Wpis z mikrobloga

#plk #koszykowka

Były transfery to pora na podsumowanie ostatnich 2 tygodni w lidze pod kątem ruchów poszczególnych drużyn przed sezonem. Jak dla mnie to nazwiska jednak nieco rozczarowujące są, poza kilkoma wyjątkami.

Do pracy zabrały się drużyny czołowej czwórki poprzedniego sezonu, tzn. Legia już wcześniej, ale teraz pozostałe:
Terry Larrier (SF, 203/26) został nowym skrzydłowym Stali. W poprzednim sezonie był kluczową postacią i liderem mistrza Szwecji Norrkoping (razem z Adamem Ramstedtem, który trafił wcześniej do Gliwic). Ruch ciekawy, bo zawodnik rozwojowy i młody, zapewne nie super drogi. W ogóle Szwecja ostatnio popularny kierunek – 4 z 5 graczy najlepszej piątki sezonu (za eurobasket.com) trafiło do PLK, pozostał jeszcze Victor Gaddefors ;)
Mocna ofensywa transferowa w Zastalu. Po roku przerwy i dość średnioudanej przygodzie z ligą hiszpańską do klubu powraca Jarosław Zyskowski (F, 203/29) – znowu powinien być wyróżniającą się postacią ligi, a ZG ma chyba obsadzone niskie skrzydło nim i Żołnierewiczem. Kontrakt podpisał na 2 lat. Do tego bałkańskie nabytki z dość wysokiej jak na PLK półki – Nemanja Nenadić (SG, 197/27) z belgradzkiego FMP i Ligi Adriatyckiej (swego czasu próbowany też w euroligowej Crvenie Zvezda i akademickiej kadrze Serbii), oraz Dragan Apić (F/C, 206/26), który zapewne będzie pierwszym centrem i który najlepsze lata kariery też miał w FMP. Potem trafił na 2 lata dwie półki wyżej – do Lokomotivu i Burgos, ale był raczej głębszym zmiennikiem, ostatnio w podobnej roli w Buducnosti na poziomie EuroCup. Grał ostatnio też w kadrze Serbii w kwalifikacjach do Eurobasketu pod nieobecność gwiazd :) W Zielonej jeszcze 2 miejsca na obcokrajowców, raczej niemożliwe żeby kolejni też byli z takiej półki, ale zespół klaruje się całkiem ciekawy.
Dużo ruchów od ostatniego mojego wpisu w Śląsku. Poważny wewnętrzny transfer to Łukasz Kolenda, który ma prowadzić grę z Jovanoviciem z zeszłego sezonu – zobaczymy jak to wyjdzie. Nowe twarze: Justin Bibbs (G/F, 196/25) – gwiazda ligi nowozelandzkiej (nie mylić z nowozelandzkimi zespołami grającymi w mega silnej lidze Australii), Luka Ascerić (G/F, 202/24) – Austriak serbskiego pochodzenia, który ostatnio odbił się nieco od ligi francuskiej. Dzisiaj podpisali gościa z pierwszej piątki sezonu ligi szwedzkiej, o której wspomniałem na początku - Cyril Langevine (F/C, 203/23) to młody gracz z Gujany, urodzony w USA, a szwedzkie Jamtland był jego pierwszym profesjonalnym zespołem po uniwerku.

Inne zespoły:
Do Anwilu doszedł doświadczony w dobrych ligach w Europie James Bell (SF, 198/29) – ostatnio miał bardzo przeciętny delikatnie mówiąc sezon we Włoszech w Brindisi, ale w karierze miewał dużo lepsze, na czele z mistrzostwem EuroCupu z turecką Darussafaką. W Buducnosti 2 lata temu był za to zadaniowcem na poziomie Euroligi. Generalnie transfer wygląda całkiem nieźle, ale mam jakieś ciche przeczucie że gość może okazać się kolejnym Garlonem Greenem, z umiejętnościami, ale bez głowy by być liderem drużyny. Btw – transfer ten właściwie przekreśla pozostanie w Anwilu Almeidy.
Jabarie Hinds (PG, 180/29), gwiazda zespołów dolnej połówki PLK (grał w Krośnie i w Radomiu), ponownie zagra dla trenera Witki, tym razem w GTK Gliwice. Po tym jak skończył się poprzedni sezon w Polsce, Hinds miał wybitnie nieudany epizod w 2 lidze Turcji, mimo wszystko transfer trzeba ocenić na plus. Na obwodzie stworzy duet z Keyshawnem Woodsem który miał przyzwoity sezon w zeszłym roku w Toruniu.
W Szczecinie w którym wydaje się że znowu będą chcieli atakować czwórkę, ruch nieco podwyższonego ryzyka. Grę ma prowadzić Michael Dixon (PG, 186/31). W karierze był już gwiazdą Nymburka który grał wtedy w VTB, miał ważne role w AEKu, Strasbourgu czy Reggio Emilia, grał w kadrze Gruzji (Eurobasket 2017), ale ostatnio ma spory zjazd – 2 sezony temu zaczynał w Egipcie, sezon temu grał w lidze rumuńskiej (raczej nie imponująco) i w lidze gruzińskiej, która jest totalną egzotyką. Hmmmm…. Strzelam że nie dotrwa grudnia.
W Treflu następcą Olejniczaka (wyjechał do Francji) ma być DeAndre Davis (C, 203/27) – ostatni sezon to niezłe granie w lidze w Szwecji, ale nigdy w lepszej lidze niż szwedzka nie grał. Ciekaw jestem.
Jake O’Brien (PF, 204/32) będzie silnym skrzydłowym w Spójni. W ostatnim sezonie nieźle radził sobie w Steaua Bukareszt, ale poprzednie kilka sezonów zasiedział się na Cyprze (więc słaby raczej poziom), zdecydowanie lepiej zaczynał karierę w Europie bo na Węgrzech i w Bundeslidze.
Beniaminek ze Słupska ma drugiego obcokrajowca. Na skrzydle zagra Beau Beech (F, 206/27). Powinien być on wiodącą postacią w drużynie, bo Czarnych raczej nie będzie stać na zatrudnienie kilku graczy z poziomu ligi greckiej. Beech ostatnio grał w PAOK (był ważnym rezerwowym, nawet w play-offs), a wcześniej w Bundeslidze po tym jak awansował tam z Hamburgiem z niższego poziomu.

--------------------------------------------------

Po wycofaniu sponsora w Toruniu, zespół istnieje, a nawet planuje jakimś minimalnym budżetem wystartować.

-------------------------------------------------------

Puchary – wiadomo dużo więcej:

Zastal w VTB, które zmniejszy się o 1 zespół (czyli będzie 12), bo Chimki przez problemy finansowe praktycznie już nie funkcjonują. Z wielkiej piątki zostaje tam wielka czwórka: CSKA, Zenit, Lokomotiv i UNICS.
Śląsk poznał rywali w EuroCup – grupa 10 zespołów, aż 8 awansuje do play-offs:
Joventut i Andorra – 7 i 9 zespół ligi Hiszpanii, Andorra to uczestnik 2 fazy grupowej, a Joventut to ćwierćfinalista zeszłorocznych rozgrywek,
Lokomotiv – 4 zespół ligi VTB, ćwierćfinalista zeszłorocznego EuroCup,
Turk Telekom - 6 zespół Turcji, druga faza grupowa Ligi Mistrzów przed rokiem,
Partizan – 7 zespół Ligi Adriatyckiej, druga faza grupowa EuroCup przed rokiem,
Trento – 8 zespół Włoch, druga faza grupowa EuroCup przed rokiem,
Metropolitans – 6 zespół Francji, ćwierćfinalista EuroCup przed rokiem,
Hamburg – 7 zespół Niemiec – spoza pucharów,
Lietkabelis – brązowy medalista na Litwie, faza grupowa EuroCup przed rokiem.
Sporo dobrych marek, z hiszpańskimi zespołami, Lokomotivem i Partizanem na czele. Teoretycznie bycie w ósemce nie jest niemożliwe, ale na razie transfery nie pokazują żeby Śląsk miałby być konkurencyjny dla kogokolwiek w tej grupie.
Wylosowano też grupę dla Stali Ostrów w Lidze Mistrzów, nie wiem czemu FIBA podtrzymała rozgrywki w grupach po 4 zespoły, krótki ten sezon regularny i pewnie więcej Stal nie pogra, bo przeciwnicy z wysokiej półki:
Hapoel J. – 6 zespół ligi Izraela, uczestnik fazy grupowej Ligi Mistrzów,
Karsiyaka – brązowy medalista w Turcji , wicemistrz Ligi Mistrzów,
Manresa – 10 zespół ligi hiszpańskiej, poza pucharami rok temu.
Zakładam że skład Stali będzie stawiał zespół w roli faworyta w PLK, nie znam składów rywali, ale o wyjście z grupy będzie mega ciężko. Patrząc po tym co się działo w ostatnich latach to bilans 2-4 byłby już chyba pozytywnymi wynikami.
Trefl i Start mają grać w FIBA Europe Cup, ale nieznane są jeszcze szczegóły tego pucharu, na pewno będzie ogórkowy jak rok temu. MKS Dąbrowa G. i Anwil zagrają w ligach regionalnych (które nie są pucharami) – odpowiednio w Alpe Adria Cup i NEBL (lidze północno-wschodnio europejskiej ;) Poziom tam będzie zapewne jak doły PLK.

--------------------------------------------------------

Sezon zaczyna się na przełomie sierpnia i września, szczegóły dotyczące kalendarza, formatu Pucharu Polski, superpucharu Polski itd., mają pojawić się w ciągu 2 tygodni.
Na razie wiadomo że wszystkie 16 zespołów otrzymało licencję, choć MKS po przygodach.

Tyle jeszcze miejsc na obcokrajowców mają zespoły:
3 – Stal, Czarni, King, Spójnia, MKS
2 lub 3 (w zależności od pucharów) – Start, Trefl
2 – Anwil, Zastal, Śląsk
1 lub 2 (w zależności od pucharów) - Legia
1 – Astoria, GTK, Radom
4 – Arka, ale na pewno nie wykorzystają ich (taki model budowania drużyny), szczególnie że mają bana od FIBA na transfery zagraniczne z powodu zaległości sprzed 2 lat w stosunku do Bostika
5 – Toruń, ale nie wiadomo na ile pozwolą finanse
  • 4
@Tobiass powrót Taylora raczrj na plus, powrót Cartera jakoś mnie nie przekonuje. Davis się rozwinął w zeszłym sezonie, szczególnie w ataku więc dla mnie okej. Brak PO w PLK to raczej była by niespodzianka, a w tym pucharze to każdy zespół z PLK powinien wyjść z grupy. No chociaż w tym sezonie może być nieco mocniejsza obsada - się okaże ile przegranych z kwalifikacji BCL tam zechce grać
@nobrainer: myślę że poza Stalą nie ma już kontraktów ponad 100-120k$ za sezon. Przed pandemią były po 200-250 (Bostic, Ledo, Wroten, Gecevicius + kilku w ZG którzy nie zobaczyli pieniędzy).
Wtedy płaciło się nawet 130 koła Humphreyowi, który był rookie po NCAA i zagrał 10 meczów w VTB i go stamtąd chcieli jak najszybciej spuścić. Tzn. jak się okazało to się nie płaciło bo dostał jedną wypłatę w sezonie ;)

Anwil