Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#gielda #ikze #kryptowaluty #inwestowanie #chwalesie #ikze #emerytura #nieruchomosci

3 zdania o mnie:
mam 2 bombelki: 15 i 13 lat więc pora zacząć o zabezpieczeniu im przyszłości i emeryturze ;)
mieszkanie 20 letni blok - ale własne i już spłacone. trochę małe dla 4 osób ale lokalizacja wspaniała (ładne osiedle, dużo terenów zielonych i rekreacyjnych, komunikacyjnie OK - 10 minut spacerkiem do tramwaju - nie bedziemy go zmieniać

potrzeby:
jedno dziecko dostanie mieszkanie po babci - (2 pokoje w mega lokalizacji w pobliżu jednego z najlepszych węzłów komunikacyjnych w mieście)
drugie - połowę 3 pokojowego mieszkania (trzeba bedzie spłacić brata pewnie z 200tys)

zarobki widac na załączonym obrazku - realnie około 9tys netto (nie każdy miesiąc będzie taki dobry jak poprzednie 2)

W tej chwili moja poduszka finansowa w walutach i obligacjach wygląda następująco:
12 153,74 EUR ok 55 tys.
3 096,92 CHF ok 12.5 tys
ok 37 500 PLN
kilka bulionówek w sejfie
łącznie założony cel który osiągnąłem: to nieco ponad 100tys w gotówce

teoretycznie chciałem kupić samochód ale... po przejeżdzce kilkoma samochodami za +/- 100tys odechciało mi się (wolę zostać przy 10 letnim kompakcie, który mam od nowości i wiem czego się po nim spodziewać) myślę ze pora zacząć myśleć o emeryturze :( i nadwyżki powyżej 100k zacząć inwestowac agresywniej, Czas do portfela walutowego dodac akcje i krypto ;)

dlaczego nie chcę (jeszcze) inwestować w nieruchomości ?
1. wszystko co mam z ledwością starczy na działke budowlaną w sąsiedniej gminie do 20 km od granic miasta. Nie załaduję sie we wszystko w działkę którą bede sprzedawał przez kilka miesięcy w razie gdyby zaszła potrzeba skorzystania z poduszki. (ceny od 100 do 500zł/m2)
2. jestem wrogiem kredytów teoretycznie ktoś mógłby mi spłacac kredyt ;) ale podobnie jak z pkt 1 - nie załaduję się all-in w mieszkanie na wynajem DEmografia działa na niekorzyść. Już teraz "inwestorzy" którzy naoglądali się akademi bogactwa mieli ciepło jak studenci wyjechali na nauke zdalną i nie było nikogo kto by im raty spłacał :)

Mam otwartego emaklera w mbanku, IKZE w Bossa (tam po prostu wpłaciłem kase, zeby odliczyc podatek i nie robiłem żadnych manewrów) kasa od grudnia leży na rachunku technicznym

Q1: kiedyś bawiłem się w supermarket Funduszy Inwestycyjnych - ale IMHO nie warto sie w to pchac. (macie jakieś Za / Przeciw ?)
Q2 : gdzie najbardziej opłaca sie kupować ETFy ? dobrze widziałem, ze mbank chce 19 zł za transakce zagraniczne? #!$%@?ło ich ??
q3: Jak wygląda kupowanie akcji przez Revoluta?
Q4 czy tylko ja nie umiem ogarnąć interfejsu DM BOS ? Jak tam cos kupić ? xD
Q5: czy warto zakładać konto na XTB? jaka ma wartość dodaną w porównaniu z innymi?

Q6 gdzie kupujecie złoto ? Mennica polska czy coś innego? Anonimowość czy bezpieczeństwo ;) ? Sztabki inwestycyjne czy Krugerrandy? Mam słabość do Krugerrandów i Kangurów australijskich?
choć osobiście uważam, ze w dziś nie pora na złoto (chće tylko kangura z 2021 roku do kolekcji) i w 2021 należy kupować pallad.
VZLB to mój pierwszy typ w który wchodzę za kasę w IKZE. :)

Krypto zostawiłem na koniec:
mam konto na bitbay i binance (założone dawno temu) + porfel 1 BTC (bitcoin cash - nie bitcoin ! - gdybym mial kilka biitcoinów to bym szukal domu nad morzem śródziemnym a nie pisal z Polski)
czy bitbay po przeprowadzce na maltę jest ok? Jak go zasilacie? Jestem zielony w tym temacie

myslę, ze cykliczne i długoterminowe kupwanie BT za 1000zł/mc (tyle max planuję wkładać konsekwentnie w krypto) + przelew na papierowy portfel bedzie OK.
Macie jakieś sugestie jak podejść do kryptowalut? JAk widac po moim portfelu - mam słabość do walut i niechęć do inwestowania w polskie aktywa
Preferuję inwestycje długoterminowe choć
Trzymacie długoterminowo jakieś polskie akcje w ogóle? (hahahahah) Nie mam czasu na śledzenie giełdy. Długoterminowo wierzę w bitcoina, surowce i ETFy z pewnych rozwojowych sektorów.

Dlaczego wcześniej nie zajmowałem się wogóle giełdą ani krypto?
bo uważam, ze grać trzeba umieć #pdk i należy grać tylko tymi pieniedzmi które można przegrac. Dopiero teraz moja poduszka finansowa + spłacone mieszkanie i dobra praca pozwala mi "bawić się" i podejmowac ryzyko.

uprzedzając pytanie skąd mam tyle kasy:
Miłem biznes który sprzedałem IMHO w dobrym momencie a obecnie jestem specjalistą na UOP z niezłą pensją w małym mieście wojewódzkim ;)
I nie jest to IT :P
miałem pare razy w życiu farta i czuja do unikania niepotrzebnego ryzyka - dlatego uważam ze inwestować agresywnie bedę tylko nadwyżki ponad 100tys trzymanych w walutach i obligacjach indeksowanych inflacją (nie chce stracić tego co udało mi się osiągnąć) Na walutach i różnicach kursowych zarobiłem nieżle (żałuję, ze nie kupiłem wiecej franka kiedy był tani ) a teraz je trzymam bo zlotówka leci i bedzie leciała konsekwentnie na ryj xD (podpowien - nie dokupiłbym extra euro bo jest już drogo ale sprzedawać sie nie opłaca teraz bo złotówka sie nie umocni a inflacja w strefie euro bedzie dużo mniejsza niż w PL)

Macie jakieś pomysły i sugestie dla mnie?
Pewnie wiele osób nie zgodzi się z moim pomysłem na inwestowane ale... ja naprawdę jestem zadowolony z tego co mam i nie czuje ciśnienia na dużą stopę zwrotu.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #609862aafe0977000b8aeadc
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
#gielda #ikze #kryptowaluty #inwest...

źródło: comment_1620659242Vq9VvvoBGq9q3jvOx2lyg6.jpg

Pobierz
  • 19
all in w safemoona, za rok dzieciakom kupujesz domy na Cyprze


@xortis: Chyba w Sosnowcu. OP jak już chcesz inwestować, to co miesiąc zakup za regularną kwotę np BTC, ETH i może coś szalonego i to wystarczy. Granie na giełdzie cię wyhuśta.
PrzyjemnyProgramista: 1. Bracia z giełda, czas wychodzić. Jak nawet Janusz inwestuje to wiedz że teraz już tylko w dol
2. Janusz... Jeżeli ty piszesz "skąd mam tyle pieniędzy" to muszę cie rozczarować. Do każdej twojej kwoty dodaj jeszcze jedno 0 i będziesz miał mój majątek 30 latka bez dzieci. Warto było sobie robić bomble?

Zaakceptował: LeVentLeCri