflinków serwer (albo klika w reflinki) są nagrody.
* Serwer Warsztat to alternatywny serwer Shellowy, któremu można zlecać zadania. Jest to serwer szybszy, ale nie mamy wielu udogodnień jak adres IP, Root itd. Można więc starać się rozpraszać naszą moc na obie maszyny.
* Nie testowałem, ale jest darmowy VPN oparty o wireguarda.
* Współdzielone bazy danych. Nie musisz mieć lokalnie bazy u siebie na komputerze, możesz poprosić o dostęp i dostać bazę na wspólnym serwerze w lepszymi parametrami, przez co nie "katujesz" swojego VPSa - dostępny MySQL, PostgreSQL i Mongodb
* Cytrus (30zł / rok) jest "hostingiem" WWW. Jeśli nie chcemy hostować stron na naszym serwerze, może zrobić to cytr.us, który ma znacznie lepsze parametry i zajmować się tym za nas.

Tak więc okazuje się, że z "biedaVPSa" mamy mnóstwo usług, które sprawiają, że jesteśmy mocno rozpieszczeni. I to moim zdaniem robi robotę w razie czego.

Osobiście przechodzę na mikr.us, dość powoli, ale plan jest taki, że to będzie mój główny serwer (oprócz laptopa w domu).

Jest też opcja serwera pod owncloud, ale nie testowałem jej. Po prostu mamy "chmurę" jak Google Drive

Linki:
Strona: https://mikr.us/
Strona z Reflink (jeśli się ktoś zarejestruje - dostanie dodatkowy miesiąc za fri, ja 2 miesiące): https://mikr.us/?r=3d801985
Za klikanie w reflinka też jest nagroda dla mnie, muszę mieć jeszcze 199 klików :D Nie wiem jaka, bo to niespodzianka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Grupa na FB: https://www.facebook.com/groups/243888456043420
Grupa Na Matrix: https://matrix.to/#/#mikrusy:andrzejszczepaniak.co.uk

Filmik z YT jest filmem o mikr.us nagrany przez Unknow, co prawda ma rok, ale możecie się dowiedzieć mniej więcej to samo co tu, ale z ładniejszymi ludźmi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli macie jakieś pytania - Walcie śmiało

#linux #hosting #vps
fervi - Tagi do czarnolistowania - #linuksowyswir #linuksowyswirblog

Myślę, że czę...
  • 27
@fervi: szacunek ze znajdujesz czas i jeszcze Ci sie chce :)
kupie z Twojego reflinka w ciagu kilku dni zeby uszanowac to co Ty i Oni robia :) i tak sie przymierzalem od dawien dawna....tylko czasu brakowalo. pozdrawiam!
@brudny: Pisać na tagu czy o mikr.us? :P
- Tag myślę, że jest na swój sposób ciekawy. Lubię Linuksa, FLOSS itd. na tyle, że np. mam telefon z Linuksem na pokładzie (Pinephone, ale już naprawionego :D)
- A mikr.us jest spoko. Oczywiście ma swoje wady, ale z Unixstorm (Hosting) przechodziłem cały czas na droższe rozwiązania. Staram się wspierać mikr.us, ale jedyne co mi się udało, to zgłosić bug (za co dostałem
@pitrek136: No cóż :D Jest możliwe jechanie na darmowych serwerach, bo znam takie osoby, ale moim zdaniem za dużo kochania się. Banują za byle co, usuwają za byle co, trzeba kombinować z kartami kredytowymi na całą rodzinę (nie wiem czy w serwerach jest inaczej :D)
@fervi: To ja powiem tak: drogo XD

Co jakiś czas pojawia się oferta RackNerd na 1 GB RAM, KVM, 17 GB SSD, 3 TB transferu, 1 Gbit IPv4 za uwaga: 10,98 $ za rok. I nie masz żadnych ograniczeń, jak chcesz postawić serwer głosowy to go stawiasz, bez zabaw z przekierowaniem, bo dostajesz dedykowany adres IPv4 (oczywiście jak zaczniesz np. rozsyłać spam to cie wyrzucą). A no i co ważne: w
@Utylizacja: Pytanie czy gdybyś chciał cebulić na różne sposoby, to byś na mikr.us nie osiągnął tego samego :D Nie mówię, że warto czy coś - tylko hipotetycznie.

Ale potem narzekamy, że w tym kraju to tylko cebula, a w USA to promy kosmiczne, a kupujecie VPSy od Hameryki! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mati75: mam 100% uptime od końcówki marca w racknerd.
Mam tam 2vCPU Intel E5, 2.5GB ram, 45GB SSD i 9TB transferu mies. Jak chcesz to mogę przenieść za $$, bo mi idluje. Jest opłacony do końca marca.
@mati75: Ta, właśnie dlatego o tym wspomniałem

@fervi: No właśnie nie osiągnę, bo na mikrus największą wadą jest brak IPv4. No i do tego zakazy typu "usługi silnie obciążające zasoby serwera" i serwery gier/głosowe.
sporo sposobów na mosty


@fervi: Jakie? Ja znam: ukrytą usługę TORa - duża wada - musisz mieć zainstalowanego tora jako klient. Coś tam słyszałem, że Cloudflare, ale to tylko 80 i 443. Albo VPN, tylko musisz za niego płacić prawie tyle co za VPSa, więc to mija się z celem.
Znasz jeszcze coś, bo sam nie wiem czy jest coś jeszcze?
@Utylizacja: 1) W wielu usługach (lub po prostu lokalnie) możesz przekierować firewallem na konkretne porty aplikacje. Sam Mikr.us (Cytr.us?) ma 443 przekierowane, więc to tam walić. No i oczywiście sam Mikr.us ma VPNa za fri
@Utylizacja: No tak. Ale oczywiście IPv6 jest mega popularne dziś, więc to nie problem. Moim zdaniem nie potrzebujesz kłaść mnóstwa usług na IPv4 na dzień dzisiejszy. Ale to moja opinia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@fervi: No dla mnie problem bo mój ISP po prostu nie ma IPv6 XD Ale z drugiej strony to dużo jest takich ISP i słabo to wygląda jak dajesz komuś adres i nie może wejść bo masz tylko IPv6. I co możesz powiedzieć wtedy zwykłemu użytkownikowi? Żeby se zainstalował Teredo? XD