Wpis z mikrobloga

Cześć. Mam pewien dylemat. Co byście wybrali na działce studnie głębinową czy normalnie podciągnięta przez wodociągi. Ze wstępnych oszacowań kosz studni głębinowej to około 10 tysięcy a podciągnięcie głównej linii wodociągu to 15 tysięcy. Więc zastanawiam się w którą stronę iść, a Wy jak macie na swoich działkach?
#budujzwykopem #budownictwo #kiciochpyta #dzialka
  • 21
  • Odpowiedz
Ja właśnie skończyłem cały jakby "projekt" studni głębinowej. Odwiert 30m, osprzęt (pompa, urządzenie hydroforowe) wymurowanie pomieszczenia 2x3x1,85m, strop. 9.800zł. Bloczki i pręty zostały mi po budowie więc tego nie liczę. Budowałem piwnice wokół ponieważ nie chciałem hydroforu w domu a przy okazji mam trochę zawsze chłodnej piwnicy bo nie mam pod domem.
  • Odpowiedz
@Pszemek89: Widziałem filmik jak gościu ma to urządzenie hydroforowe w kotłowni. To było coś takiego jak kompresor mniej więcej o pojemności 100 litrów. Mam mały dom więc w kotłowni mało miejsca i to by pasowało
  • Odpowiedz
@wiktor98: Z minusów studni
- woda moze sie trafic #!$%@?, zażelaziona, smierdząca od manganu albo nieszczelnych szamb sąsiadów.
- Jest bez chloru więc różne rzeczy będą rosły w rurach.
- Jak sie zamuli to bedziesz wiercić drugą.
- Brak stałego nadzoru nad jakością wody. Sama nie bedziesz robić testów albo wcale albo raz na rok.
- czasem w wyniku wrzenia wytrąca się taki syf na powierzchni z wody ze studni
-
  • Odpowiedz
@wiktor98: Dobra woda ze studni jest lepsza niż woda z wodociągu, ale woda z wodociągu jest lepsza niż kiepska woda ze studni. Wszystko zależy od terenu, nikt Ci nie da poprawnej odpowiedzi na Twoje pytanie bo nikt nie wie jaką wodę masz u siebie. Popytaj sąsiadów, to da Ci jakiś obraz, jak nadaje się do picia itp bez żadnych filtrów czy zmiękczaczy to wal studnie
  • Odpowiedz
@robertx: Dziękuję bardzo za konkretną odpowiedź. W pobliżu nikt nie ma studni więc nie mam pojęcia jakiej jakości by była moja woda, każdy ma tutaj wodociąg.
  • Odpowiedz
@wiktor98: To musiałbyś się szarpnąć na jakieś badania tej wody, ja mam u siebie studnie i woda jest lepszej jakości niż butelkowana. Z kolei moi rodzice mają taką studnie, że zawożę im wodę ode mnie w butelkach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@robertx: Dokładnie, decydując sięna studnię badania najpierw. Jednak cały czas się zastanawiam ponieważ róznica między studnią głebinową a wodociagiem to 5 tysięcy i nie wiem czy nie dołożyć tych 5 tysięcy i mieć już wodę z wodociągu
  • Odpowiedz
Tak. Wszystko mam firmy HYPO i tam pomogli mi dobrać sprzęt. Jednak wszystko zależy od tego jak piszą wyżej. Wszystko jest zależne od źródła i jakości wody. Mi na szczęście się udało.
  • Odpowiedz
@wiktor98: Pamiętaj, że ten koszt studni co podają, to wiercenie w okolice 30m. Jeśli się dowiercą i trafią na warstwę nieprzepuszczalną, to później woda będzie dopiero w okolicach 100m - koszt drastycznie większy. Oczywiście jakość wody to osobna sprawa.
  • Odpowiedz
róznica między studnią głebinową a wodociagiem to 5 tysięcy i nie wiem czy nie dołożyć tych 5 tysięcy i mieć już wodę z wodociągu


@wiktor98: tyle że przy studni to potem masz już wodę za darmo a z wodociągu musisz płacić
  • Odpowiedz
@Kenzie: Wiem, tak też może być.
@darek-jg: No wodę za darmo ale filtry jakieś awarie zwiększony koszt prądu bo więcej poboru. Raczej zdecyduje się na wodociąg bo połowę kosztów zwróci mi gmina.
  • Odpowiedz