Opadły już emocje po braku powołania dla turbo i Kapustki? No to zapodaję #fxdcontent ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pod tym tagiem dwa poprzednie wpisy o sezonie 1994/95 w LM.

Przyszedł czas na fazę pucharową. Nie tylko forma fazy grupowej się zmieniła – przez większą ilość grup teraz mieliśmy także do czynienia z dwumeczami ćwierćfinałowymi. Na początek zajmiemy się dwumeczem pogromcy Legii z eliminacji – Hajdukiem Split, który został zestawiony ze zwycięzcą grupy D Ajaxem Amsterdam.

Pierwszy mecz został rozegrany w Chorwacji i przyniósł dość zaskakujące rozstrzygnięcie. Ajax dwukrotnie pokonał obrońcę tytułu, a skazywany przez ekspertów na pożarcie Hajduk zdołał w pierwszym meczu bezbramkowo zremisować z podopiecznymi Louisa van Gaala. Mecz ten sędziował polski arbiter Ryszard Wójcik – a wcześniej był sędzią głównym w meczu Manchesteru z Galatasarayem, wygranym 4:0 przez gospodarzy.

Ajax na własnym stadionie zagrał jednak znacznie skuteczniej niż na stadionie Poljud – strzelanie w 34 minucie rozpoczął Nwakwo Kanu dla którego była to pierwsza bramka w Lidze Mistrzów. 10 minut później do siatki Tonci Gabricia trafił Frank de Boer i na przerwę gospodarze schodzili z komfortowym, dwubramkowym prowadzeniem. Hajduk nie zdołał odpowiedzieć także po przerwie, za to de Boer trafił drugi raz. 3:0 i koniec przygody chorwackiego zespołu z Ligą Mistrzów w tym sezonie, ale trzeba przyznać że sam awans do fazy pucharowej mogli uznać za sukces – sezon wcześniej w Pucharze Zdobyców Pucharów odpadli w 1/16 finału. Też z Ajaxem, ale w dwumeczu przegrali 1:6, tak więc jakiś progres miał już miejsce.

Milan jako zdobywca 2 miejsca w grupie D trafił na zwycięzcę grupy C – Benficę. Bramki padały tylko w pierwszym spotkaniu, i strzelał je tylko jeden klub a nawet tylko jeden piłkarz. Marco Simone na listę strzelców wpisał się w 63 i 75 minucie, dwukrotnie znajdując się dobrze w polu karnym rywala. Po raz kolejny w starciu tych dwóch zespołów górą był Milan – w 1990 roku te dwa zespoły zmierzyły się ze sobą w finale pucharu Europy, gdzie gol Franka Rijkaarda przechylił szalę zwycięstwa na korzyść Włochów. Teraz Rijkaard grał w barwach Ajaxu, ale Benfica nadal nie potrafiła pokonać Milanu.

Barcelona została zestawiona przeciwko jedynej drużynie która w fazie grupowej wygrała wszystkie swoje mecze, czyli PSG. Na Camp Nou ta świetnie działająca maszynka Luisa Fernandeza została w końcu zatrzymana – co prawda tylko remisem, ale jednak. Piłkarze Johana Cruyffa otworzyli wynik meczu w 48 minucie trafieniem Igora Korneeva, ale niespełna 10 minut później do wyrównania doprowadził najskuteczniejszy zawodnik tej edycji LM – George Weah. Na tym zakończono strzelanie w pierwszym meczu, ale na rewanż nie zamierzano składać broni. Na Parc de Princes na 1:0 w 50 minucie trafił Bakero, ale dwa ciosy ze strony Paryżan – w 72 minucie od Raia i w 83 od Vincenta Guerina ściągnęły piłkarzy z Camp Nou z nieba do piekła. Choć do awansu wystarczyłaby im tylko jedna bramka, to ta sztuka okazała się za trudna. PSG przeszło do półfinału.

A spotkaniem na stadionie Olimpijskim w Monachium rozpoczęła się rywalizacja pomiędzy IFK Goteborg a miejscowym Bayernem. Bayern nie pokazał się ze swojej najlepszej strony w fazie grupowej a Szwedzi swoją niełatwą grupę zdołali wygrać. W tym pierwszym spotkaniu bramek nie było za to w drugim meczu 36 tysięcy widzów na stadionie w Goteborgu mogło oglądać pościg swoich piłkarzy za wynikiem. Choć od 20 minuty piłkarze Bayernu grali w osłabieniu za sprawą czerwonej kartki dla bramkarza – Svena Scheuera, to jednak jako pierwszy w 64 minucie trafił Alexander Zickler, a 8 minut później swoje trafienie dorzucił Nerlinger. Piłkarze IFK złapali kontakt w 79 minucie golem Lilienberga, a Mikael Martinsson doprowadził do wyrównania – niestety dla Szwedów, dopiero w 90 minucie. Czasu już zabrakło, zasada bramek na wyjeździe zadziałała na korzyść Bayernu i to oni zagrali w półfinale.

W półfinale, w którym trafili na mistrza Holandii. Ajax w pierwszym meczu podobnie jak z Hajdukiem podszedł badawczo i nieskutecznie. Zresztą równie nieskutecznie co Bayern, który mimo prób na swoim stadionie nie potrafił sforsować obrony ekipy van Gaala. Na Olympiastadion padł bezbramkowy remis, ale na holenderskiej ziemi marzenia o awansie Bayernu do finału zostały w brutalny sposób pogrzebane. Na trafienie Litmanena z dwunastej minuty odpowiedział co prawda w 36’ Marcel Witeczek, ale dwa szybkie ciosy tuż przed przerwą od Finidiego George’a i Ronalda de Boera dały komfortowe prowadzenie już przed zejściem do szatni, a tuż po przerwie na 4:1 znowu trafił legendarny Fin. Trafienie Mehmeta Scholla w 75 minucie to były już ostatnie podrygi zdychającej ostrygi, dwie minuty przed końcem Marc Overmars wyjaśnił temat ustalając wynik na 5:2. Deklasacja na stadionie Olimpijskim w Amsterdamie i pewny awans do finału.

PSG o awans do finału stanęło w szranki z Milanem. Obrońca tytułu na Parc de Princes męczył się niemiłosiernie z francuską drużyną, dopiero w 90 minucie trafienie Zvonimira Bobana dało Milanowi przewagę przed rewanżem. Na San Siro poszło im nieco łatwiej, po dwóch trafieniach Dejana Savicevicia zawodnicy Capello nie dali sobie wyrwać awansu do finału i stanęli przed szansą obrony tytułu – jako pierwsi w nowej historii Ligi Mistrzów.

Po raz trzeci z rzędu to Fabio Capello stanął przed szansą wygranej w meczu finałowym. Na stadionie Ernsta Happela wyszli naprzeciw złotemu pokoleniu Ajaxu Amsterdam. Ajaxu, który grał skutecznie, który pewnie zdobył już mistrzostwo Holandii, Ajaxu który w swoich szeregach miał znakomitych piłkarzy. Musimy sobie uplastycznić fakt, że takie nazwiska jak van der Sar, bracia de Boer, Kluivert czy nawet legenda fińskiej piłki Jari Litmanen budziły duży respekt w całej Europie. Sezon wcześniej w Pucharze Zdobywców Pucharów odpadli w ćwierćfinale z włoską Parmą, teraz inny włoski klub stanął im na drodze do trofeum. Do trofeum znacznie ważniejszego, znacznie bardziej prestiżowego, znacznie bardziej opłacalnego finansowo. Frank Rijkaard miał za sobą przegrany finał w barwach Milanu, następnie ominęło go wzniesienie tego trofeum – bo zmienił klub właśnie na Ajax. Teraz ponownie stawał przed szansą zapisania się na kartach historii.
Milan był faworytem tego meczu. W Serie A dominator, w Europie grający równo choć niewiele brakło aby przez swoich kibiców ich nie było nawet w fazie pucharowej. I pomimo tego, że zagrali jak na faworyta przystało – mimo mniejszego posiadania piłki byli zespołem który konstruował groźniejsze ataki. Praktycznie przez cały mecz trwała wymiana ataków, które nie przynosiły skutku – strzały czy to Massaro, czy Marco Simone kończyły się interwencją van der Sara albo rozpoczęciem z piątego metra. Ajax zgodnie z oczekiwaniami miał duże problemy ze sforsowaniem obrony Milanu. Do 85 minuty. Patrick Kluivert na szesnastym metrze dostał piłkę od Franka Rijkaarda, kierunkowym przyjęciem utorował sobie drogę za plecy obrońców i mając przed sobą tylko Sebastiano Rossiego trącił piłkę czubkiem buta – a ta znalazła drogę do siatki. Bramka na 1:0, która dała Holendrom wygrawerowanie nazwy ich klubu na tym najważniejszym klubowym pucharze. Po raz ostatni jak do tej pory.

Królem strzelców rozgrywek z siedmioma bramkami został George Weah z PSG.

85’ Patrick Kluivert

AJAX: 1 Edwin van der Sar – 2 Michael Reiziger, 3 Danny Blind (kapitan), 5 Frank de Boer – 4 Frank Rijkaard, 6 Clarence Seedorf (54’ 14 Nwakwo Kanu), 8 Edgar Davids, 10 Jari Litmanen (69’ 15 Patrick Kluivert) – 7 George Finidi, 9 Ronald de Boer, 11 Marc Overmars

MILAN: 1 Sebastiano Rossi – 3 Paolo Maldini, 6 Franco Baresi (kapitan), 5 Alessandro Costacurta, 2 Cristian Panucci – 4 Demetrio Albertini, 8 Marcel Desailly, 7 Roberto Donadoni, 10 Zvonimir Boban ( 86’ 15 Gianluigi Lentini) – 11 Marco Simone, 9 Daniele Massaro (90’ 14 Stefano Eranio)

#pilkanozna #ligamistrzow
Pobierz f..... - Opadły już emocje po braku powołania dla turbo i Kapustki? No to zapodaję #f...
  • 16
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@jalop: ogląda syna jak się kopie po czole w cracovii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@buczubuczu: sezon później podobnie jak Milan mieli szansę obronić tytuł. Rijkaard skończył karierę, Seedorf odszedł do Sampy (za 3.5 miliona euro). Gdyby to miało miejsce teraz, ta ekipa zostałaby rozkupiona za grube miliony. Inny futbol, inne czasy.