Wpis z mikrobloga

Siema, poleci ktoś jaki router do domu kupić?

Internet będę miał w bialnet i router we własnym zakresie muszę kupić. W domu mam przygotowane okablowanie gdzie mam 6 kabli (tych takich do internetu z kolorowymi mini kabelkami w środku z końcówkami rj45) - trzy pokoje i po dwa kable na pokój.

Mówili żeby wziąć router co ma 1000mb na wejściu, ale chciałbym tez żeby miał te min 6 portów na kabel żeby można było podłączyć te kable co są już w ścianach.

I słyszałem ze przez podłogówkę są problemy z wifi i często każą drugi router dokupić żeby dawał wifi na piętrze - coś takiego jest możliwe?

Ile takie routery kosztują? Czego unikać a czego szukać?

Z góry dzięki za pomoc

#bialystok #internet #lan #siecikomputerowe
  • 13
@teerbe: z 6 eth bedzie ciezko, kupisz cos z 3/4 do tego mały switch 1gbps. Mogę polecić sprzęt firmy tenda jeżeli chodzi o router natomiast switch to jakiś najprostrzy tp-link z odpowiednią dla Ciebie liczbą portów eth do domu starczy.
@teerbe: router bez wifi - 6 portów może być ciężko. Jeśli dostaniesz od operatora końcówkę w trybie bridge - stawiasz router 4 porty + switch gigowy za routerem. Jeżeli chcesz w miarę dobrze i masz kasę to router Ubiquiti EdgeRouter X lub Mikrotik hEX (oba routery są trochę bardziej zaawansowane i konfiguracja może być dla Ciebie wyzwaniem) lub zwykły router wifi z wyłączonym wifi (Archer C6 lub jakiś wydajny dlink -
@teerbe: Światłowód to rura w której "leci" Internet. Bardziej istotne jest to po jakim protokole masz dostarczaną usługę (DHCP - idealnie/PPOE - gorzej), jakie SLA daje Ci Operator i czym zasila Twój router/modem.
Standardowo routery z WI-FI mają po 3-4 porty RJ45. O 6 portowym + WI-FI nie słyszałem. Osobiście mogę Ci polecić Huawei AX3 (150 zeta) lub AX6 (300 zeta), mają standard WI-FI Ax + 3 porty RJ45. Moi Klienci
@teerbe: tak, jest PRO i DROGO ale ma portow z zapasem, ma top WIFI, ma POE out czyli dodatkowy access point na pietrze zasilisz z routera przez kabel sieciowy i sama komunikacja z AC tez bedzie po kablu, ma SFP+ do lacza swiatlowodowego (jak bedziesz mial szczescie to dostawca netu wejdzie w ten port),
co do blokowania WIFI przez podlogowke to u siebie nie zauwazylem roznicy pomiedzy zwykla podloga a podloga