Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki.
Mam trochę ziemi, którą chciałbym wydzierżawić. Jak to wygląda w praktyce, jakie kroki należy podjąć? Czy wystarczy pierwsza lepsza umowa z internetu, czy jednak warto ją jakoś rozbudować? Jak reguluje się dopłaty wtedy, czy też to trzeba zawrzeć w umowie?
Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny!
#rolnictwo
  • 9
Jak reguluje się dopłaty wtedy, czy też to trzeba zawrzeć w umowie?

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny!


@xClip: jak ustalisz. U mnie Zazwyaczaj wyglada to tak:

Dzierżawca płaci tobie kase za ziemie, on otrzymuje doplaty, Ty płacisz podatek.
Spotkałem sie też z takim modelem że dzierżawca nie dostawał dopłat ale tez nie płacił dzierżawy, podatek placi własciciel gruntu.

Ja bym wolał dostawać dzierżawę (czynsz) ale musisz pamietac że jak trafisz
@xClip: Umowę podpisz u notariusza, żeby potwierdził podpisy lub podpisz w domu, ale u notariusza nadaj datę pewną. W umowie zawrzyj na jak długo i ile ha dzierżawisz z numerem geodezyjnym działki i nawet mapką z zaznaczonym obrysem. W umowie zawrzyj zapis o tym kto będzie płacił podatek. Opisz w jaki sposob dzierżawca może korzystać z nieruchomości- czy może np występować przed urzędem gminy.I pamiętaj o rewaloryzacji stawki o wskaźnik GUS
czy notariusz sam przygotuje umowę pod przedstawione przeze mnie ustalenia


@xClip: powiedz mu co chcesz a jak bedzie ogarniety to sam podpowie co jeszcze. Tylko nie przeginajcie bo wystraszycie chłopa i tyle z dzierżawy bedzie :)