Wpis z mikrobloga

Wiele razy wracałem z Bułgarii i widziałem jak osoby dawały dowód ( ja akurat zawsze mam paszport) i nie było problemu do tego do Albanii, Macedoni Północnej, Czarnogóry wjedziesz na dowód, a oni nie są w Uni, Chorwacja chyba też w Schengen nie jest i z dowodem nie ma problemu.
@darydarylosu: dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy jest paszport. Jednak obywatel PL musi mieć możliwość powrotu do własnego kraju. Generalnie nie musiałbyś mieć nawet dowodu osobistego ale wtedy straciłbys kilka godzin na ustalenie tożsamości.

Powyższe się stosuje gdy np paszport uległ zniszczeniu, zgubieniu itp itd.
Jeżeli jednak będziesz miał paszport w plecaku i się nie chce wyciągać to weź się zechcij i go wyciągnij do kontroli ;)
@spiritus nie jest prawdą, że dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest tylko paszport. W zależności od miejsca, do którego się udajesz może to być paszport lub dowód osobisty. Polska ma podpisaną umowę np. z Gruzją i tam możemy polecieć na dowodzie. Jeśli chodzi o przyjazd do Polski, nie ma znaczenia którym z tych dwóch dokumentów się człowiek posłuży.
nie jest prawdą, że dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest tylko paszport


@komaar: ale ja nigdzie nie pisałem, że tylko paszport do tego uprawnia xD
Oprócz paszportu jest jeszcze książeczka żeglarska, przepustki, legitymacje i inne dokumenty podróży wydawane na podstawie umów międzynarodowych

OP pytał o strefę poza Schengen, nie określił jaki to kraj więc opisałem najbardziej pospolity przypadek.
@spiritus Twoja wypowiedź sugeruje, że wracając spoza strefy Schengen powinien mieć paszport, a to nieprawda. Pomijając sytuację, że dokumentu nie miałby wcale nie ma absolutnie żadnej różnicy, czy pokaże dowód, czy paszport
wracając spoza strefy Schengen powinien mieć paszport


@komaar: bo powinien ;)
Nie dotyczy to jedynie krajów na odrębnych umowach międzynarodowych gdzie można na dowód.
Jeżeli OP wracałby np z Ukrainy, Białorusi, Rosji (i wielu wielu innych) to powinien mieć paszport.
Owszem, nie musi go mieć ale wtedy zostanie skierowany na dokładniejszą kontrolę i paszport chyba zastrzega się jako utracony wtedy.
@spiritus taaak, masz rację. Powinien go mieć przy sobie z racji tego, skąd wraca, bo inaczej by go tam nie wpuścili, a my byśmy nie wypuścili, ale do kontroli przy powrocie może nam pokazać jedno lub drugie i nie ma znaczenia skąd wraca.
@komaar: dlatego opisuję najbardziej pospolitą sytuację. Nie wiemy skąd OP wraca.

Generalnie ma znaczenie skąd wraca bo jeżeli z kraju gdzie wjazd zapewnia jedynie paszport to powinien taki pokazać na powrocie do kraju.
Co do zasady... powinno się na powrocie pokazać ten sam dokument na jakim się wyjeżdża.

Co na to służby kraju z którego OP wyjeżdża to też osobna bajka jeżeli zgubił paszport. Wtedy powinien zgłosić się do konsulatu.
@spiritus: @komaar: Żona wyleciała ze mną do Turcji na nieważny paszport ze względu na nazwisko panieńskie. Wracając do Polski chciałaby pokazać dowód z aktualnym nazwiskiem i paszportem covidowym, aby nie chrzanić się z kwarantannami i inną biurokracją związaną z covidem. Dzięki za Wasze odpowiedzi.