Wpis z mikrobloga

Naoglądałem się wielu filmów na YT, przeczytałem wiele artykułów, ale nadal nie mogę ogarnąć właściwej odpowiedzi.
TLDR: Czy po wymianie oleju z płukaniem silnika można wlać 0W30 jeśli wcześniej był 5W30? Jeśli spełnia normy producenta

Będę zmieniał olej w samochodzie i zastanawiam się pomiędzy Motulem a OEM VW.
Z tym, że nie mogę znaleźć oleju od Volkswagena 5W30, jest tylko 0W30, ale spełniający normę 507.00m czyli to co według producenta jest odpowiednie dla mojego silnika.
Jeśli zmieniam olej z płukaniem silnika, mogę zalać na nowo 0W30 jeśli wcześniej miałem 5W30? Czy w naszych warunkach geopogodowych ma to duże znaczenie?
Samochód to Skoda Superb 2010r, 2.0Tdi 140KM CFFB
#motoryzacja #skoda #volkswagen #oleje
A może jakaś firma zorganizuje mi wszystkie filtry i olej w dobrej cenie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 21
w ciągu 11 lat mogło się coś zmienić, producent mógł stwierdzić że lepiej jak zaleje inny.


@borysszyc:
nie, to co w instrukcji i elo

po wszelkich płukankach albo i bez możesz dowolnie zmieniać oleje (w zakresie tego, co dopuszcza producent) - nie wierz w jakieś mityczne rozszczelnienia xD
@PanKracy582: I lanie gęstszego oleju żeby silnik zatkać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam 375k przebiegu a robię nim długie trasy (1000km w jedną stronę PL-DE) i nie wiem co łał poprzedni właściciel (na karteczce jest 5w30) więc chce zrobić porządnie i wyczyścić syf który się nagromadził.

I lanie gęstszego oleju żeby silnik zatkać ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@borysszyc:
o to to, też bym kopał tych januszy po ryju za to (°°

więc chce zrobić porządnie i wyczyścić syf który się nagromadził.

wymień na to co było, czy jest syf to odkręć korek wlewu i zajrzeć do środka- obawiam się że będzie czyściutko i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@borysszyc: możesz śmiało przechodzić pomiędzy klasami w obrębie specyfikacji, tylko jak chcesz zrobić porządnie i wyczyścić syf to po prostu kup jakiś nawet tańszy olej, ale skróć interwał np o połowę. Płukanka też spoko np od Liqui Moly, często robię znajomym taką terapię po kupnie auta, engine flush od Liqui Moly, olej jakiś przyzwoity + Ceratec też od Liqui. Ale i tak najlepiej jak po prostu skrócisz interwał tak, żeby inhibitory
@Odczuwam_Dysonans: Wzialem oleje i płukankę od PMO, najtańsze na rynku a opinie ma znośne. Aczkolwiek zastanawiam się czy nie wybrać płukanki liquimoly a o ceratecu nie myślałem ale dorzucę do zamówienia.
Wziąłem oleje od PMO dlatego właśnie żeby skrócić interwał, w ciągu najbliższych 3 miesięcy zrobię jakieś 8kkm więc wymienię olej przed świętami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Odczuwam_Dysonans: Przy ceratecu jest napisane żeby nie stosować w silnikach oraz przekładniach wyposażonych w mokre sprzęgło.
Z tego co się orientuje w DSG DQ250 jest mokre sprzęgło. Ale ceratec lejesz do silnika a nie do skrzyni. Więc można wlać czy nie?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@borysszyc: myślę że nie musi być koniecznie płukanka od Liqui, to ma tylko związać syf właśnie tak, jak inhibitory w oleju. I tak koniec końców więcej da ci skrócenie interwału ;) 8kkm to w sumie nie aż tak mało, ale że w trasie to luz. Ja w mieszanym zalecam tak 12, 15 to właśnie tak w trasie jest jeszcze OK.
Co do mokrego sprzęgła, to chodzi o motocykle - tam masz