Wpis z mikrobloga

Od 2 tygodni siedze w Irackim Kurdystanie,nagrywam materialy dla tutejszej TV. Zazwyczaj nie jest to główny cel wakacyjnych podróży,więc wrzucę tutaj kilka ciekawostek o tym kraju.

1. Kurdystan to częściowo autonomiczny regoion Iraku. Mają inną kulturę, język, swoje władze. Irakijczycy potrzebuja wizy żeby tu wjechać. Ale osobnym krajem nie są, chociaż bardzo by chcieli.

2. Samochodem jeżdżą jak poj*bani! Bardzo mało używają klaksonu, ale każdy sie wszędzie wpycha, wymusza pierwszeństwo. Linie na drodze to tylko sugestia, jedzie tyle samochodów, ile fizycznie mieści sie na szerokość. Co ciekawe, nikt sie nie denerwuje na wszelkie wymuszenia i wpychanie,zero agresji. U nas by długo tak nie pojeździli.

3. Kilka dni temu, w trakcie jak byłem w Erbil, byl atak na Amerykanska bazę przy lotnisku w tym wlasnie mieście. Podobno z ambasady USA byly syreny, ja nic nie słyszałem. Generalnie gdybym sie nie dowiedział z Polski o tym to bym nie wiedział,że coś się wydarzyło. Ani wiecej policji nie było, ani jakoś bardziej nie uważali na nasze drony (atak był z dronów podobno). Ludzie, z którymi pracuje by mi nie powiedzieli, bo robią wszystko, żeby przekonać mnie, że tu bezpiecznie.

4. Jeśli jestesmy w kwesti dronów to powiem o zasadach bezpieczeństwa. Wchodząc do wiekszych hoteli, do centrów handlowych, niektorych restauracji jest kontrola osobista. W centrach handlowych sprawdzają auto, potem bramka do wykrywania metalu i rentgen na plecaki itp. W jednym wazniejszym hotelu mieli psa do materiałów wybuchowych. Na jakiekolwiek nagrywanie trzeba mieć pozwolenie. W jednym z hoteli byliśmy na spotkaniu z szefem ochrony, to pytał jakie ujęcia chcemy robić. Problemem było to, że ktoś może to przybliżyć i zobaczyć jak iść po przeskoczeniu płotu. Z tego tez powodu nie mają wiekszosci budynków na zdjeciach w google maps. W innym hotelu jak już mielismy zgodę i lataliśmy kawałek od hotelu podbiła do nas 5 osobowa ekipa ochrony, z czego jeden typ z karabinem i coś tam się kłócili w swoim języku (ja stałem trzymając kontroler z dronem w powietrzu nie wiedząc o co chodzi). Okazało się,że to nie ochrona hotelu, tylko prywatna ochrona jakiejs 'royal family' która ma.tam pokoje.

5. Paliwo po 1,5-2zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

6. Z tego co zrozumiałem nie ma podatku dochodowego w ogóle, przynajmniej dla małych firm jak ta,dla ktorej pracuje (ok 15 osób).

7. Widzialem restauracje z kanapkami SAJWAY i z kurczakami FFC. Ale maja też oryginalnego Rossmanna, Ikea, Carrefour. Galerii handlowych nie ma dużo ale przypominają te europejskie.

Jak macie jakies pytanie to odpowiem jak tylko bede potrafił (ʘʘ)

#podrozujzwykopem #podroze #workandtravel
whthomas - Od 2 tygodni siedze w Irackim Kurdystanie,nagrywam materialy dla tutejszej...

źródło: comment_1626153443XDhFESb2l0FabySrDj3pjA.jpg

Pobierz
  • 18
@whthomas jakie zazdro stary!
Życie toczy się normalnie? Na jakim poziomie jest gospodarka i zarobki ludzi?
Patrzą nie ciebie z zaciekawieniem? Zagadują co tu robisz, kim jesteś i jak zyje się w Polsce? Jak reagują gdy im opowiadasz o sobie i swoim kraju?
Będziesz jakieś materiały wrzucał na YT albo tutaj?
Jak z gościnnością? Podobnie jak w Iranie?
Jak z covidem i restrykcjami?
Można tam wjechać jako turysta teraz?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@whthomas: 2. Samochodem jeżdżą jak poj*bani! Bardzo mało używają klaksonu, ale każdy sie wszędzie wpycha, wymusza pierwszeństwo. Linie na drodze to tylko sugestia, jedzie tyle samochodów, ile fizycznie mieści sie na szerokość. Co ciekawe, nikt sie nie denerwuje na wszelkie wymuszenia i wpychanie,zero agresji. U nas by długo tak nie pojeździli.

To samo zaobserwowałem. Przepisy drogowe tam są bardzo często umowne, zatrzymują się nagle gdy mają potrzebę wysiąść, wpychają się na
@DamianooTrucker: wszystko normalnie, w Bagdadzie podobno jest dużo gorzej. W Erbil, stolicy Kurdystanu jest bogato, tam jest największy biznes i można zarobić najwięcej. Drogie restauracje, drapacze chmur itp. Typek, który mnie tu ściągnął mówił, że w tych zawodach powiedzmy mniej prestiżowych, jakiś bazar czy sklepy, to raczej przyjezdni z właściwego Iraku Iranu itp. Czyli trochę jak u nas i pracownikami z Ukrainy lub UK i Polacy ( ͡° ͜ʖ
@Zapaczony: dzieki za info, nie widziałem. Generalnie tyle co mi mówili, to ze Kurdystan aktualnie nie jest specjalnie religijny. jest sporo kobiet,ktore zakrywaja wlosy, ale duzo chodzi normalnie
@whthomas: Jakieś szczególnej jazdy chyba nie ma jakbym chciał wjechać z Iraku ? Bagdad i kilka innych miejsc chciałbym zobaczyć. Dobrze Cię zrozumiałem, żeby wjechać do Kurdystanu muszę mieć osobną wizę mimo posiadania Irackiej ?
@ramirezvaca: to co wiem na pewno to to, że Irakijczycy muszą mieć wizę do Kurdystanu i jeśli ja bym chciał wjechać do Iraku teraz to musiałbym mieć tez inną wizę. W Polsce jest Rzad Regionalny Kurdystanu,można śmiało dzwonić, ja tam o wizie sie dowiadywałem właśnie
Typ z pickupa nawet nie wysiadł ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@whthomas: :D

A ja teraz widzę, że nie dopisałem w swoim komentarzu, że to samo zaobserwowałem, ale w Albanii. :P Tam też jeżdżą trochę wariacko, ale mimo wszystko czułem się bezpiecznie.