Wpis z mikrobloga

Pytanie z zakresu budownictwa do specjalistów.

Jak to jest z żelbetonem że przez lata i pod wpływem warunków atmosferycznych zbrojenie nie rdzewieje? Czy beton który zwiąże nie absorbuje już wcale wody, nawet w postaci przenikających go cząsteczek h2o? Tworzy szczelną skorupę która jest na tyle dobrym izolatorem że żelazo nie skoroduje wewnątrz?

Jest jakaś tabela jak głęboko musi być osadzone zbrojenie w betonie żeby nie dosięgnęli go woda? Zależy to od klasy betonu? Są jakieś normy ile czasu żelbeton zachowuje swoje właściwości?

#budownictwo #inzynieria #frapujacepytania #ciekawostki
  • 10
@cerastes Z tego co wiem to powinno się używać sformułowań żelbet/żelazobeton. Wg mnie jeśli chodzi o korozję to jest to inna nazwa dla utleniania. A skoro żelazne pręty siedzą oblane betonem to dostęp tlenu jest do nich mocno ograniczony, dlatego potrafią opierać się temu zjawisku dość długo. Poza tym powierzchniowa warstwa tlenku żelaza z czasem potrafi tworzyć barierę dla głębszego postępu korozji. Oczywiście w warunkach braku występowania zjawisk związanych z rozprężaniem marznącej
@cerastes: Jak wyżej, dopóki beton ma silny odczyn zasadowy, ma tak od cementu to korozja w zbrojeniu stalowym nie występuje (pomimo obecności wody w betonie), na zewnątrz z czasem beton, a właściwie związany cement w nim ulega ulega stopniowym reakcjom m.in. z tlenkami np. węgla. Związki wynikające z tych reakcji są już wymywalane i beton stopniowo traci odczyn zasadowy, a tym samym ochrona zbrojenia od odczynu zasadowego betonu zanika.

Jeszcze jest