Wpis z mikrobloga

akwarium gotowe, mam kilka pytań do madrzejszych ode mnie:
1. Dopiero co wlałem wode, jest jeszcze trochę metna, trochę substratu wciąż unosi się na górnej tafli. Zaczekać aż to opadnie i dopiero włączyć filtry i pompkę powietrza? Czy włączyć od razu?
2. Czy tydzień "na sucho" to odpowiedni czas przed wpuszczeniem ryb? Chodzi mi o okres z włączona pompka, grzałka, filtrem, bez ryb. Jeszcze nie do końca jestem zdecydowany, chciałbym na pewno 2 black more (te z tymi oczami wyłupiastymi) co do reszty nie wiem. Czy tydzień wystarczy czy wydłużyć to do 2/3?
3. Mam kota, zabezpieczę tę półkę tak by na nią nie wskakiwal ale czy np siedzac na biurku obok, będzie stresował ryby?
4. Trochę nie podumałem, i ustawiłem to akwarium na półce z ikei picrel. Później do mnie dotarło ze wlasnie dodatkowo obciążyłem ja około 120kg (105l plus wyposażenie, plus waga samego akwarium) stąd też dodaje tak #nauka bo może znajdzie się bystrzak który mi obliczy czy to nie #!$%@?.
#akwarystyka #akwarium #hobby #kiciochpyta
źródło: comment_1625081021GK4fkBrhAoMQZMZZmfSgLm.jpg
  • 24
@ddes:
1. Włączaj od razu
2. Ani tydzień, ani miesiąc. Tyle ile będzie potrzeba, żeby się domknął cykl azotowy. To może być tydzień, może być 3, może być dwa miesiące - testy kropelkowe prawdę Ci powiedzą.
3. Ryby będą mieć na niego wywalone, o ile nie zacznie grzebać łapą w wodzie
4. Moim zdaniem nie wytrzyma na dłuższą metę, szczególnie jak będziesz tam chalapał (a na zdjęciu chyba już widać wodę),
@psylo dzięki wielki za odpowiedź, właśnie wylalem prawie połowę zawartości akwarium, zostawiłem tyle wody żeby grzałka i reszta były przykryte. Trochę się obsralem tym meblem.

Czyli kupic test kropelkowy? Muszę o tym poczytać.
@psylo a jakie rybki polecasz na początek? mogą być nawet średnio wymagające, chętnie się do tego lepiej przygotuję.

Osobiście mega jaram się paletkami, ale są zbyt trudne w hodowli a tez zbiornik mam jedynie 105 litrowy
@ddes: ten blat ugnie ci się na środku od ciężaru, aż w końcu nie będzie podpierał akwa w tym miejscu i może uroczo zalać pokój. Złej całą wodę do wiader, na blat dołóż płytę 18mm, wzmocnij plecy szafki, wtedy stawiaj akwa i wlej z powrotem wodę z wiader.
@ddes: mogłeś dawać podłoże pod rosliny od razu na dno, dopieo na nie żwirek. Klarowność wody 0o nalaniu zależy mocno od tego ile zadymy zrobisz przy nalewaniu wody. Postawiłem wiadro z wodą koło akwarium i cienkim wężykiem nalewalo się samo jakąś godzinę. U wylotu wężyka na początku leżała nowa gąbka do naczyń, żeby woda nie robiła dziur w podłożu, bo pod żwirkiem mam ziemię ogrodową. Poczekaj, filtr podziała to samo się
@Zordon_: ja tam nie lubię filtrów kaskadowych, dlatego używam takie. To filtr Aquael Pat Mini + gąbka o drobniejszych oczkach. Na allegro 42zl taki zestaw, więc w sam raz na Smarta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Silver400: a co chciałbyś wiedzieć? Kupiłem używkę optiwhite 4mm, wymiary 35x30x35(h). Nasypalem ziemi ogrodowej w tylnej części, tak żeby nie dotykała szyb bocznych i była tylko pod obecnym czarnym żwirem, ułożyłem kamienie i wyspałem piach po lewej. Rośliny to proste lodygowce, zobaczymy co się przyjmie i jak będzie rosło. Co do obsady to nie wiem, na razie mam pomysł na krewetki Yellow (choć będą robić bałagan mieszając kolory żwiru) i chyba
@ddes
Na paletki za małe akwarium, z resztą te ryby nie są dla początkujących.

Polecam dodać trochę roślin, bo jest ich za mało i możesz mieć problem z utrzymaniem prawidłowych parametrów, poczytaj sobie i wybierz z tych "mało wymagających".

Co do szafki loteria. Ja miałem kiedyś 112L na jakiejś szafeczce z Ikea i wytrzymało.

Poczytaj o cyklu azotowym link w opisie odcinka, masz trochę wytłumaczone dlaczego rośliny są potrzebne i przy okazji