Wpis z mikrobloga

Mirki, mam takie pytanko, chce przerobić starą lodówkę Mińsk 10 :> na dojrzewalnie serów i potrzebuję tam około 12*C. Czy macie jakiś pomysł jak taką temperaturę uzyskać? Pokrętłem jak podkręcę na maksymalną temperaturę to takiej nie osiągnę.

Obecnie przyszło mi do głowy aby na zasilaniu wpiąć regulator PID (taki jak na zdjęciu), ustawić 12*C i zostawić to tak. Tylko jak to będzie działało na dłuższą metę?, ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie lub jakiś pomysł który można by dosyć nie drogo zrealizować?

#diy #majsterkowanie #serowarstwo #pytanie #elektronika #cudaekulidesa
euklides - Mirki, mam takie pytanko, chce przerobić starą lodówkę Mińsk 10 :> na dojr...

źródło: comment_1618946640AjH4LI0fONAPfn44JfsfNR.jpg

Pobierz
  • 14
@euklides PID powinien wystarczyć ale czy taki że zdjęcia to nie armata na muchę?
Do akwarium i sterowania grzałką zastosowałem coś takiego:
https://a.aliexpress.com/_v1za1l
I działa bez problemu już jakieś pół roku, bez problemu.
Chociaż musisz uważać na obciążalność styków takiego regulatora- taki kompresorek a szczególnie z Mińska, potrafi niezły udar prądowy mieć na starcie. Ale to możesz poszukać albo coś mocniejszego, albo dać jeszcze jeden przekaźnik (może nawet półprzewodnikowy?)
@19ludwik91: kurcze, to jak mam dokupić przekaźnik do tego co podrzuciłeś, to dorzucam 10zł i mam na REXie :> a jak ta lodówka klęknie, albo znudzi mi się serowarstwo to mam przekaźnik i regulator :>

@plop coś takiego Mińsk zje na śniadanie.( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Mieliśmy takiego potworka w domu, był uruchamiany na "świniobicie". Też padł termostat, z braku czasu założyliśmy taka czasówkę jak Ty polecasz- z ustawieniem pół godziny pracy pół godziny przerwy.
Po nocy, nie było obudowy, a styki się stopiły xD

@euklides
@plop tak, dla takiej "normalnej " lodówki, takie tymczasowe rozwiązanie da rade.
To co ma autor, pamięta jeszcze tow. Stalina( ͡~ ͜ʖ ͡°) a to potrafi mieć niezły prąd rozruchowy. Ale za to będzie działać do końca świata.
@euklides myślę że możesz kupić taki termostat z przekaźnikiem na 16 A tylko żeby to faktycznie było na 16A( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Moje rozwiązanie, też może być,zobacz sobie co cię taniej wyjdzie bo możesz przecież kupić tańszy termostat a sypnąć groszem na przekaźnik (może nawet szarpniesz się na półprzewodnikowy?);)
@plop nie wiem, nie sprawdzałem, miałem wtedy coś koło 10lat xD może więcej.
Nie mówię że 16A to za mało na Mińska.
Mówię że chińskie 16 A to za malo( )
@plop: Zgadzam się co do rozrzutu, ale te 50 A to jak chyba styki się zgrzeją ze sobą ale wtedy masz dużą zworę nie przekaźnik( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja przyjmuję zasadę, że chińskie 16 A to tak 5, max 8 A (jeśli chodzi o DC) ( a jak coś ma duży prąd rozruchowy przy AC to nawet mniej).

Niestety nie znalazłem nic konkretnego, jedynie co to tyle