Wpis z mikrobloga

W Czechach węgiel brunatny jest podstawowym źródłem ciepła.
Niemcy i Czechy odpowiadają łącznie za 55% unijnej konsumpcji węgla brunatnego (odpowiednio 43 i 12%), zajmując w UE pierwsze i trzecie miejsce (druga jest Polska z udziałem 16%).

#polityka #tsue #polska #energetyka #konfederacja #neuropa #4konserwy #ciekawostki
Pobierz T.....s - W Czechach węgiel brunatny jest podstawowym źródłem ciepła.
Niemcy i Czech...
źródło: comment_1621671315ANECTfeJIhhRRTQLeInVXe.jpg
  • 20
W Czechach węgiel brunatny jest podstawowym źródłem ciepła.


@Tribulus: Fajnie, ale jakby sprawdzić rozkład struktury produkcji energii PL/DE/CZ to jesteśmy w dupie bo 75% naszej energii to węgiel. To nie jest wina Czech czy Niemiec, bo oni zadanie domowe odrobili i będą mogli paliwa kopalniane odstawić. To my jesteśmy w dupie ¯\_(ツ)_/¯ Już nawet pomijam fakt, że Polska ma największą ilość gospodarstw domowych w Europie, które ogrzewają się wyłącznie węglem.
Pobierz greven - > W Czechach węgiel brunatny jest podstawowym źródłem ciepła.

@Tribulus: ...
źródło: comment_1621676227y8CdtVZW36YVXIzcCiND9D.jpg
Ale tu chodzi o wyrok TSUE i węgiel brunatny.


@Tribulus: Wiem o tym, tak samo jak Polskie władze też wiedziały o tym, że Niemcy i Czesi będą chcieli blokować Turów ze względów ekologicznych. Polska ma takie bogactwo węgla kamiennego, że od 30 lat górnictwo jest u nas nieopłacalne i węgiel kupujemy w dużej mierze z zza granicy, mamy ogromny problem ze smogiem w sezonie grzewczym, a ponadto od wielu lat wiemy
@greven: Nie wiem i nie znam się ale czy kopalnie węgla brunatnego w Niemczech i Czechach to już ekologia nie dotyczy? Osobiście popieram rozwiązania związane z energią jądrową i OZE. Wyrok TSUE o natychmiastowym "zamknięciu" Turowa oraz to że kupujemy węgiel np. z Chin to jest jakieś nieporozumienie.
Nie wiem i nie znam się ale czy kopalnie węgla brunatnego w Niemczech i Czechach to już ekologia nie dotyczy?


@Tribulus: Dotyczy, dlatego nie inwestują już w nie tyle, bo planują je wygaszać. Wyrok jest taki jakiego można było się spodziewać, zaskoczeni są tylko PiSowcy którzy przyklepują takie durne decyzje.
Ale tu chodzi o wyrok TSUE i węgiel brunatny. Nie inne paliwa itd...


@Tribulus:
- nie ma wyroku
- od miesięcy trwały rozmowy pl-cz
- rozmowy potoczyły się tak, że Czesi poszli do sądu
- decyzja nie jest przeciw paliwu czy metodzie wydobycia, decyzja wynika z degradacji środowiska po stroie czeskiej, w wyniku działalności jednego konkretnego obiektu. PL się chciała od odpowiedzialności za te straty wymigać
- decyzja nie jest przeciw paliwu czy metodzie wydobycia, decyzja wynika z degradacji środowiska po stroie czeskiej, w wyniku działalności jednego konkretnego obiektu. PL się chciała od odpowiedzialności za te straty wymigać


@babisuk: degradacja środowiska od strony czeskiej jest wątpliwa są dwie sprzeczne ekspertyzy (polska i czeska) a Czesi nie zgadzają się na analizę hydrologiczną przeprowadzoną przez kogoś innego niż oni sami tym bardziej, że nasze analizy wykazują, że głównym winowajcą
do tego Czesi już z Polakami dogadali się jakiś czas temu i zgodzili się na działanie kopalni w zamian za postawienie ekranu mającego wodę zatrzymywać co kopalnia Turów zrobiła.


@AndrusZgc: jak widać się nie dogadali, skoro po długich miesiącach rozmów skierowali sprawę przed trybunał
@ziemba1: Tak jest bo nie mają głębszego pojęcia o sprawie i nie są w ogóle z tego regionu a sama Bogatynia i Zgorzelec przecież zatargi z samorządem libereckim ma ciągle.
a) Czesi spuścili wodę która zniszczyła Bogatynię, zaporę na Witce i zalała Zgorzelec.
b) przy propozycji oddania tutaj długu granicznego jako nieużytków wokół worka Turoszowskiego samorząd liberecki stwierdził, że to odwieczna czeska ziemia i Polsce sie nie należy mimo, że Ci
a) Czesi spuścili wodę która zniszczyła Bogatynię, zaporę na Witce i zalała Zgorzelec.

b) przy propozycji oddania tutaj długu granicznego jako nieużytków wokół worka Turoszowskiego samorząd liberecki stwierdził, że to odwieczna czeska ziemia i Polsce sie nie należy mimo, że Ci sami Czesi najechali i odebrali Polsce Zaolzie, etnicznie polskie i z tym już problemu nie ma.

d) wieczna nagonka w kraju libereckim na polskich kierowców


@AndrusZgc: ale co to ma
@babisuk:

(z poziomem lustra wody wysuwanym na pierwszym miejscu).

Czesi nie sa pod tym wzgledem trasparenti a wiec nie sa wiarygodni. Po naszej stronie bylo wykonanych 500 odwiertow ktore nie potwierdzaja ich tezy.
Czesi nie sa pod tym wzgledem trasparenti a wiec nie sa wiarygodni.


@ziemba1: ja nie oceniam kto ma rację - twierdzę tylko, że doprowadzenie do TSUE to porażka rządzących. A Czesi mieli jakieś swoje żądania, mówią, że byli ignorowani, potem poszli do KE. Było b.dużo czasu na rozmowy i dyplomację.

My od roku nie mamy w Czechach ambasadora, a jego zastępca dał o sobie znać tylko tym, że nie chciał aby
ale nikt (z samorządów i władz państwowych) nie ma problemu z istnieniem kopalni jako takiej, a to o czym mówią Czesi to ponoszenie kosztów szeroko rozumianych szkód górniczych (z poziomem lustra wody wysuwanym na pierwszym miejscu).


@babisuk: Przecież mają problem z istnieniem samej kopalni, lokalne samorządy jak i ludność chociażby z Uhelnej pisali petycje aby zamknąć kopalnie bo im przeszkadza taki widok, przeszkadza im pył z którym w Bogatyni i okolicach
bo im przeszkadza taki widok, przeszkadza im pył


@AndrusZgc: i dlatego też stawiali wymogi w postaci działań, które mają to ograniczyć. I do początku to komunikowano stronie Polskiej. Zgoda na dalszą eksploatację, czyli powiększenie pola wydobycia, uzależniona od działań zmniejszających uciążliwość.

Ich racje są nie potwierdzone żadnymi transparentnymi badaniami jak wspomniano wyżej

czeska służba geologiczna twierdzi, że prowadzi monitoring.

To, że Czesi w naszym regionie są problematyczni i zwyczajnie problemy wymyślają