Wpis z mikrobloga

Często spotykacie się zawodowo z jakimś kodem w #fsharp ?
Pracuję w firmie gdzie programiści używaja .neta i 99% kodu to C# tylko. JEDEN projekt był w F# od początku do końca zrobiony ale to nie polski oddział tylko chłopaki z Barcelony z taką extrawagancją wyskoczyli.

Jak to wygląda u Was? Moja jedynie subiektywna obserwacja jest taka, że to język całkowicie marginalny. Z tych z większoą orientacją na FP to chyba stoi daleko za Scala czy Haskelem. Ale mogę się mylić.

#dotnet #programowanie
  • 11
@inny_89: raz widziałem jeden projekt na siłe pisany w F#


@rationalistic: "na siłę"? Czym to się przejawiało?
Osobiście widzę duży potencjał włąsnie w silnym odchyleniu w strone FP. W Scali widać to chyba najlepiej, że pomimo języka, który wspiera OOP nawet bardziej niż Java to odchylają się tam w stronę FP.

Nie widzę tego natomiast w świecie .net i nie rozumiem skąd takie podejście.
@inny_89: Teoretycznie pasowało tam podejście funkcyjne, więc był taki entuzjazm żeby nauczyć się czegoś nowego, ale ostatecznie wyszło na to że kod rozumiała tylko jedna osoba która go stworzyła. F# ma przedziwną składnie i chyba duży próg wejścia stanowi barierę. Można sobie swobodnie pisać funkcyjnie w C# bez wywracania wszystkiego do góry nogami.
@rationalistic: Podejrzewam że wejście do F# nie jest problemem gdy na co dzień klepie się językach czysto funkcyjnych. Problem jest wtedy gdy przychodzisz ze standardowych języków do funkcyjnych bo jest sporo nowych koncepcji których trzeba się nauczyć i przećwiczyć.
@nie_lubie_nowego_odtwarzacza: Ale jednak się spotykasz z tym kodem? Do jakich zadań najwiecej wykorzystujecie wlasnie F#?
Wasnie w czymś przecież ten język musi błyszczeć. @rationalistic napisał, że w C# można swobodnie pisać funkcyjnie ale ze względu najprawdopomniej moją mała wiedzę w tym zakresie ja nie widzę takiej możliwości. Nawet w Scali żeby iść w FP to potrzeba masy libek wspierających ten paradygmat bo czysty język kilku konstrukcji nie zapewnia.
W C# jesi
@inny_89: F# to takie eksperymentalne poletko dla MS mam wrażenie. Testują tam pomysły, które potem portują do C#. A co do samego FP to albo C# wystarcza jeśli używamy Functional Core, a jeśli ktoś chce stricte funkcyjnie to pewnie weźmie inny język w zależności od potrzeb.
@rationalistic: Ależ ogień. Nie wiedziałem, żę confa online może być podana w tak atrakcyjnej formie. Serio zaimponowali mi teraz formatem podania tego wszystkiego.

Ekstra też Chris Klug opowiadał o feature, któe weszły w C# z wersją 9.

Co do samego F# to część przykłądów trochę naciągana. Też trochę na wydźwięk całości negatywnie wpłynął wstęp tego gościa, który jak z rękawa sypał w ilu przypadkach bardziej opłąca się używać C# oraz opowiadać