Wpis z mikrobloga

Wiecie, że w tym tygodniu tylko 4 mirków wróciło zza granicy bez kwarantanny i bez testu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Codzienny wpis traktujący o zwolnieniu z kwarantanny przysługujących różnym grupom społecznym przy powrocie z wakacji, bez statusu ozdrowieńca i szczepienia. Znajcie swoje prawa! Można plusować dla zasięgu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przy przejeździe przez granice autem/pociągiem nikt wam nie wlepi żadnej kwarantanny o ile sami się nie zgłosicie.

Nie musicie instalować żadnej aplikacji jeśli już zostaniecie wepchnięci na kwarantannę.

Po przylocie musicie przekonać o zwolnieniu SG, a jeśli to się nie uda - dzwonić do Sanepidu i być stanowczym i prosić o części rozporządzenia które mówią, że Wy się nie łapiecie.

Sanepid czasem sprawdza, a czasem nie sprawdza czy mówicie prawdę.

Za podawanie się za marynarza / załogę statku gdy się nim nie jest może grozić odpowiedzialność karna (dodaje w związku z prośbą mirka-marynarza, żeby ktoś nie wpadł w tarapaty xD)

- Osoby które mają w ciągu 24h od przylotu kolejny lot (hehe lot do oslo za 19zł na który sie nie stawiasz albo zwyczajnie odwołujesz #pdk)
tu na dowód mirek który tak wrócił
- Przedsiębiorcy (podróż służbowa)
Sanepid: wystarczy oświadczenie o podróży służbowej. Sanepid jest "świadomy" że ta metoda jest nadużywana ale nie mogą nic z tym zrobić. Twierdzą też, że pracownik jadący z szefem na podróży służbowej jest zwolniony z kwarantanny
- Studenci (obecnie raczej tylko polscy studiujący za granicą, chyba, że macie szczęście)
obecnie Sanepid na tej podstawie nie zwalnia, SG dostaje rozkazy żeby nie zwalniać, ale są mirki którym sie nadal udaje Studenci zagraniczni mają łatwiej bo teoretycznie pod nich był pisany wyjątek. Nie dajcie sie zastraszyć, że tylko kierunki nie-wakacyjne i tylko zagraniczni - podważajcie i pytajcie która część rozporządzenia o tym mówi.
Sanepid: Twierdzą, że wyjątek był pisany stricte pod studentów zagranicznych, którzy studiują przy polskiej granicy tak, by nie musieli codziennie robić testu na COVID. Wszystkie placówki sanepidu mają z góry rozkaz nie przyjmować wytłumaczenia na studenta.
- Uczniowie i ich opiekunowie
- Zawody medyczne
- Wykładowcy
- Marynarze i załoga statków (podobno wystarczy podać numer statku, musze sie dopytać jak to działa xD)
- Załogi statków powietrznych
- Naukowcy i badacze, wg. ustawy o szkolnictwie wyższym również graficy (chciałbym żeby ktoś to ostatnie przetestował)

No i wiadomo:
- Zaszczepieni, ozdrowieńcy, ludzie po teście PCR/Antygenowym (nie działa poza Schengen / EU / EOG)
#koronawirus #kwarantanna #covid19 #wakacje #prawo

Od dzisiaj zaczynam też licznik zwolnionych z kwarantanny mirków i znajomych:

Liczba osób zwolnionych z kwarantanny: 21 (+1 dziś)

2/100
#100dnibezkwarantanny -> tag pod którym będę to wrzucał, można czarnolistować
Rabusek - Wiecie, że w tym tygodniu tylko 4 mirków wróciło zza granicy bez kwarantann...

źródło: comment_1625044581kiOG8BsQsjtFqcdGeJXCzK.jpg

Pobierz
  • 78
  • Odpowiedz
@Rabusek: jak to jest z tym wylotem w ciągu 24h? Czy to tylko dla osob przylatujących spoza Schengen? Tak przynajmniej jest napisane na stronie SG. Wracam za tydzień z Portugalii i #!$%@? wi jak ominąć tą kwarantannę po tym jak przestali zwalniać studnetow
  • Odpowiedz
@Rabusek: "Uwaga! Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby podróżujące samolotem z krajów spoza strefy Schengen, które po przylocie do Polski przebywają na terytorium naszego kraju nie dłużej niż 24 h i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot w okresie 24 h, licząc od momentu przylotu na terytorium Polski"
- https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny/9081,Kwarantanna-po-przekroczeniu-granicy.html

Może w tych rozporządzeniach jest inaczej ale na ich stronie to chyba jedyne info na ten temat
  • Odpowiedz
@Rabusek: dzięki za info, dobra robota ze sprawdzaniem tego wszystkiego.
Wyobraź sobie, że miałem test negatywny w sobotę razem z wynikiem, co powinno zwolnić. Po wyniku, w sobotę i niedzielę normalnie sobie chodziłem na zewnątrz.
Jakie było moje zdziwienie, gdy w poniedziałek rano jak siedziałem na home office zadzwonił domofon, a tam "policja, dlaczego nie odbiera Pan telefonów, jest Pan na kwarantannie" XD
Znowu musiałem dzwonić do idiotek z sanepidu, żeby
  • Odpowiedz
@AshtarPL: sprawdź kancelarię lega artis. Aczkolwiek procedura jest prosta: nakładają na Ciebie kwarantannę, zostajesz złapany na złamaniu jej (czy tak będzie to już swoją drogą, różne osoby donoszą, że sprawdzanie Cię już często polega na telefonie od niebieskiego z informacją, że jest pan na kwarantannie gdyby pan nie wiedział i tyle), możesz dostać mandat w wysokości do 1k bodajże, odmawiasz przyjęcia, sprawę policja kieruje do sądu, dostajesz wyrok nakazowy że masz
  • Odpowiedz
@Rabusek: chociażby tu: https://legaartis.pl/blog/2021/06/29/jak-sie-zachowac-gdy-nie-przestrzegam-kwarantanny-granicznej-poradnik/ - warto też przewertować inne artykuły na tej stronie np. odnośnie kar administracyjnych etc. Udzielają też darmowych porad w konkretnych covidowych sytuacjach. Ale to nie jest jedyne źródło, warto się rozejrzeć chociażby na fb. Ja ostatecznie zdecydowałem się na sposób z "dalszym" lotem, ale jeśli to nie wypali, to mam zamiar olać kwarantannę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz