Wpis z mikrobloga

Nawiązując do wczorajszego wpisu LINK odnośnie błędu THERMAL RUNAWAY przy Enderze 3 V2 zauważyłem dziś kilka kwestii.
Przede wszystkim przy druku PETG używam temperatury 240°C i utrzymuje się ona przy wyłączonym chłodzeniu. W momencie, gdy drukarka zaczyna drukować wyższe warstwy, uruchamia się chłodzenie 50/255, przez co temperatura dyszy zaczyna spadać, a przy 235°C następuje THERMAL RUNAWAY.
Przy druku PLA z chłodzeniem 255/255 druk idzie bez problemu i utrzymuje stałe 215°C.
Co zatem powinienem zrobić przy druku PETG? Jestem niemalże pewny, że ten błąd wyskakuje przez włączone chłodzenie. Zasilacz bez problemu potrafił chodzić 30 minut ze stołem 75°C i dyszą 240°C. W momencie włączenia chłodzenia (ok. 30/255) zaczyna się powolny spadek temperatury z 240°C i ciężko mu do niej z powrotem powrócić.
Czytałem jeszcze, że niektórzy włączają PID z wcześniej uruchomionym chłodzeniem 255/255, jednak czy to ma sens? Czy może przy PETG nie używać w ogóle chłodzenia?

@Felonious_Gru @AlcoMatt
#ender #ender3 #druk3d #creality
  • 27
@MisiekD:

masz kilka opcji:
a) przerobic chlodzenie, aby bardziej chlodzilo wydruk, a mniej glowice
b) zmienic grzalke na mocniejsza
c) zalozyc skarpete/inny izolator
d) drukowac z mniejszym chlodzeniem
e) dalej drukowac tylko PLA ;)
a) przerobic chlodzenie, aby bardziej chlodzilo wydruk, a mniej glowice

b) zmienic grzalke na mocniejsza

c) zalozyc skarpete/inny izolator


@sylwek2k: z tych opcji tylko jedna kosztuje 3zl i można ją wykonać w 1 minutę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MisiekD: Tak jak wyżej wspomniano, skarpetka, ale może być też regulacja PID. Ogólnie rozchodzi się o to że drukarka grzeje, ale chłodzenie działa mocniej. Czujnik temperatury widzi brak wzrostu mimo włączonej grzałki więc uznaje że jest coś nie tak i się wyłącza. Osobiście nie stosuje zbytnio chłodzenia przy PETG, ewentualnie aby się dostosowywało do czasu druku warstwy.
dalej drukowac tylko PLA ;)


@sylwek2k: właśnie potrzebuję PETG, bo chcę coś zrobić na zewnątrz. I to musi wytrzymać duże słońce czy UV, zatem PLA odpada, bo się zniekształca niestety :/
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LuxEtClamabunt: @MisiekD: skarpetka z silikonu to eleganckie rozwiązanie, ale wcześniej gdy nie było takich atrakcji to się robiło z innych materiałów, o ile pilnujesz drukarki to izolacja z kartonu nawet jest skuteczna. (zczenieje z gdzie dotyka gorącego, ale przy 240C sie nie zapali)
@sylwek2k: teoretycznie tak. ale już widziałem na wlasne oczy koce elektryczne, w których diody prostownicze wylutowywaly się same z siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

no i jak utniesz przed zgrzewem to nie polutujesz

no i te plastikowe elementy są oddzielone niezłym izolatorem (powietrze), a nie kawalkiem metalu. po co ryzykować skoro koszt to kilka minut max?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@MisiekD: petg się nie chłodzi xd wyłącz całkiem przy petg. Ja tak drukuje z tego materiału na 3v2 i jest super. Ewentualnie jak są większe lementy to oslaniam kartonem dookoła drukarek, żeby nie robić podmuchów bo przez to mi lubi podwinąć petg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@The_Joker: nic nie ruszałem mordo, ale ewidentnie to chłodzenie studzi hotend, dlatego temperatura spada i ciężko ma się podnieść. Rozmyślam czy nie zrobić z ciekawości takiego testu, że włącze chłodzenie na maksa i zrobię pid dla temperatury 240 stopni :)