Wpis z mikrobloga

Kolejne kilka dni nauki gry na gitarze przy użyciu śmiesznych gier komputerowych.

Jednak Ubisoft spartolił sprawę z Rocksmith - w pewnym momencie widoczne jest, że kolejne poziomy trudności w poszczególnych utworach są wygenerowane automatycznie. Po prostu kolejne poziomy trudności dodają do akordów kolejne tony, i.... w poziomach teoretycznie pośrednich - wygenerowane zostają akordy absurdalnie trudne (np. pomijające pośrednie struny), znacznie trudniejsze niż te teoretycznie "docelowe".

Jednocześnie - zaczynam doceniać zajebisty edytor brzmień.

Poza tym - odkryłem programik Yousician - ciekawa sprawa. Niby taka podróbka Rocksmith, ale z zupełnie inną filozofią - tutaj nikt nie udaje, że to jest gra komputerowa, tylko wprost jest powiedziane, że chodzi o naukę. I efekt jest o wiele lepszy. Po prostu jest seria "lekcji", z kolejnymi ćwiczeniami, wprawkami i nijakimi etiudami o powoli wzrastającym stopniu trudności. Przy czym widać, że kolejne lekcje są po prostu opracowane przez człowieka (i bardzo dobrze). To ma sens i działa (przynajmniej przez pierwszych kilka dni, bo potem nie wiem).

Wady:
- o wieeeeele mniejsza biblioteka "fajnych" utworów (pewnie kwestie licencyjne)
- brak efektów brzmieniowych :(
- brak powolnego, stopniowego wzrostu poziomu trudności konkretnego utworu - po prostu po wybraniu utworu mamy do wyboru kilka ścieżek o różnym (ale stałym i określonym) stopniu trudności. Z drugiej strony - każda z tych ścieżek "ma sens" - to nie jest tak, jak w Rocksmith, że po prostu gramy co 4 nutę - tylko za każdym razem gramy którąś-tam warstwę akompaniamentu.
- bandycki model subskrypcyjny (płać za rok z góry :(), przez który nie wiem, czy ostatecznie się zdecyduję to kupić.

Ale ogólnie - gamifikacja gry na instrumencie jest koncepcją absolutnie genialną.

  • 6
Po prostu kolejne poziomy trudności dodają do akordów kolejne tony, i.... w poziomach teoretycznie pośrednich - wygenerowane zostają akordy absurdalnie trudne (np. pomijające pośrednie struny), znacznie trudniejsze niż te teoretycznie "docelowe".


@RandomowyMirek: riff repeater albo zmiana ustawień trudności z domyślnych ;)