Wpis z mikrobloga

Mirki używające #linux jakie distro wybrać? Pierwsza styczność z linuxem, głównie programuję (front ale czasem też backend) i czasem jakiś lightroom do zdjęć.
  • 9
@Baartooo: Skąd się przesiadasz?
Z jakim UI jesteś bardziej zaznajomiony?
Bo jak z Windows, to Kubuntu/KDE Neon/Netrunner mogą bliżej podejść.
Chociaż Mint też może podejść.

Ważna sprawa jak chodzi o grafikę. Czy masz na komputerze GPU Nvidii?
Jeżeli tak to może Pop OS, z tym że Nvidia porzuciła wsparcie dla starszych układów (nie rozwija starszych sterowników z gałęzi v380 i może być zgrzyt).
@Baartooo: Myślę, że Mint będzie dla Ciebie. Ma wszystko to, czego wymagasz, chociaż nie napisałeś nic konkretnego. Ale jak dla programisty, który będzie miał pierwszą styczność z Linuxem będzie ok. Wielu programistów czy inżynierów, używa i poleca Fedorę. Jest lekko zaawansowana, ale jeśli jesteś "łebski" to ogarniesz. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie ma tu nic niesamowitego, ale nauka Linuxa to nie jest coś na "hop siu".

@
@Baartooo Wrzuć Panie Linux mint. Korzysta z tych samych repo co Ubuntu a to się równa bardzo dobre wsparcie. Do tego jakieś drugie środowisko dla zabawy na drugim użytkowniku i jesteś załatwiony
@Baartooo: Odradzam ubuntu. Lepszy będzie Mint. W ubuntu zaczęli promowac snapy (to ich wymysł), które zaśmiecają system, zajmują dziesiątki GB. Raz zainstalowałem na mincie jakieś 2 aplikacje snap i się z systemem potem #!$%@?łem 3 dni zanim usunąłem to gówno zupełnie. Dlatego Mint ma domyślnie zablokowane pakiety snap.
Ja mam właśnie Minta postawionego w dual boocie z windowsem i traktuję go jako system bazowy, w którym staram się nie mieszać nic.