Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi, bo jest niedziela i nie będę kierownikowi tyłka dziś zawracał, a ciekawi mnie temat.
W projekcie mam ściany fundamentowe wylewane na mokro. Będę chciał to zamienic na murowane z bloczka. Czy to dobry pomysł i czy nie bedzie z tym problemów?

Rozumiem, że wtedy robiac zbrojenie odpada ta cała górna część, którą zaznaczyłem?

#budujzwykopem
#budownictwo
C.....a - Powiedzcie mi, bo jest niedziela i nie będę kierownikowi tyłka dziś zawraca...

źródło: comment_1625393092kHXhmzH0CK2GEr0vTCgwhw.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • 4
@Czachaaa tak, zbrojenie robi się wtedy tylko w ławie, w specyficznych przypadkach może Ci kazać zrobić na szczycie ściany fundamentowej dodatkowy wieniec.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Czachaaa: tak odpada, ale masz fundament który przenosi mniejsze obciążenia. No i roboty masa. Tu tylko szalunek, beton w8 i wuala. Ja robię laną ścianę ale zbrojenie kupiłem jesienią za pół ceny obecnej.
  • Odpowiedz
ściany fundamentowe wylewane na mokro

@Czachaaa: a są wylewane na sucho? :))) ok, izi, izi tajger, :)))

Czy to dobry pomysł i czy nie bedzie z tym problemów?

@Czachaaa: jeśli policzyłeś że wyjdzie Ci taniej, to ok. Dozbrój narożniki i łączenia fi12.... po długości między warstwami bloczków też możesz zatopić zbrojenie fi8.

odpada ta cała górna część, którą zaznaczyłem?

Tak, odpadają strzemiona U 100x15 fi8, oraz pręty wzdłużne fi 8.
  • Odpowiedz
@Czachaaa: Z jakiś powodów projektant adaptujący nie zmienił technologii z monolitycznej na murowaną. Może grunt przejawia skłonności do nierównomiernych odkształceń, czemu przeciwdziałać ma dużo sztywniejszy fundament monolityczny. Za zmianą technologii pójdzie również zmiana izolacji przeciwwodnej, bo murując trudno będzie zapewnić taką dokładność wykonania jak w przypadku ścian lanych. Sama zmiana technologii jest zmianą nieistotną, ale projektant powinien to klepnąć wpisem do dziennika oraz odpowiednim rysunkiem. Po ewentualnej zgodzie i tak pewnie
  • Odpowiedz
@Czachaaa: Mam identyczny projekt tylko inny domek. Nigdy przenigdy dla siebie znajomego nie zrobił bym bloczka. Cenowo za beton wychodzi podobnie. Teraz trochę gorzej ze stala. Twardość. I sztywność jest nieporównywalna z bleczkiem. Mój kolega mówi do mnie po co lane. A potem no tak bloczki trochę pękają mi pękło po zimnie, ale dom stoi
  • Odpowiedz