Wpis z mikrobloga

Przepaliła mi się dioda w klawiaturze i będę prosić swojego niebieskiego, żeby mi wymienił.
Diody zamówione, lutownica czeka.
Potrzebuję jeszcze domówić:
- odsysacz do cyny (polecane z elektrody to Xytronic albo OD-25, który będzie lepszy? Ew. jaki inny?)
- cynę ( ma być ołowiowa czy bez? To ma jakieś znaczenie?)

Jeśli komuś pomoże w odpowiedzi na pytania to filmik z którego będzie korzystać to ten

#diy #pcmasterrace #niebieskiepaski #lutowanie
  • 11
@Inatine: ołowiowa zawiera toksyczny dla człowieka ołów — metal ciężki, ale ma niższą temperaturę topnienia i mówi się, że po stwardnieniu jest mniej krucha niż bezołowiowa (czyli ołowiowa jest trochę bardziej sprężysta).
@Inatine: do usunięcia cyny tutaj lepiej się sprawdź plecionka/wick + jakiś topnik może być najzwyklejsza kalafonia. Byle uważać żeby przy czyszczenie nie dostała się gdzieś pod przyciski. Cyna lepsza ołowiowa, łatwiej będzie mu sie lutowało i wyjdzie lepsze połączenie
@Inatine: Kalafonia kosztuje kilka złotych. Lepiej kupić tym bardziej że przyda się przy czyszczeniu pól lutowniczych. Koniec plecionki kładzie na kalafoni i podgrzewa ja gorącym czystym grotem żeby się nasaczyla. Taka plecionka lepiej będzie chłonąć cynę z płyty klawiatury.
@Inatine: może być z topnikiem, i tak nie ma go tam za dużo, ale dużo lepiej się lutuje. Jak nie przegrzeje cyny i sprawnie to zrobi to wystarczy. Jak za długo będzie grzał to zawsze może dodać trochę świeżej kalafoni żeby poprawić luty.
@nuj-ip: jakie to jest skomplikowane XD nie zdawałam sobie sprawy, że to aż tyle trzeba wiedzieć, żeby wymienić małą diodę... Szacunek dla Was, że wy to ogarniacie :D
@Inatine: I tak jak ktoś pisał wyżej niech koniecznie poćwiczy przed na jakimś uszkodzonym sprzęcie. Dobierając zła temperaturę i zbyt długo grzejąc pole łatwo o zerwanie ścieżek na płycie.