Wpis z mikrobloga

Trochę się zbierałem do napisania kilku wskazówek dla początkujących szachistów, więc dzisiaj usiadłem i na szybko postarałem się coś napisać. Błędy na pewno są, prawdopodobnie będę aktualizować jak coś mi przyjdzie do głowy (albo spodoba mi się czyjaś prośba/rada) :D
Zapraszam do przeczytania wpisu na lichessie, mam nadzieję, że komuś to pomoże!
W razie pytań piszcie, pytajcie!
#szachy #podziemieszachowe
  • 29
@r4do5: Niestety dużo ludzi nawet z tym ma problemy, więc od czegoś musiałem zacząć :D
Postaram się napisać jakąś kontynuację, jak uda mi się coś wystarczająco ciekawego wymyślić :D
@Futyporyt27: Ale powiem ci, że zrobiłeś to bardzo dobrze, zamiast samemu pisać wszystko od początku to zagregowałeś treść.

Do matów dołączyłbym kilka prostych przykładów matów w 1-2 ruchach w środkowej części gry, do niedawna robiłem taki błąd, że w ogóle nie szukałem takich matów tylko czekałem aż na szachownicy zostanie sam król.
@Futyporyt27: o ile motywy taktyczne to rzecz prosta do zaakceptowania i mega logiczna, a ogólne zasady myślenia w stylu "co mi grozi, co chce zrobić przeciwnik" są trudne do wprowadzenia ale też jak najbardziej logiczne, o tyle nerwy mnie biorą trochę, gdy zaczyna być mowa o strategii. Gra o centrum, rozwijanie lekkich figur. Gra e4 a nie b4... ok, mogę to zaakceptować i tak robić, ale DLACZEGO? tylko po to żeby
@Futyporyt27: ja bym dodał jeszcze "standaryzacje" otwarcia, grając za każdym razem losowo inne ruchy na początku cięzko jest rozpoznac dobre i slabe warianty, regularna gra jednym otwarciem (oczywiście kiedy ma sens) pozwala poprawić początek/środek gry i rozwój figur + znacząco ułatwia kontrolę czasu
@Rymcimpymcim: Nie zgodzę się :P Nikt nie mówi o graniu losowych innych ruchów, ale o graniu ruchów przemyślanych ma więcej sensu niż standaryzacja. Właśnie to powinno wychodzić naturalnie. Zawsze uczeń powinien myslec nad pierwszymi ruchami.
Gra e4 a nie b4... ok, mogę to zaakceptować i tak robić, ale DLACZEGO? tylko po to żeby wygrywać? To bez sensu. Potrzebuję jakichś matematycznych logicznych uzasadnień, że opłaca się walczyć o centrum... niech to będą długie i trudne dowody, przebrnę przez to, ale niech ktoś mi powie DLACZEGO ten pion musi iść na e4 a nie na b4...


no tak, zapomniałem w krótkim wpisie dla początkujących szachistów napisać referat na temat
jest tam coś więcej niż w filmikach szachusia albo gothamchessa?


@Toniejawtedy: nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, bo nie oglądałem.
Ale obstawiałbym, że nie - zawarłem tu na szybko podstawowe informacje dla początkujących, ponieważ pomimo istnienia wielu materiałów często słyszę i czytam pytania jak zacząć, więc chciałem mieć coś, co z czystym sumieniem mogę wysłać do poczytania :)
Przykładowo - dużo czasu zajęło mi znalezienie filmiku na internecie, który tłumaczyłby matowanie hetmanem i królem w prawidłowy sposób i najlepszą metodą. Niestety nie mogłem dodać tych filmików na "bloga", bo źle tam wygląda wrzucanie linków do youtube.
Przykładowo - dużo czasu zajęło mi znalezienie filmiku na internecie, który tłumaczyłby matowanie hetmanem i królem w prawidłowy sposób i najlepszą metodą.


@Futyporyt27: na chess.com nie ma tego w tutorialu?

Szachy to niby fajna gra, ale jak się okazuje, że chcesz cokolwiek dalej robić to bez zapamiętania miliona otwarć i tak gówno się zrobi. Powinno się uświadamiać ludzi, że bez potężnej pamiecowki to tylko zabawa na niski poziom.

Dlatego rady odnosnie
na chess.com nie ma tego w tutorialu?


Nie przepadam, nie korzystam.
Z tego, co mi się wydaje, to dostęp do lekcji wymaga konta premium, ale i tak masz ograniczenia - chyba że kupisz jakieś megapremium. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szachy to niby fajna gra, ale jak się okazuje, że chcesz cokolwiek dalej robić to bez zapamiętania miliona otwarć i tak gówno się zrobi.


@Toniejawtedy: (°
ja bym dodał jeszcze "standaryzacje" otwarcia, grając za każdym razem losowo inne ruchy na początku cięzko jest rozpoznac dobre i slabe warianty, regularna gra jednym otwarciem (oczywiście kiedy ma sens) pozwala poprawić początek/środek gry i rozwój figur + znacząco ułatwia kontrolę czasu


@Rymcimpymcim: standardowa odpowiedź - to zależy. Podchodziłbym do każdej osoby indywidualnie z taką decyzją, ale do pewnego poziomu (szczególnie dla początkujących) "standaryzacja" to zły pomysł.
Nie chodzi mi o
No nie wierzę, skąd Ty to wziąłeś?


@Futyporyt27: z dowolnych zawodów, z dowolnych gier online powyżej 1.2k, szczególnie poniżej 30 minut kiedy musisz jak najwięcej ruchów zrobić odlapy.

A to sporo więcej niż kilkaset osób.

Oczywiście można być jak Hikaru i twierdzić, że otwarcia nie mają znaczenia i grać anty otwarciem do 2.5k ale właśnie, żeby tak grać trzeba być top.
@Toniejawtedy: godziny siedzenia nad otwarciem nie mają żadnego sensu, jeżeli szachista ma duże braki w zrozumieniu szachów. Po obejrzeniu setek, jeżeli nie tysięcy partii na poziomie nawet dużo wyższym niż 1200 o którym wspominasz, jestem zdania, że nawet jeżeli uda się i przeciwnik będzie grał warianty, których się uczyłeś, to co najwyżej jesteś w stanie uzyskać drobną przewagę zanim dojdziesz do momentu, w którym Twoja wiedza się skończy.
A wtedy trzeba
@Futyporyt27:

godziny siedzenia nad otwarciem nie mają żadnego sensu,

Nie mówię o godzinach nad poszczególnym otwarciem

Nie wiem na jakim ELO grasz ale z tego co widziałem to:

Do <800 ELO online każdy próbuje ładować ci szewczyka
800-1000 pojawia się obrona królewsko indyjska i london
Powyżej 1000 ludzie mają chciece na wygranie i oglądają filmy typu 'TOP15 pułapek debiutowych!' albo katują jedno otwarcie białymi i potem mają 4/5 wygranych białymi i
@Toniejawtedy:

800-1000 pojawia się obrona królewsko indyjska i london


Cokolwiek byś nie grał to ma to jakąś nazwę. Poza tym to nic strasznego, jeżeli przeciwnik robi kilka pierwszych ruchów zgodnych z teorią debiutową, bo zazwyczaj w królewsko indyjskiej albo londonie każdy ruch jest naturalny.

Powyżej 1000 ludzie mają chciece na wygranie i oglądają filmy typu 'TOP15 pułapek debiutowych!' albo katują jedno otwarcie białymi i potem mają 4/5 wygranych białymi i 1/5