Wpis z mikrobloga

  • 427
Jakaś bliżej nieustalona koleżanka z mojego korpo wyleciała niedawno na zbity pysk. Od października wszyscy pracujemy z domu i jej przełożony poprosił ją by wpadła do biura. Okazało sie, że od 3 miesięcy siedziała w Meksyku xDD
Inny gość był jeszcze lepszy, poleciał sobie na Maltę i nie dość, że znalazł tam inną pracę, to jeszcze w naszym oddziale XD
W efekcie korpo chce mieć nas bardziej na oku i jedna polska filia ma zakaz opuszczania miejsca zamieszkania podczas HO, a mój odział wraca hybrydowo do biura

No więc trochę szanuję, trochę szkaluję ( ͡º ͜ʖ͡º)
#korposwiat #pracbaza
  • 118
  • Odpowiedz
@Limonene: @Taszi: ogolnie (jesli nic w zwiazku z lockdownem nie zmienili) to podczas pracy zdalnej pracodawca odpowiada za twoje zdrowie i bezpieczenstwo. Jak ktos pracuje zdalnie z Meksyku to jest duze prawdopodobienstwo przypalu.
  • Odpowiedz
via Android
  • 16
@Walus002 pojęcia nie mam jak oni chcą to kontrolować. Ja od roku jeżdżę po Polsce z laptopem i nie wiem jak oni chcieliby to wykryć ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
KP nie reguluje czegoś takiego jak zdalna praca za granicą na polskim etacie bez żadnych ustaleń z pracodawcą


@Zralok: KP nie reguluje nawet czegoś takiego jak praca zdalna w Polsce na polskim etacie
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@Limonene jest coś jak polecenie pracy zdalnej, ale u nas tego nie stosowano. Siedzieliśmy w domach z informacją, że kiedyś się to urwie bo przepisy są niejasne. W każdym razie ten bałagan prawny ich nie obroni
  • Odpowiedz
@Limonene: @Zralok: Tutaj sprawa się o tyle komplikuje, że spędzając dłuższy czas poza granicami kraju podatki powinno się odprowadzać w danym kraju i dlatego wielu pracodawców się na takie opcje nie godzi żeby ktoś sobie na pół roku wyjechał do Tajlandii itd.
  • Odpowiedz
@Zralok: KP nie reguluje pracy zdalnej w ogóle. Więc jeżeli w umowie o pracę nie masz swojego mieszkania jako miejsca wykonywania pracy, a twoje mieszkanie nie spełnia wymagań stawianych przez KP, żeby można w nim było pracować to technicznie to ujmując łamiesz prawo. Wszyscy wiedzą, że przepis jest nieadekwatny do realiów, ale pracując w domu obok biura i w meksyku robisz dokładnie to samo czyli pracujesz w miejscu innym niż wyznaczone
  • Odpowiedz
pracujesz w miejscu innym niż wyznaczone w umowie


@Weretek: czyli zgodnie z obowiązującym prawem - prowadzisz nielegalną działalność gospodarczą (umowa jasno wyznacza miejsce, a ty wykonujesz działalność poza umową)
  • Odpowiedz
@SolarisYob: Dokładnie, więc jak zwolnili panią pracująca z meksyku to powinni konsekwentnie zwolnić każdego korzystającego z pracy zdalnej a bedacego na umowie o prace. Bo to moze być ciekawy precedens jak pani sie od decyzji odwola do pipu.
  • Odpowiedz
@Weretek: @SolarisYob:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/szczegolne-rozwiazania-zwiazane-z-zapobieganiem-18966440/art-3

Art. 3. [Polecenie wykonywania pracy zdalnej]
1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii [...] pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

Nie ma tego w Kodeksie Pracy, bo rzad ma 'wazniejsze' sprawy na glowie niz zajecie sie czyms co reguluje zycie zawodowe milionow polek i polakow, ale ustawa jest. Pytanie
  • Odpowiedz
@Weretek: Czy według punktu 2, punkt 1 nie obowiązuje tylko wymienionych służb?
¯\(ツ)_/¯

https://kadry.infor.pl/wiadomosci/5255416,Praca-zdalna-w-Kodeksie-pracy-kiedy-nowe-przepisy.html
Obecnie podstawą do świadczenia pracy z domu są przepisy tzw. ustawy covidowej z marca 2020 r. Zgodnie z nimi przedsiębiorcy mogą kierować pracowników do pracy zdalnej[...[_

Zreszta, ustep drugi mowi, ze ust. 1 jest tylko dla pracownikow o ktorych mowisz, a pozniejsze punkty (ktore TEZ dotycza pracy zdalnej) juz niby nie, wiec stawiam, ze to gowno
  • Odpowiedz
@Weretek: a z takiego Meksyku to nie ma potem problemów związanych z RODO pod kątem danych, które wychodzą poza obszar UE? aż tak się nie znam, ale wiem, że zawsze jak jest jakiś dostawca spoza Unii to musimy wszystko pchać przez dział prawny w firmie
  • Odpowiedz