Wpis z mikrobloga

Jest już na youtube performance, który doprowadził do łez prezydenta Ukrainy Zeleńskiego, gdy zaprezentowano go podczas Dnia Niepodległosci Ukrainy. Wspomniałem o nim na mirko, ale okazuje się, że ominałem znakomitą końcówkę, która jeszcze podnosi ocenę występu poza tym wtedy nie było jeszcze nagrania wiec wrzucam info jeszcze raz.
Klip to krótka artystycznie ukazana podróż dziewczynki z bukietem kwiatów, która przechadza sie pośród ludzi odgrywajcych sceny z historii Ukrainy.
Ludzie w strojach z epok, postacie historyczne do tego dobrze dobrana muzyka podbijajaca emocje plus symbolizm niektórych scen gdy dziewczynka idzie przez ścieżkę w zbożu muskając kłosy jak Russel Crow w scenie z filmu Gladiator - tutaj to oczywiście symbolizuje Wielki Głód w radzieckiej Ukrainie (ogólnie mocno sie czasom radzieckim dostaje).
Ogladajac to myśląłem jednak, że to wszystko zostało nagrane, ale na samym końcu okazuje się, że co najmniej końcówka jest live, bo dziewczynka idąc w scenach z teraźniejszości (Majdan i wojna w Donbasie) wychodzi wprost na skrzyżowanie za którym widąc trybunę honorowych gości dzisiejszego święta.
Wtedy muzyka staje sie maksymalnie wzruszajaca, dziewczynka z kwiatami zaczyna biec środkiem ulicy, co chwila przebitki na płaczacego Zeleńskiego - może się wydawać no to teraz ona podbiegnie do niego i da mu kwiaty - okazuje się, że w finale mamy kolejne zaskoczenie mocno zamykajace ten występ.
Ktoś naprawdę nieźle to zaplanował.

#ukraina
szurszur - Jest już na youtube performance, który doprowadził do łez prezydenta Ukrai...
  • 16
  • Odpowiedz
@szurszur: Ładne, ale chyba potrzebuje komentarza dla dat po Chmielnickim, bo nie wyłapałem co przedstawiają. W sumie zawsze się zastanawiałem jak wyglądają ważne wydarzenia historyczne z perspektywy ukraińca i czego ich w szkołach uczą.

Inna sprawa, ile odkrywania i odkłamywania historii jeszcze przed nimi.
  • Odpowiedz
@puszkapandory: 1710 to jest data aktu prawnego ktory na Ukrainie nazywaja konstytucja i im wyszło, że pierwsza w swiecie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Filip_Orlik

potem pisarz Skowroda, dalej wydanie pierwszego utworu po ukriansku Eneida.
Tak na marginesie od tego dzieła pochodzi zespoł Enej ktoremu w Polsce zarzucono nazwe od jakiegos upowca.
Potem znowu poeci Taras Szewczenko, M.Gogol, L.Ukrainka.
1917 M.Hruszewski zwolennik niepodleglej Ukrainy, 1918 bój pod Krutami pod Kijowem , gdzie około 100 ochotników, głownie
  • Odpowiedz
emigracja późniejszeog konstruktora smiglowców Sikorskiego.


@szurszur: Tu warto pamiętać, że traktowanie Sikorskiego jako Ukraińca według dzisiejszego rozumienia narodów jest, delikatnie mówiąc, umiarkowanie sensowne.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@szurszur: tymczasem porównajmy jak u nas wyglądały obchody 100. lecia niepodległości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I hit z ustawą przepychaną 2 dni przed, by dać wszystkim wolny dzień xD
  • Odpowiedz
tymczasem porównajmy jak u nas wyglądały obchody 100. lecia niepodległości ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@fierce: Też mi się podczas oglądania przypomniały ławki niepodległości. Polakom brakuje luzu jak głosi klasyk.
  • Odpowiedz