Wpis z mikrobloga

#rosja #jezykrosyjski
Pamiętam czasy, gdy cenzura wymuszała na wszelkiej maści kabareciarzach i śmieszkach posługiwanie się głęboko zakamuflowaną aluzją, bo niewiele można było powiedzieć wprost. Rosjanie znają to z autopsji, także w dzisiejszych czasach. Na przykład okładka czasopisma "Puti tworczestwa" z 1920 roku stała się ostatnimi czasy bardzo popularna. Popularna na tyle, że nawet powstają murale ją przedstawiające. Ten ze zdjęcia pewnie niedługo zniknie, jak tylko wypatrzy go argusowe oko jakiegoś gorliwego czynownika :)
yosemitesam - #rosja #jezykrosyjski 
Pamiętam czasy, gdy cenzura wymuszała na wszelk...

źródło: comment_1620025908nxgdSJhSiA1sEawPLBusjp.jpg

Pobierz
  • 19
@Tranq: Z tego co doczytałem "wor" to zawodowy złodziej utrzymujący się z kradzieży, ale kiedyś ten termin miał nieco inne znaczenie - określano nim ludzi spiskującym przeciw władzy i porządkowi prawnemu czy też zdrajcom. Później tym terminem określano ogólnie przestępców, teraz to zawodowy złodziej. Pomijając oczywiscie termin "wor w zakonie"
@neo_vir: No jak chcesz powiedzieć komuś, że jest złodziejem, to mu mówisz, że Ty wor i chodzi o to, że coś ukradł. Podejrzewam, że nazwanie putina worem właśnie zarzuca mu to pospolite przestępstwo, chociaż wor w zakonie by też do niego pasował, bo jest kryminalnym autorytetem na skalę kraju ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeszcze jest słówko podobne do polskiego złodzieja czyli злодей (zlodiej), ale to raczej określenia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hotstepper: uczę się rosyjskiego z apki i umiem cyrylicę czytać i podstawowe słowa, tekst pisany to przeczytam i zrozumiem jak Major Suchodolski polski. Fajnie, że masz taką wiedzę dużą, brawo.
@Faiko: generalnie temat jest ciekawy, a ja lubię poszerzać wiedzę, to coś tam czytałem na ten temat, kilka filmów widziałem, Rosjanie często poruszają temat worów w zakonie w filmach/serialach.Jest też motyw z kupowaniem tytułu wora w zakonie, co podobno często robili mieszkańcy kaukazu. Często media grzeją temat, bo jest interesujący, coś jak w Polsce z mafią. Rosyjska wikipedia dość obszernie tłumaczy jakimi prawami rządzi się w Rosji świat kryminalnych autorytetów, a
@Hotstepper: tzn. ten temat tych worów to jedno (chyba nawet w jakimś filmie Vegi czy podobny poziom, ale polski film była ukazana ta instytucja), ale to że znasz takie słówka jak злодей oznacza, że wnikłeś w język na fajnym życiowym poziomie.
Pamiętam czasy, gdy cenzura wymuszała na wszelkiej maści kabareciarzach i śmieszkach posługiwanie się głęboko zakamuflowaną aluzją, bo niewiele można było powiedzieć wprost.


@yosemitesam Żyłeś w latach 50.? Bo w 80. trudno mowić o głęboko zakamuflowanej alzuji.
@yosemitesam: Cenzura czy nie-cenzurąa ale ja też uważam, że lepiej nie mówić wprost, bo to chamskie. Zależy od wrażliwości na słowa. Tacy na przykład Japończycy są mistrzami w mówieniu nie wprost, i za to ich bardzo szanuję. :)