Wpis z mikrobloga

dawno temu jako dzieciak sklejałem modele kartonowe, moim wyposażeniem były nożyczki, super glue i jakieś bieda-kartony znajdowane w sklepach do podklejania niektórych arkuszy.

Chciałbym do tego wrócić, a przynajmniej spróbować, tym razem może z trochę lepszym osprzętem i tu rodzi się moje pytanie: w co powinienem się zaopatrzyć, żeby komfortowo sobie jakiś model skleić? jestem gotów wydać 100-200 zł na ten cel, lecz zupełnie nie wiem w jakim kierunku patrzeć i za czym się oglądać. Mata modelarska + skalpele + jakiś klej (jaki najlepszy?) + może jakieś podkładki kartonowe o różnych grubościach do podklejania niektórych części? czy coś jeszcze?

#modelarstwo #modelarstwokartonowe
  • 15
  • Odpowiedz
  • 0
@Antidotum119 nie istnieje najlepszy uniwersalny klej do kartonu. Porządna tektura zawsze jest potrzebna ale połowę męczarni z tekturami załatwia wycięty laserowo szkielet. Masz jakąś upatrzoną maszynę/okręt/temat?
  • Odpowiedz
  • 0
@Pieron chciałbym zacząć od jakiegoś samolotu, nie mam upatrzonego modelu. Tak tylko sobie pomyślałem, że może by spróbować wrócić do tego i chciałem się rozeznać co mogę sobie kupić żeby sobie ułatwić całą sprawę.
  • Odpowiedz
  • 0
@Pieron dzięki! Co do kleju: rozumiem że każdy ma pewnie swoje wady i zalety, zależy mi na tym żeby nie wiązał super szybko (jak "kropelka"), by był czas na dopasowanie elementów oraz by jego ewentualne wycieki nie były jakoś strasznie widoczne (obstawiam że z tym będę się mierzył na samym początku) czy jest jakiś klej, który spełni te wymagania.

Btw. Czy sam coś sklejasz z kartonu?
  • Odpowiedz
@Antidotum119: Sprawdź sobie coś np. z wak.pl. Ostatnio w Empikach był Fairey Battle. Wak ma kilka modeli odpowiednich dla początkujących. Kartonowa kolekcja też niezła opcja (choć nieco trudniejsza moim zdaniem). Sporo tego obecnie jest, ale też jest dużo trudnych modeli.
  • Odpowiedz
@pisuardessa:

Klej z pędzelkiem do modeli plastikowych

Oferowany klej jest bardzo rzadki i samoczynnie wpływa w szczeliny pomiędzy elementami nadtapia obie krawędzie, które w czasie schnięcia tworzą trwałe połączenie.


Czy to właściwy klej do modeli papierowych?
  • Odpowiedz
  • 0
@Powuyo butapren to szmata, suki nie chcę znać. Kupiłem kiedyś jakiś lipny i po dwóch latach model się rozkleił.

@Antidotum119 ostatnio bardziej maluję Warhammera ale pewnie w grudniu mi się przypomną kartony :-) z klejów kartonowych lubię BCG, magika, UHU (tzn tego ostatniego nie lubię ale jest użyteczny). Super glue i wikol też warto mieć.

Nie zapomnij też kupić farbek do retuszu
  • Odpowiedz
  • 0
Miałem tak samo, tylko kleiliśmy Hermolem. Pamiętam jak dziś, gdy wracalem z kółka modelarskiego i przez pierwszych kilka razy kręciło mi się w głowie po powrocie do domu. Zawsze się zastanawiałem o co biega, a tu inhalacja grupowa się odbywała. No ale jak 20 osób pootwierała kleje to było niezle stężenie :D
  • Odpowiedz