Wpis z mikrobloga

Nasł#!$%@?ę na uv-82, i nagoya 770R. całkiem dużo i solidnie słyszę.
Ale chciałbym więcej. xD
Nim zabiorę się za strojenie anteny(nanoVNA), chcę wymienić kabel.
Działam na 3 kawałkach kabla.
Z radia wychodzi cienki z sma-f(ok. 3 metry), i do anteny jeszcze lecą dwa(z anten cb radia, łączone przejściówką i beczką) po 3 metry.
Domyślam się, że taki konfig nie sprzyja jakości odbioru, o nadawaniu nie wspomnę.
Jaki kabel winienem kupić(na całym odcinku, ok 10 metrów do anteny na dachu), by ręczniak na tej nagoi dobrze i nie stłumiony odbierał?
Im grubszy kabel, tym lepiej? R-jaki ma byc? ;)
Chyba że nic to nie zmieni, i jakiejs dramatycznej poprawy nie będzie?
O jakości bao i nagoi sie już naczytałem, znam opinie.

#baofeng #krotkofalarstwo #pmr446 #nasluch #cbradio #nagoya
  • 18
  • Odpowiedz
@dos_badass: no to - po zmianie radia, bo w tym wypadku to ważniejsze - określasz budżet, parametry kabla (zginalność itp) i bierzesz co ma najniższe tłumienie. Przy nadawaniu tłumienie możesz skompensować wzmacniaczem, ale przy odbiorze już ciężej (musi być przedwzmacniacz przy antenie, a nie na dole). Sam używam CNT-400 ale strasznie mało giętki, na końcu mam kawałek z TriLana 240 żeby podpinać do radia w wygodny sposób.
  • Odpowiedz
@aso824: kolega wyżej dał lineczka, będę zgłębiał.
co do budżetu, nawet i parę stów bym wydał na coś, co mocno polepszy odbiór.
ale podkreślam, że naprawdę dużo słyszę, i ze stacji nawet o 60km ode mnie.
więc myślę, czy gra warta świeczki, jeśli np miałbym zmieniać radio,. aż tak mnie nie ciśnie.
na razie zajmę się anteną. ;)
  • Odpowiedz
@dos_badass: 60km to żadna cyfra, ze spokojem na 70cm rozmawiam z X30 i 5W. Antena na balkonie, w bloku na 1 piętrze także do idealnych warunków bardzo daleko, ale leci. Odbiorczo przy dobrych warunkach przemienniki oddalone o 100-120km są w zasięgu.
  • Odpowiedz
@bunkrowo: spokojnie, nie mam ambicji na dx-y jakieś. chciałem jakościowo jedynie polepszyć to, co mam.
pierwszy krok zrobiłem.
dziś H155 kupiłem(z trasy na szybko szukałem, nigdzie RF10/7 nie było niestety), i zalutowany od magnesówki bezpośrednio do radia, końcówką sma, w jednym kawałku.
jutro o 6.30 testuję odbiór dalszych stacji. . ;)
  • Odpowiedz
@bunkrowo: no ja też wierciłem w ścianie(żona jeszcze nie wie, bo nie widziała xD), a co do końcówki, to wtyk sma jednak się nie nadaje na ten kabel. xD
dałem uc1, z przejściówką.
jak na moje potrzeby, pewnie zbyt dużych strat na tej przejściówce nie ma. ;)
  • Odpowiedz
@dos_badass: dziury mam typowo pod h155, a h1000 jest 2 razy grubszy :) stąd misja wiertarka. Ja w bao miałem sma na h155, dało radę. Obecnie uc1 bo bao poszło w świat i teraz pracuje na anytone 778.
  • Odpowiedz