Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki, mam pytanie/prośbę o pomoc w ogarnięciu czy dobrze to robię:
Mam sprzęty jak na obrazku, potrzebuję połączyć wszystkie PC-ty z PC 03 który w tej chwili działa u nas jako serwer plików, docelowo będzie serwer w racku, ale to dopiero za jakiś czas.
Router jest skonfigurowany przez dostawce internetu, a switch tylko podłączony, testowałem połączenie z internetem na swoim kompie (PC 01) i pokazuje mi połączenie i dostęp do internetu, ale realnie nie mam dostępu, mogę się połączyć po IP ze switchem ale tamtejszego interfejsu już nie ogarniam za bardzo. Pytanie czy jestem w stanie spiąć to samodzielnie jako laik, czy lepiej wezwać kogoś kto ustawi połączenie z siecią, PC-tów z serwerem, drukarki i skanera ze wszystkimi kompami?

#pytanie #siecikomputerowe #serwery #router #switch #lan #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
Pobierz BDLK_IMPRTR - Mirki, mam pytanie/prośbę o pomoc w ogarnięciu czy dobrze to robię: 
Ma...
źródło: comment_1618837789GjFkA7pv8RnxJf7fSDYpFC.jpg
  • 25
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@reddin: tak jest, kiedy łączę bezpośrednio z routerem mam neta takiego że nie wyrabia na zakrętach, a jak jest przez switcha to nie działa.
Kiedy przez router podpinam defaultowy IP kieruje mnie do konfiguracji routera, kiedy podpinam przez switch jego adres IP też kieruje mnie do konfiguracji switcha, ale nic więcej.
IP defaultowe dla routera i switcha jest takie same 192.168.88.1


@BDLK_IMPRTR: Nie może tak być. Nie mogą w sieci w tej samej klasie istnieć urządzenia z tym samym IP.
Router powinien mieć 192.168.88.1 a switch 192.168.88.253 na przykład. Wtedy wbijesz się na oba urządzenia ale brama będzie 192.168.88.1 i tam będą routowane pakiety do internetu (upraszczając)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@reddin: czyli muszę w jakiś sposób skonfigurować inne IP dla switcha? Jak mogę to zrobić jeśli tak? Muszę rozłączyć połączenie między routerem a switchem, podłączyć kompa do switcha i wtedy połączyć się z ip 192.168.88.1?
@BDLK_IMPRTR: Ja nie wiem czy sobie poradzisz. Ale tak trzeba odłączyć router od switcha, wbić na switcha zmienić jego IP na 192.168.88.253 wtedy podpiąć router, połączyć się na nowo z siecią kompem i powinieneś dostać IP z klasy 192.168.88.X dla swojego lapka. Wtedy na 192.168.88.1 wbijesz na router a na 192.168.88.253 na switcha. Od tego zacznij, temat DHCP na potem, jak będzie nadal lipa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@reddin: nie, po prostu tego nie trzeba było zmieniać, teraz działa internet, działa konfig routera i wszystko śmiga mimo że nic się nie zmieniło... Nie rozumiem dlaczego.
Jedyne co się zmieniło to kolejność w jakiej połączyłem kabel od routera do switcha i od switcha do mojego kompa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@reddin: tzn. jak zaczynałem pisać komentarz to nie działało nic, nawet nie wbijał się ten adres ip 192.168.88., a w trakcie odświeżyła się z automatu strona google i nagle działa wszystko