Wpis z mikrobloga

14 października obchodzimy 78. rocznicę powstania w obozie zagłady w Sobiborze. Więźniowie żydowscy rzucili się na ukraińskich i niemieckich strażników, uciekając z obozu. Zapuszczali się w gęste lasy otaczające miejsce eksterminacji. Nawet jeśli udało im się przejść przez pola minowe otaczające obóz, nadal znajdowali się na wrogim terytorium.

Szmul Lerner w swoim zeznaniu z 1946 r. powiedział: “puściliśmy się do drutów, przeszło 80 osób zginęło od min. Około 300 Żydów uciekło, lecz pozostało przy życiu nie więcej niż 30 osób, gdyż Akowcy wszelkimi środkami pomagali tępić tę małą garstkę Żydów, która się wydostała z rąk hitlerowskich oprawców”(Archiwum ŻIH, sygn. 301/104).

Zelda Netz znalazła się także wśród Żydów uciekających z Sobiboru po powstaniu. Później relacjonowała: “Saszka krzyknął: po broń!. Dużo nas padło od ukraińskich kul i od eksplozji pól minowych. Do ucieczki rzucili się wszyscy Żydzi. Po oswobodzeniu zostało tylko 30 świadków. Ci, którym udało się uciec cało z obozu, albo zginęli w partyzantce, albo zostali wymordowani przez AK. Ja dostałam się do znajomego chłopa, u którego byłam 2 miesiące” (Archiwum ŻIH, sygn. 301/458).

Jutro, gdy pomyślimy o żydowskich uchodźcach ginących w lasach wokół Sobiboru, być może zechcemy zastanowić się nad ludźmi, którzy dziś w tych samych lasach mierzą się ze śmiercią z powodu nienawiści i uprzedzeń.

https://jewish.pl/pl/2021/10/13/mierza-sie-ze-smiercia-z-powodu-nienawisci-i-uprzedzen/

#zydzi #drugawojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #uchodzcy
  • 15
@robert5502: Jakieś źródło historyczne tego paszkwila? Gdy się czyta pierwszy lepszy artykuł ze neta, wersja wydarzeń jest inna. Wklejasz tutaj jakieś wypociny i do tego kontrowersyjne. Z ciekawostką to nie ma nic wspólnego. Byłem tam wiele razy i wiem nie co. Twoja wypowiedź wygląda tak, jakbyś przeczytał coś po łebkach (dodatkowo z podejrzanego źródła) a potem na pałę wrzucił to na wykop.
Około 300 Żydów uciekło, lecz pozostało przy życiu nie więcej niż 30 osób


@robert5502: No szkoda, że jakoś kolejne osoby mówią o większej ilości ocalałych:

Z obliczeń Marka Bema wynika, że wojnę przeżyło co najmniej 61 uciekinierów z Sobiboru, w tym 57 uczestników powstania[388]. Thomas Blatt podawał, że ocalało 62 więźniów, w tym 53 uczestników powstania[389]. Według Jules’a Schelvisa wyzwolenia doczekało 47 więźniów, w tym 42 uczestników powstania[384]. Teresa Prekerowa szacowała
Sobibor znajduje się przy granicy z Ukrainą a nie Białorusią. Nikt więcej w lasach sobiborskoch nie umiera.


@szczebrzeszyn09: Sobibór znajduje się najwyżej 5 km od trójstyku granic Polska-Białoruś-Ukraina, a z bagien znajdujących się niedaleko (koło Włodawy) wydobywano migrantów.

Typie, po pierwsze - jakie "te same lasy"? Gdzie Sobibór, a gdzie taki np. Usnarz Górny? Ty w ogóle byłeś kiedykolwiek na wschodzie, czy dla Ciebie Białostoczczyzna i Lubelszczyzna to jedna wielka dzika
Sobibór znajduje się najwyżej 5 km od trójstyku granic Polska-Białoruś-Ukraina


@Andreth: Po pierwsze, w linii prostej jest prawie 7 km - więc już na dzień dobry próbujesz kłamać. Po drugie, robienie normy z pojedynczej sytuacji i opieranie na tym swojej propagandy to zwykła manipulacja.

CBDU


@Andreth: ? Ty w ogóle wiesz, co oznacza ten skrót, czy tylko obiło Ci się o uszy rozwinięcie i chciałaś błysnąć? Bo finalnie to nie
do trójstyku może tak, ale do miejsca gdzie jest kryzys na granicy jest…270/280 km.


@ShowTimeUszatek: Kryzys na granicy jest, like, na granicy. Także w jej części południowej (o migrantach dobywanych z bagna w tej okolicy nie słyszałeś?). Nie wyłącznie w okolicy Usnarza Górnego.

Po pierwsze, w linii prostej jest prawie 7 km - więc już na dzień dobry próbujesz kłamać.


@kompek: xD No mi google map pokazał poniżej 5
@szczebrzeszyn09:

Cóż, jak widzę człowieka, któremu grozi śmierć to pomagam i nie dociekam, czy grozi mu "z własnej głupoty" (po co tam szła, po co się tak ubrała, po co z nim piła) czy nie.

Kiedyś idąc przez park późnym wieczorem, a było ok -10 stopni, zobaczyłam leżącego i śpiącego pijanego chłopaka. Obudziłam, pomogłam mu się podnieść i jeszcze dopilnowałam, żeby doszedł do metra. Mówisz, że trzeba go było tam zostawić?
Wyszło mi doskonale.


@Andreth: xD

znaczenia:

skrót

(1.1) = mat. co było do udowodnienia (skrót stawiany na końcu dowodu)


Gdzie ten dowód matematyczny, który zakończyłaś tym skrótem?

Język to bardzo przydatne narzędzie do czyszczenia sumienia.


@Andreth: Pomoc kosztem innych też ładnie czyści sumienie, prawda? Łatwo się pomaga, kiedy to państwo ma wyłożyć te mityczne "swoje" pieniądze, a nie samemu opłacać utrzymanie tych ludzi w ośrodkach. Mamy w kraju tysiące naszych