Wpis z mikrobloga

Siemano, ktoś ma pomysł dlaczego coraz częściej mam zaniżoną prędkość neta?

Na umowie 1 Gbps symetryczny, karta sieciowa oczywiście wspiera taką prędkość, podobnie jak router (Tilgin HG2381), kable w całej chacie cat. 5e, więc to również nie jest problemem.
Problemem jest natomiast to, że te 900kilka mbps wyciągam bardzo rzadko. Po kablu ethernet w najczęściej w granicach stówy, po wifi przy max zasięgu jakieś 60 mb/s. xD
Ostatnio zauważyłem też we właściwościach połączenia na PC, że wykrywane jest 100/100 zamiast 1000/1000.
Pomiary certyfikowane wskazują jasno, że do prędkości z umowy wiele brakuje. Zamieszczę je w komencie.
Dostawca usług się wypiął- wysyłane były do nich tickety, kazali zresetować router do fabrycznych i zrobić aktualizację softu, nie pomogło.

Ktoś ma pomysł w czym tkwi problem?

#router #internet #siecikomputerowe #sieci #pcmasterrace
P.....Q - Siemano, ktoś ma pomysł dlaczego coraz częściej mam zaniżoną prędkość neta?...

źródło: comment_16192663154SgTDe0vh26SkTkLsZbA9G.jpg

Pobierz
  • 37
@PjeseczeQ: Wyłącz ruter, podepnij innym kablem do modemu, włącz i sprawdź czy jest poprawa.
Mój brat też myślał, że ma kable cat 5 w ścianie a okazało się, że robole gdzieś je pocieły w ścianie i je łatali nieudolnie i za chiny 1gbps nie uciagnie na tych kablach xDD
@PjeseczeQ: Tak. Powód tego że nie wykręcasz wynika z kosmicznego overbookingu jaki stosuje INEA. Po pierwsze to co masz nie jest symetryczne, po drugie sprzedają usługi w technologii GPON - max. 2.5Gbit/s w tzw. splicie. Co oznacza, że te 2.5Gbit masz współdzielone przez wszystkich użytkowników w danym segmencie. A z tego co wiem to INEA pakuje ok. 60 userów per split. Więc nie wiem jak oni chcieliby userom na tym zapewnić
granicach stówy, po wifi przy max zasięgu jakieś 60 mb/s


@PjeseczeQ: brzmi że router nie zapina cię w gigabit. Robiłeś testy prędkości LANu? np. przy użyciu komendy iperf2 w shellu?

Edit: nic nie musisz masz jak wół że nie ma gigabita lokalnie u ciebie i to jest przyczyna. Karta/kable/router do sprawdzenia.
@PjeseczeQ: zanim zaczniesz testy zrób sobie inwentaryzację który sprzęt mówi co we właściwościach połączenia (tak jak pokazałeś). Dopóki nie będziesz mał gigabita wykazanego to nie ma co drążyć tematu dalej. Dla przykładu zobacz picrel - stary laptok ze słabą kartą wifi ale na 600mbit wystarcza. Ty chcesz mieć gigabit zamiast.
Jak chcesz spróbować coś poradzić z danym urządzeniem to kup sobie dobry zarobiony krótki (2m max) kabel kategorii 6 lub lepiej
keton22 - @PjeseczeQ: zanim zaczniesz testy zrób sobie inwentaryzację który sprzęt mó...

źródło: comment_16192729763mZYEb2cIAVSXQJEyUyYJj.jpg

Pobierz