Wpis z mikrobloga

Standardowo nie mam gdzie się poradzić więc piszę tutaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ojciec mi zlecił zrobienie instalacji fotowoltaicznej głównie na działkę na lato tak jak na obrazku. Jest to moja pierwsza taka instalacja więc nie wiem do końca jak się będzie sprawdzać i chciałbym mieć ewentualną możliwość jej rozbudowy gdyby nie starczało lub ewentualnie w celu odsprzedania prądu sąsiadowi żeby skrócić czas inwestycji, z moich nieprofesjonalnych szacunków wynika że będzie produkować ok 2,5 kwh w ciągu doby. Widziałem na innych schematach (zdjęcie w komentarzu) , że często falownik podłącza się bezpośrednio do akumulatorów a obwód 24v zostawia się np. do oświetlenia i właśnie to mnie zastanawia czy w przypadku rozbudowy takiego zestawu o 1 panel fotowoltaiczny trzeba dołożyć 1 akumulator o odpowiedniej pojemności żeby uniknąć przeładowania akumulatorów i ewentualnych strat związanych z za małą pojemnością? Zastanawia mnie też jakich przewodów trzeba użyć do tego obwodu 24v (ten mój rysunek) żeby ograniczyć straty jeśli w ogóle ten układ ma sens bo tego też do końca nie jestem pewien ( ͡º ͜ʖ͡º)
#fotowoltaika #panelesloneczne #pytaniedoeksperta #elektronika
Bulbulator3310 - Standardowo nie mam gdzie się poradzić więc piszę tutaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
...

źródło: comment_1631380633FpI6rPcpUPA7urkatIgtaq.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
Co dzieje sie z energia, ktora jest niewykorzystana? Tzn. Akumulatory pełne, a nie ma nas na dzialce?
  • Odpowiedz
Widziałem na innych schematach (zdjęcie w komentarzu) , że często falownik podłącza się bezpośrednio do akumulatorów a obwód 24v zostawia się np. do oświetlenia

To jest prawidłowe rozwiązanie, bo wyjśćie "DC loads" z takiego regulatora jest "bardzo słabe" a napewno nie wystarczające na kW obciążenia. Jakieś 20-50W w żarówkach/taśmach led na 12/24v (w zależności od akumulatora) to wszystko co tutaj się da pobierać.

czy w przypadku rozbudowy takiego zestawu o 1 panel
  • Odpowiedz
Co dzieje sie z energia, ktora jest niewykorzystana? Tzn. Akumulatory pełne, a nie ma nas na dzialce?


@gw25: nic. Gdy słońce świeci, ale regulator ładowania stwierdza że aku jest pełny - nie ładuje. Gdy nie ma też innego obciążenia - po prostu prąd z solarów nie płynie. Na wyprowadzeniach solara jest napięcie, ale nie płynie (nie jest pobierany) prąd. Nic się nie dzieje, nic nie wybucha - tak samo jak karton
  • Odpowiedz
@Bulbulator3310: to niebieskie guano, choćby miało złoty napis MPPT - to nie ma, tam jest tylko zwykły PWM "zewrzyj solar z aku"/"rozewrzyj solar od aku" - w zależności od wybranej wersji prądowej - jeden lub kilka mosfetów.
(ehh gdyby płynnie pracującego choćby stepdowna dali, ale nie... ani kawałka cewki nie ma)
Więc albo solar chodzi "na zwarciu" do akumulatora, i dużo energii traci w swojej rezystancji wewnętrznej, albo prąd w ogóle
  • Odpowiedz
@Bulbulator3310: Rozwiązania off grid są zazwyczaj absurdalne i dopóki masz jakąkolwiek opcję na sieć to z niej korzystaj.

W innym wypadku zacznij od oszacowania ile energii w jakim okresie czasu potrzebujesz oraz ile czasu jest na naładowanie. Oprócz tego uwzględnij w jakich miesiącach chcesz ją uzyskiwać.
  • Odpowiedz
@Djelon: akurat w tym przypadku off grid się opłaci, bo z działki korzystamy tylko latem i nawet bez poboru opłaty są za samo podłączenie do sieci, a w domu działkowym są 2 obwody i 2 liczniki więc można z 1 zrezygnować i zrobić offgrid a na zimę instalacje zawsze można przenieść do domu i trochę zaoszczędzić
  • Odpowiedz