Wpis z mikrobloga

Poziom pośrednictwa agencji nieruchomości w Polsce jest porażający xDDD

Upatrzyłem sobie fajną ofertę, jestem nią zainteresowany i dzwonię do babki, która wystawiła ogłoszenie w OLX, okazuje się że to biuro nieruchomości, myślę sobie trudno, dopłacę ale może będzie profesjonalnie, i tu się zaczyna.

Każde moje pytanie sprowadzane jest do parteru, tekstem: "Nie wiem, ale dopytam się właścicieli i się odezwę".
Prośba o rzut mieszkania? Narysowany na kartce papieru rozkład pomieszczeń, bez żadnych wymiarów, słowem: "domyśl się".
Prośba o adres? Hola hola towarzyszu, dopiero po podpisaniu umowy pośrednictwa, mogę tylko powiedzieć, że mieszkanie znajduje się w południowo-wschodniej części miasta :)

-No dobrze, to podpiszemy tę umowę i umówmy się na oglądanie mieszkania w niedzielę?
-Ja pracuję od poniedziałku do piątku od 8 do 16, tylko w tych godzinach można obejrzeć mieszkanie :)

I za co ja mam im płacić 2,5k? XD
Nie dziwię się, że oferta mieszkaniowa wisi od miesiąca na portalu, w Krakowie, w którym wszystko z rynku wtórnego sprzedaje się na pniu, skoro sam mam ochotę to #!$%@?ć.

##!$%@? #zalesie #gorzkiezale #nieruchomosci #januszebiznesu
  • 50
via Wykop Mobilny (Android)
  • 50
@BajerOp: bardziej bym powiedział 2.5 do 5% netto :) szczególnie w dużych miastach.
@JohnFairPlay: brak adresu = nie ma oferty na wyłączność, więc boi się że ja pominiesz. Pewnie nigdy mieszkania na oczy nie widziała tylko wydzwonila ofertę właściciela który sam dodał i przerzuciła do siebie do biura. Klasyk. 5% się należy :)
@KromkaMistrz: @BajerOp: oglądałem w ten weekend 3 mieszkania, wszystkie przez agencje, wszystkie w cenie w przedziale 800-900k

1. niby bez prowizji, bo płaci ją sprzedający, no ale nie czarujmy się - jest ona ujęta w cenie
2. tu zaśpiewali sobie 3.5%, jeżeli brałbym ich doradcę kredytowego to by obniżyli do 3% (generalnie dramat, bo to jest 25-30k PLN od wartości transakcji, a przecież roboty przy takim mieszkaniu tyle samo co
@vinmcqueen: ludzie decydują się na pośredników bo jak wystawiają mieszkanie to dzwoni do nich horda agentów i urabia, że bez nich to nie maja ochrony, że oni sprzedadzą ich mieszkanie w oka mgnieniu. I sprzedający nie mogąc się odgonić o tych pasożytów godzą się na pośrednika.
@JohnFairPlay: no na otwartych umowach to nie dziwota że się nie angażują, bo po co mają się starać jak może im ktoś sprzed nosa zgarnąć
Tak samo z adresem, nie podają żeby ktoś nie trafił do właściciela i nie kupił bez pośrednictwa. Tak to jak już Ci pokażą to mają wynagrodzenie jeśli kupisz
Tak że rozumiem czemu to robią, a to że umowy otwarte to patola to inna sprawa xd
@JohnFairPlay: To jest standard i rak rynku nieruchomości.

Oglądałem ostatnio kilka nieruchomości, to przy pierwszej typiara po prostu ZAPOMNIAŁA przyjechać (i jeszcze kurv wmawiał że się wcale nie umawialiśmy, aż jej się przypomniało) i docelowo na miejscu była 30min później. Oczywiście żadnego przepraszam, bo to nie jej wina ;) Bladego pojęcia nie miała o domu który wystawiała plus zatajała pewne fakty. Ale wisienką na torcie było to, że dom w rzeczywistości