Wpis z mikrobloga

662. dla @Marcin3005: , @arkan997: o czy Rosjanie stanowili większość w swoim imperium?

Nigdy nie ufaj polskim historykom, gdy mówią o specyficznych tematach, takich na przykład jak Imperium Rosyjskie. Tam z zimnych obojętnych naukowców-badaczy zmieniają się w gorących nacjonalistycznych patriotów-fanatyków. Należy zawsze mieć na uwadze. Współcześni naukowcy zawsze znajdują to, czego szukają.

Na zdjęciu fragment tekstu z drugiego tomu wyników Spisu ludności 1897 r. dotyczący składu narodowościowego Imperium.

83.933.567 dusze , jak tam dokładnie napisane, jest to 2/3 całej populacji.

Moje tłumaczenie fragmentu: Przejdźmy do szybkiego przeglądu geograficznego zasięgu i ilości odrębnych ludów i plemion indoeuropejskiego pochodzenia językowego, zaczynając od najliczniejszych Słowian.
I. Słowianie, żyjący w granicach Imperium Rosyjskiego, rozpadają się na trzy gałęzie: wschodnią, do której należą Rosjanie, zachodnią - Polacy i Czesi (wraz ze Słowakami) oraz południową, która obejmuje inne znaczące ludy słowiańskie - Bułgarów, Serbów, Chorwatów, Słoweńców, których ojczyzną jest północna część Półwyspu Bałkańskiego.
1) Największe znaczenie wśród tych narodów, tak przez swoją wielkość, jak przez geograficzny zasięg, oraz przez swoją dominującą rolę, ma plemię rosyjskie, którego cała liczba, na podstawie danych o języku, w sposób pokazany powyżej, wynosi 83.933.567 dusz, co stanowi 2/3 całej ludności imperium.

#historia #rosyjski

(cdn)

-1 poprzedni odcinek
-2 poprzedni odcinek
mobutu2 - 662. dla @Marcin3005: , @arkan997: o czy Rosjanie stanowili większość w swo...

źródło: comment_16225414606hagBTjrreK4U7dUrzK0bi.jpg

Pobierz
  • 9
@mobutu2: Zgaduję, że w tym spisie Ukraińcy i Białorusini zostali po prostu uznani za Rosjan tylko o innej subkulturze. A jeśli sami zainteresowani mieliby inne zdanie na ten temat - to już ich problem!

Co do moich źródeł to wiedzę na temat dawnej Rosji zaczerpnąłem z książki "Tragedia narodu" Orlando Figesa (historyka brytyjskiego) oraz całej trylogii rosyjskiej Richarda Pipesa (historyka amerykańskiego, choć i owszem polskiego pochodzenia).
@arkan997: Tak naprawdę czytałem tego Orlando Figesa, wszystkie trzy książki. Jest to jeden z "specjalistów ds. Rosji" z Wielkiej Brytanii, i na mój gust nie najgorszy z nich. Książki ciekawie, podoba mi się jego sposób pisania. Ale niestety wszystkie "znamiona" współczesnej rusycystyki wyskakują od czasu do czasu u niego też.

Kolejny przykład tych "specjalistów" Sean McMeekin. Jego pisanie jest bardziej w łeb. Tu go nowinka.
mobutu2 - @arkan997: Tak naprawdę czytałem tego Orlando Figesa, wszystkie trzy książk...

źródło: comment_1622543560w8mu62xbsAnnfpOY5dBWhq.jpg

Pobierz
@Marcin3005: Korzysta Pan bezkrytycznie z Polskiej Wikipedii. Przypomnę, że według niej jest sześć i pół miliona ludzi na Ziemi posługujących się językiem białoruskim. (toksyczny temat nazwany przeze mnie we wpisu)

Mój zrzut ekranu pochodzi z książki z 1905 roku, a nie z 2005, oficjalne wyniki tom II.

Akrobatyka mentalna jest przedmiotem obowiązkowym we współczesnych dyscyplinach humanitarnych. Ale wierzę, że znajdziemy prawdę poprzez wspólny wysiłek.
mobutu2 - @Marcin3005: Korzysta Pan bezkrytycznie z Polskiej Wikipedii. Przypomnę, że...

źródło: comment_1622545199KEnQuAcxEyRTkMlo5peaNz.jpg

Pobierz
@mobutu2: To nie jest polska Wikipedia:

http://www.demoscope.ru/weekly/ssp/rus_lan_97.php

Rosyjskojęzyczne strony także nie pokazują prawdy? Komu więc wierzyć? Dlaczego współczesne dane są gorsze niż stare, chyba nie dlatego, że w mniejszym stopniu podlegają propagandzie?

dyscyplinach humanitarnych


Humanitarna to może być pomoc, coś jak biały konwój do Donbasu. Dyscypliny są humanistyczne. Dlaczego Ci paskudni Ukraińcy tak walczą o swoja odrębność, przecież są Rosjanami?
@Marcin3005: Dokładnie tak! Rosyjskojęzyczne strony także nie pokazują prawdy!
Ta oczywista myśl jest zawsze na radarze każdego Rosjanina. Teraz masz również to nabyte bardziej realistyczne podejście do Internetu. Gratulacje!

Na przykład na zdjęciu jest Rosyjska Wikipedia, która znajduje jeszcze więcej tajemniczych posiadaczy języka białoruskiego - 7 milionów. Dobry Boże!

Cieszę się, że idziemy do przodu! Przynajmniej Pana źródło nie wymienia żadnych Ukraińców ani Białorusinów. Jesteśmy na dobrej drodze!
mobutu2 - @Marcin3005: Dokładnie tak! Rosyjskojęzyczne strony także nie pokazują praw...

źródło: comment_1622552320X1NhwOpH5i7wrbvZcqWXvK.jpg

Pobierz
@mobutu2: Jaka w takim razie jest przewaga książek nad internetem? Dlaczego wiedza z książek jest pewniejsza niż ta internetowa?

Czemu uważasz, ze te 6-7 milionów ludzi mówi tajemniczym językiem?