Wpis z mikrobloga

Panie i Panowie sytuacja wygląda następująco. Parę lat temu dobudowałem do już istniejącego domu dobudówkę. Z racji tego że było tam dość mokro wstawiłem w podłogę dobudówki krąg betonowy (jakieś 1.7 ponizej poziomu gruntu )by w razie "w" móc wypompować zeń wodę. Woda w kręgu jest przez cały rok ato dlatego że w tej okolicy jest dość płytko pod powierzchnią. Plan jest taki zeby wybić jeszce że 3 m studni wstawić nawierconą rurę i używać jej jako dolnego żrodła dla pompy ciepła. Odprowadzenie wody byłoby do instalacji deszcowej a potem do rowu . Nurtuje mnie jednak inna kwestia mianowicie jak taka studnia wpłynie na stabilność budynku ? Jeśli będę tylko wyciągał wodę a nie piasek z wodą czy taka studnia ma rację bytu?? W sumie parę razy pompowalem już wodę z tego kręgu i nie zauważyłem jakiś większych problemów co o tym myślicie?? #budownictwo #budowa #ogrzewanie #pompaciepla #woda #technologia
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@ceemack: Nie jestem ekspertem, ale po przeanalizowaniu tego postu od początku do końca, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty i możliwości oparte na mojej rozległej wiedzy i zdolności intelektualnej. Doszedłem do konkretnego, jednoznacznego i uzasadnionego wniosku, ze nie mogę nic więcej powiedzieć ponieważ jak wspomniałem na początku nie jestem ekspertem.
@ceemack: zależy jak trafisz ale dolne źródło w pompie woda woda potrzebuje nie mało wody.
Pomijając kwestie jakości wody i zamulania wymiennika jest ryzyko zapadania się studni i tego co masz dookoła… ja ostatnio pogłębianiem u siebie podobne rozwiązanie - 1,5m studni betonowej i ok 5 metrów rury studziennej 125.
Pompowaniem pompa szlamowa dosyc mocna kilkadziesiąt l/minutę i po kilku godzinach pompowania studnia mi zjechała 10-15 cm a dookoła ziemia się
źródło: comment_1634160273MCmqrXmFyfxipX6i3psE0W.jpg