Wpis z mikrobloga

Właśnie oglądałam norweski program gdzie zapraszani są różni ludzie, nie tylko jeśli chodzi o profesje czy pochodzenie, ale np. osoby otyłe, z deformacjami ciała, LGBT, sportowcy, politycy, wyznawcy różnych religii etc. Ci ludzie mają odpowiadać na pytania zadane anonimowo, często bardzo intymne bądź dziwne, np pytanie do osób z zespołem Downa „czy czujesz się gorszy od innych?”, „czy uprawiasz seks?” etc.
No i dzisiaj oglądałam odcinek gdzie zaproszeni byli księża. Tutaj nadmienię, ze w Norwegii to protestanci, księżmi są mężczyźni i kobiety, mogą mieć rodziny i dzieci etc. I padały różne pytania: o LGBT, małżeństwa homoseksualne w kościele, pogrzeby, stosunek do „nieba i piekła”, no i pedofilię w Kościele.
Musze przyznać ze to był zupełnie inny poziom niż to co najczęściej można spotkać w Polsce (dodatkowo duchowni byli z różnych części Norwegii i różnym wieku). Jestem dość sceptycznie nastawiona do kościoła i wiary, a po raz pierwszy patrzyłam na duchownych z sympatią. To jak rzeczowo odpowiadali na pytania, nawet te intymne, było zadziwiające.

#religia #telewizja #norwegia
  • 6
@sjasmin: Oglądnij sobie "Politisk kvartalet" albo tego typu program o polityce. Zupełnie inny poziom dyskusji - zazwyczaj sobie nie przerywają, nie atakują personalnie i generalnie dyskusja jest merytoryczna, chociaż czasem bardziej to przypomina dyskusję z dziennikarzem niż z innym politykiem.

NRK nawet stara się być w miarę obiektywna, z mojej obserwacji wynika, że mniej obiektywne są zazwyczaj gazety.