Wpis z mikrobloga

Taki krótki raporcik z ostatniego kwartału #budownictwo.

Stal podwyżka ok 120-150% zależnie od wyrobu
płyty osb podwyżka ok 100% (niemal kompletny brak dostępności w całej Polsce),
styropian ok 120% (dostępność jako taka);
blachy kontrakcyjne - brak, producenci nie ofertują;
blachy dachowe stalowe podwyżka co 4-5 dni, dostępność ok miesiąca
blachy aluminiowe - dostępność 30-45 dni
dachówki cementowe - czas oczekiwania ok 2-3 miesiące,
dachówki ceramiczne faliste - czas oczekiwania zależnie od producenta 3-6 miesięcy, pewne modele niedostępne do końca roku
dachówki ceramiczne płaskie - ok 60% oferty niedostępne do końca roku
materiały ścienne, gazobeton - brak dostępności, ceny na moment wywozu z fabryki, szacunkowo drożej 30-40% niż teraz
ceramika ścienna - jako tako
elementy pvc, rynny itp - podwyżka ok 20-30%
membrany dachowe - podwyżka 30-40%
okna dachowe pvc - w przyszłym tygodniu kolejna (3-4 podwyżka) o 4-6%, dostępność 2-3 miesiące
wełny dachowe twarde - brak przyjmowania zamówień
wełny dachowe elewacyjne - realizacja 2-3 miesiące, wzrost cen 30-40%
wełny miękkie, jako tako z dostępnością, wzrst cen 10-15%

itd itp

generalnie jak ktoś stoi przed zakupem materiałów na budowę domu, to radzę odpuścić rajd po hurtowniach i szukania dodatkowego 1,44% rabatu, tylko brać co jest ze starych dostaw, bo za 4-5 tygodni nie będzie nic i jeszcze 40% drożej niż teraz, albo #!$%@? to wszystko w #!$%@? i wrócimy do poziomu z końca 2020 ale bez pracy, oszczędności i wszelkich perspektyw.
21 lat pracy w handlu mat budowlanymi i mogę już powiedzieć, że szał 2004, kryzys 2008 i #!$%@? 2011, to w sumie mały pik w porównaniu z tym co się dzieje.
Mało tego nie spotkałem jeszcze nikogo, kto byłby w stanie wyjaśnić o co właściwie się rozchodzi...

#ekonomia
  • 77
  • Odpowiedz
@KrolWlosowzNosa: wszystko zaczelo sie od ceny stali, potem poszly podwyzki wynagrodzen, potem optymalizacja kosztow poprzez podniesienie cen a na koniec nowy ładn ktory powoduje że wszystkie budowlane zamawiają materiały pod korek co winduje ceny
  • Odpowiedz
@KrolWlosowzNosa drożeje ok, ale skąd wy te ceny bierzecie? Mirek dopiero wstawiał kosztorys ocieplenia domu z teraz i z zeszłego roku i wyszło mu +25% z 14 na 19 z tego co pamiętam za materiały. To gdzie te 100-120%? Nie naganiajmy rynku jak z cukrem jakiś czas temu.
  • Odpowiedz
płyty osb podwyżka ok 100% (niemal kompletny brak dostępności w całej Polsce),


@KrolWlosowzNosa: o #!$%@? chodzi z drewnem? Bo nawet na branżowym portalu ( ͡° ͜ʖ ͡°) jakim jest TikTok zauważyłem filmiki które wrzucają robole że teraz to lepiej na ulicy znaleźć płytę sklejki niż sztabkę złota ʕʔ
  • Odpowiedz
@KrolWlosowzNosa: To dodam coś z mojego podwórka:
Wszystko co nierdzewne - podwyżki od początku roku 40% po wakacjach kolejne 20-30% (stoją za tym min. rosnące ceny niklu na rynkach światowych).
Wszystko co plastikowe - składnik polipropylenów min 15% w górę i do końca roku jeszcze zdrożeje.
Z tego samego powodu podrożały/podrożeją materiały z poliuretanem, czyli duża część chemii budowlanej.

Wszystko, co sprowadzane jest z Azji podrożało i dalej będzie drożeć z
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 32
@KrolWlosowzNosa: cześć. Pracuje w markecie budowlanym i z kilkoma punktami nie mogę się zgodzić, mianowicie:
Styropian podwyżka względem grudnia to raptem 6 złotych za paczkę styropianu 20cm
Farby cena taka sama jeżeli mowa o kolorach, białe podwyżka 4 do 10zl na 10L i te 10zl to tylko przy duluxach bo mieli brak TiO2
Wełny dachowe dostępna każda ilość od ręki, każdy rodzaj, różne grubości.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 18
@KrolWlosowzNosa: moim zdaniem to jest efekt pandemii. Na początku 2020 inwestycje zamarły na chwilę. Firmy wydobywcze, huty, producenci materiałów spowolnili produkcję, do tego część pracowników na kwarantannach i zwolnieniach. Potem szybko się okazało, że wszyscy nie umrzemy i inwestycje ruszyły na nowo, ale braki spowodowane spowolnieniem produkcji były nie do nadrobienia. Materiały zaczęły drożeć, a firmy z wolnym kapitałem zaczęły robić zapasy, przez co popyt jeszcze bardziej wzrósł, a podaż nie
  • Odpowiedz
  • 3
@KrolWlosowzNosa w robo bierzemy hurtowo stał od producentów z różnych krajów, powodem podwyżki jest wzrost popytu, kłopoty z transportem i wygaszone przez pandemie piecy. Przynajmniej tak mówią producenci
  • Odpowiedz